ریچارد دانیل پور، آهنگساز یهودی ایرانی تبار

ریچارد دانیل پور
ریچارد دانیل پور
ریچارد دانیل پور (Richard Danielpour) آهنگساز آمریکایی دارنده جایزه گرمی، آهنگسازی برجسته در تمام دوران است؛ شخصی که می داند چطور به روشی ساده و مستقیم ارتباطی عمیق برقرار کند. صدای موسیقی آمریکایی متمایز وی، مالکیت حرکاتی رومانتیک و بزرگ را دارا می باشد و به طور درخشانی با ریتمی بیانگر و کوبنده برای ارکستر تنظیم شده است. آثارش موسیقیدانان مشهور را جذب نموده و به عنوان استادی فداکار تاثیری قابل توجه بر روی نسل جوان تر گذارده است.

دانیل پور اولین اپرای خود “مارگارت گارنر” را به همراه تونی موریسون (Toni Morrison) نوشت که در سال ۲۰۰۵ توسط اپراهای فیلادلفیا، سینسیناتی و دتریوت برای اولین بار اجرا شد.

وی افتخارات بین المللی فراوانی کسب نموده، جایزه آکادمی هنر آمریکایی و عضویت مرکز چارلز ایوز، جایزه گوگنهایم، تدریس در آکادمی آمریکایی در برلین، دوبار حمایت مالی موسسه جان راکفلر، جایزه بیرنز از دانشگاه کلمبیا و حمایت مالی و دعوت برای تدریس از موسسه بارلو و دانشگاه آکادمی در روم.

وی همچنین به عنوان میهمان در کالج بوستون حضور یافت و سخنران دانشگاه شمال غربی، همزمان با اجرای اپرای مارگارت گارنر در شیکاگو بود. آثار دانیل پور در سرتاسر دنیا اجرا شده، وی برای ارکستر فیلارمونیک نیویورک، ارکستر فیلادلفیا، مرکز موسیقی لینکون، جشنواره موسیقی مجلسی سانتا فه، ارکستر آهنگسازان آمریکایی، ارکستر سمفونیکهای سن فرنسیسکو، پترزبورگ و بسیاری دیگر قطعاتی ساخته است.

موسیقی وی همچنین توسط نوازندگان بین المللی در رقابتهای مهم موسیقی نواخته شده همچون: یو-یو ما (Yo-Yo Ma)، جسی نورمن (Jessye Norman)، سارا چانگ (Sarah Chang)، دان آپشاو (Dawn Upshaw)، توماس هاپسون (Thomas Hampson)، کورت مازور (Kurt Masur) و… دانیل پور همچنین دو اثر اصلی را برای شهر نیویورک و باله شمال غرب اقیانوس آرام تنظیم نموده است.

آثار وی توسط بسیاری از ارکسترهای مهم اروپا اجرا شده: فرانکفورت، موسیقی مجلسی اسکاتلند، ارکستر رادیو اشتوتگارت، ارکستر سمفونیک برلین و ارکستر ملی فرانسه. به مناسبت هفتاد و پنجمین سال تولد فیلیپ انترمونت (Philippe Entremont) مدیر موسیقی ارکستر مجلسی وین، چندین اثر از دانیل پور اجرا خواهد شد: کوارتت ششم او، مجموعه شهر موسیقی درباره جنگ داخلی با اشعاری از ویتمن و ملوی و قطعه “زندگی یک زن” با صدای خواننده سوپرانو آنجلا براون (Angela Brown) به همراه ارکستر فیلادلیفا و سمفونی پترزبورگ. دانیل پور در میان دیگر آهنگسازان یکی از بیشترین تعداد آثار ضبط شده را به خود اختصاص داده و پس از استراوینسکی و کوپلند سومین آهنگسازی است که بیشترین قرارداد را با ضبط سونی کلاسیک بسته است.

audio file قسمتی از “To ward the Splendid City” اثر دانیل پور را بشنوید

سونی چندین آثار او را ضبط کرده شامل: کنسرتوی ویلنسل با هنرنمایی یو-یو ما و ارکستر فیلادلفیا و با رهبری دیوید زینمان (David Zinman) و ضبط کنسرتوی دیگر دانیل پور که نامزد دریافت جایزه گرمی بود که توسط ارکستر پترزبورگ اجرا و ضبط شد.

audio file قسمتی از “کنسرتو برای ارکستر” اثر دانیل پور را بشنوید

از آخرین ضبطهای وی: “مرثیه ای آمریکایی” برای گروه کر و ارکستر و “مقدسات کودک” و تریویی “به نام معشوق” توسط شارون رابینسون (Sharon Robinson) و جمی اردو (Jamie Laredo) و ارکستر موسیقی مجلسی ایریس اجرا و ضبط شد.

از دیگر آثار ضبط شده دانیل پور: “شب آسمانی” توسط فیلارمونیای لندن، “به طرف شهر باشکوه” و “رقصهای شهری” برای ارکستر، “قلب آگاه”، سمفونی شماره ۳، سونات پیانو و کنسرتوی پیانو شماره۱ توسط پیانیست مایکل بوریسکین (Michael Boriskin) و سمفونی اوتا به رهبری جوزف سیلورستاین اجرا شد.

دانیل پور به تحصیل و پرورش موسقیدانان جوان بسیار اهمیت می داد. علاوه بر تدریس در دانشکده موسیقی کورتیس (Curtis Institute of Music) و مدرسه موسیقی منهتن (Manhattan School of Music) وقت بسیاری را صرف برگزاری کلاسهای عمومی در سرتاسر کشور نموده و همواره موسقیدانان جوان را راهنمایی و حمایت می کند.

وی در آکادمی موسیقی د-ویلکروز ایتالیا تