زوج هنری باربیرولی (I)

زوج باربیرولی از مشهورترین زوجهای هنری در موسیقی کلاسیک هستند، مخصوصا جان باربیرولی با وجود اینکه ۳۸ سال قبل از همسرش درگذشته است، هنوز شهرت بسیار زیادی در میان رهبران جهان دارد. رهبر والا مقام انگلیسی؛ جان جیووانی باتیستا باربیرولی (John Barbirolli)، در ۲ دسامبر ۱۸۹۹ در هولبورن-لندن و در خانواده ای موسیقیدان با اصلیت فرانسوی-ایتالیایی متولد شد. پدرش لورنزو و پدربزرگش آنتونیو، ویلنیستهای برجسته ایتالیایی و عضو ارکستر لا اسکالای میلان بودند که در فوریه ۱۸۸۷در اولین اجرای اتلو اثر وردی در آنجا شرکت داشتند. مادرش لوئیز ماری متولد جنوب فرانسه بود.

جان باربیرولی در سنین پائین نواختن ویلن را آموخت و در ۷ سالگی آنرا به ویلنسل تغییر داد، در ۱۰ سالگی وارد کالج موسیقی ترینیتی لندن شد و در ۱۲ سالگی به آکادمی رویال موزیک برای ادامه تحصیل فرستاده شد. در سال ۱۹۱۶ جوانترین عضو ارکستر تالار ملکه بود و در سال ۱۹۱۷ اولین رسیتال سولوی ویلنسل خود را در لندن اجرا نمود. قبل از پایان جنگ جهانی اول به ارتش پیوست و در این دوره اولین فرصت رهبری ارکستر را به دست آورد.

در سال ۱۹۱۹ از ارتش بیرون آمد و در ارکستر سمفونیک لندن و ارکستر کانونت گاردن با رهبری توماس بکام به نوازندگی پرداخت، همچنین در گروههای رقص، سینماها و سیرکها به نواختن ویلنسل می پرداخت، ”در همه جا به غیر از خیابان” چیزی که سالها بعد آن را با افتخار بیان نمود! در اولین اجرای کنسرتوی ویلنسل اثر ادوارد الگار (Edward Elgar) در سال ۱۹۴۲، او سولوئیست بود و پس از آن در اجرای دو کوارتت زهی به عنوان نوازنده ویلنسل شرکت کرد که از آن پس دریافت رهبری چیزی است که آرزویش را داشت.

در سال ۱۹۲۶ از طرف فردریک آئوستین کارگردان هنری اپرای ملی بریتانیا از وی دعوت شد در یکی از سفرهای آنان، اولین رهبری اپراتیک خود را به نمایش بگذارد، در بندر نیوکاسل-رودخانه تاین در سپتامبر ۱۹۲۶ اپرای “رومئو و ژولیت” اثر چالرز گونود (Charles Gounod) را رهبری نمود. همچنین “خانم پروانه” و “آیدا” را در همان هفته با آنان رهبری نمود. در طی شش سال بعدی کانونت گاردن را در سفرهای آنان رهبری نمود.

در سال ۱۹۳۳ به عنوان رهبر ارکستر اسکاتلندی در گلاسگاو منصوب شد و و در آنجا آغاز به اجرای آثار غنی سمفونیک و بزرگ نمود که پیش از این آنها را رهبری نکرده بود. در دسامبر ۱۹۲۶ ارکستر سمفونیک لندن را رهبری کرد که آن بلافاصله به عنوان جایگزینی برای توماس بیکام بود، زیرا بیکام با اجرای سمفونی دوم الگار (Elgar) مخالفت کرد.

باربیرولی در نتیجه چندین کنسرت آنان را در لندن رهبری نمود. با آنکه تا آن زمان به عنوان رهبری بزرگ و برجسته ارکستر اسکاتلندی شناخته شده بود، با اینحال زمانی که از وی دعوت شد به عنوان رهبر دائمی به جای توسکانینی در ارکستر فیلارمونیک نیویورک وارد شود، صدای دنیای موسیقی به مخالفت درآمد!

منصوب شدن وی توسط فیلارمونیک نیویورک تا بخشی به دلیل نام پرآوازه ای بود که توسط سولوئیست هایی همچون کریسلر و روبنشتین که در ارکستر با وی کار کرده بودند، به وجود آمده بود و همچنین در ضبط هایی که برای HMV آنان را رهبری نموده بود. جان باربیرولی برای هفت فصل در فیلارمونیک نیویورک رهبری نمود.

audio file موومان اول از کنسرتو ابوا اثر وائگن ویلیامز با رهبری جان باربیرولی و تکنوازی همسرش اولین را بشنوید

هرچند بسیار زود توسط بسیاری از اعضای ارکستر و حضار مورد پذیرش و احترام واقع شد اما بعضی از منتقدان نیویورک از ابتدا با وی مخالف بودند و او از نقدهای آنان و رفتار برخی از تماشاگران که توسکانینی را بت خود می دانستند رنج می برد. در زمان حضورش در فیلارمونیک نیویورک آثار مطرح و استاندارد جهانی و بسیاری از آثار آهنگسازان انگلیسی همچنین آثار جدید آهنگسازان آمریکایی را با هدف معرفی آنان رهبری نمود.

یک دیدگاه

  • سارا
    ارسال شده در اسفند ۴, ۱۳۸۸ در ۱۰:۳۳ ق.ظ

    یه سوال چرا اسم نوسینده این مطالب و مقالات مخصوصا در مورد رهبری گذاشته نمیشه ؟

    چرا هان ؟

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر مجموعه‌ی «رنگ‌های قدیمی»

«رنگ‌های قدیمی» شامل ۶۵رنگ (از سال۱۲۸۴ تا ۱۳۱۶ از ضبط‌هایی که در دسترس گردآورنده بوده) و یک متنِ شش‌صفحه‌ای­‌ست‌ که بدون آن و با پالایش صوتی بهتر، می‌توانست محصولی دست­‌کم خنثی به‌دست دهد. متن، نتیجه‌گیری‌های نامستدلی دارد. چند نمونه:

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

از روزهای گذشته…

سقوط اضطراری! (I)

سقوط اضطراری! (I)

نوشته ای که پیش رو دارید، نقدی است به آلبوم “شوق دوست” که توسط محمد جواد ضرابیان ساخته شده است. این مطلب یک سال پیش در مجله “هفت هنر” به چاپ رسیده بود که امروز در این سایت می خوانید.
«خُرده‌روایت‌های صوتی» (IV)

«خُرده‌روایت‌های صوتی» (IV)

عدم اتکای یک اثر موسیقی پست‌مدرن به یک روایت کلان موسیقایی، سبب می‌شود تا این نوع از آثار، هم در تمامیت خود قائم به ذات باشند و هم اجزایشان استقلال بیشتری داشته باشند. می‌توان هر جزئی از چنین موسیقی‌هایی را حذف و به جای آن هر چیز دیگری جایگزین کرد. همین وی‍ژگی، خاستگاه انواع بی پایانی از فُرم‌هاست که می‌تواند وجود داشته‌ باشد و به همین دلیل است که فرم در پست‌مدرنیسم همواره خود، بخشی از محتوا و در مواردی تمام محتوا بوده است و «چیزی خارج از متن وجود ندارد»(۳). در یک اثر کلاسیک، فراروایت به عنوان اصل ساختاری حاکم، نقش اجزا را تعیین می‌کند و آنها را در قالب کلیّتی وحدت‌یافته با یکدیگر پیوند می‌دهد؛ اما در یک اثر اوانگارد، اجزا از استقلال چشمگیری در برابر کل، برخوردارند (بورگر، ۱۳۸۶: ۱۵۳).
تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (VII)

تأثیر موسیقی ایران در موسیقی عهد اسلامی (VII)

همین مورخ می‌نویسد: «از خلفای عباسی هارون بود که درجات موسیکاران را همچنان برقرار کرد که اردشیر پاپکان ساز کرده بود و همو بود که طریقت پادشاهان ساسانی را برگزید. در این نظم و ترتیب، ابراهیم موصلی و ابن جامع و زلزل (منصور الضارب) درجه یکم را می‌داشتند. زلزل نوازندگی می‌کرد و ابن جامع خوانندگی و سلیم بن سلام (ابو عبیدالله کوفی) و عمروالغزل و امثال ایشان درجه دوم را حائز بودند و درجه سوم به کسانی داده شده بود که تنبور می‌زدند و سنتور می‌نواختند و ضرب گیر بودند.
درباره “پرنده های شهر من” (I)

درباره “پرنده های شهر من” (I)

حمیدرضا* ١٢ سال داشت که به کلاس تئوری من آمد. پسری کم حرف و خجالتی ولی با شوری درونی که هرگاه زبان می گشاد، این شوریدگی بر ملا می شد. در گیر و دار ورود به هنرستان موسیقی بود و ساز ویلن کلاسیک می زد. با ورود به هنرستان موسیقی سوره، کمانچه را انتخاب کرد و گرایشات موسیقی اش به موسیقی ایرانی بیشتر و بیشتر شد.
مستر کلاس های محسن حجاریان برگزار می شود

مستر کلاس های محسن حجاریان برگزار می شود

محسن حجاریان پس از مدتها دوری از تدریس، قرار است در مستر کلاسی برای دانشجویان رشته موسیقی، به تدریس اتنوموزیکولوژی بپردازد. این دوره در موسسه فرهنگی و هنری دهلیز هفت هنر برگزار می شود. تاریخ برگزاری این جلسات از ۱۴ آذر الی ۱۷ بهمن ۱۳۹۲ پنجشنبه ها از ساعت ۱۴ الی ۱۶، در ده جلسه است.
ویژگی‌های رابطه‌ی موسیقی و برآمدن دولت-ملت مدرن در ایران (II)

ویژگی‌های رابطه‌ی موسیقی و برآمدن دولت-ملت مدرن در ایران (II)

به بیان دیگر اگر دولت-ملتِ برآمده پیشاپیش نتواند از طریق مشترکات فرهنگی موجود در پهنه‌ی جغرافیایی-فرهنگی‌اش این بُعد پراهمیت هویت را به دست آورد نقصانی شدید در هویت ادعایی‌اش پدید می‌آید، پس ناچار است حتا به قیمت اختراع هم که شده چیزی را بیابد و در بسته‌ی هویتی خود بگنجاند.
مروری بر آلبوم «سالنامه»

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.
شهرام ناظری و کامکارها پیشگام کمک به زلزله زدگان شدند

شهرام ناظری و کامکارها پیشگام کمک به زلزله زدگان شدند

شهرام ناظری و گروه موسیقی کامکارها کنسرت خیریه بزرگی را در تالار وزارت کشور برگزار می کنند که تمامی عواید آن به زلزله زدگان کرمانشاه* اختصاص پیدا می کند. شهرام ناظری، خواننده موسیقی مقامی و دستگاهی ایران، ضمن ابراز همدردی با هموطنان و همزبانان کردش، درباره برگزاری این کنسرت خیریه گفت: درست است که ما نمی توانیم همه مشکلات را حل کنیم اما بخشی از آنها را قطعا می‌توانیم. امیدوارم که مسئولین و هنرمندان در این زمینه بیاندیشند و راهکارهای خوبی برای آن پیدا کنند. من شخصا بسیار علاقمندم که در این زمینه با مردم کرد همدردی کنم و از همین روی برنامه ای را به همراه گروه موسیقی کامکارها برای روز ۲۹ آبان ماه است در سالن وزارت کشور تدارک دیده ام.
نگاهی به «شوشتری برای ویولون و ارکستر» (VIII)

نگاهی به «شوشتری برای ویولون و ارکستر» (VIII)

با پایان میزان ۱۶، تاکید سازهای مضرابی ایرانی جملات را به شکل کوبنده تری نشان می دهند و ما را به سوی جملاتی سریع تر با دیرند کوتاه تر نغمه ها سوق می دهند. نقش سازهای ایرانی در این جمله و جملاتی که در ادامه می آید، تغییر فیگورهای ریتمیک و ایجاد ضد ضرب های قوی است.
از مجله موسیقی تا ماهنامه رودکی (IV)

از مجله موسیقی تا ماهنامه رودکی (IV)

مقاله‌ای با امضای‌ “ماهان‌” عنوان «اندیشه‌ها» را بر پیشانی دارد و حاوی حرف‌ها و نظراتی است پراکنده دربارهء مسائل روز مربوط به موسیقی و جامعهء موسیقی ایران. در نیمهء دوّم این شماره، دو مقاله نیز دربارهء موسیقی و فرهنگ جهانی آمده است: یکی با عنوان«توسعه و بسط رقص، »از فرخ شادان و دیگری با عنوان «گوته و موسیقیدان‌های عصر او»از دکتر محمود اعتماد. دو صفحه حاوی نقدهای سردستی طنزآمیز دربارهء رفتارها و گفتارهای‌ دست‌اندرکاران موسیقی، بخش مقالات مجله را به پایان می‌برد. در بخش‌ جداگانه‌ای از همین شماره با عنوان‌ “تصنیف‌های روز”، یک آهنگ روز غربی، گل کوچک (Le Petit fleur) آمده است و چهار ترانهء تازه از ویگن، دلکش، مرضیه‌ و پروین. آهنگ ترانه‌ها با خط زیبائی‌”نت‌”شده است تا استفاده از آن‌ها برای‌ هنرجویان و آشنایان با موسیقی، آسان‌تر باشد.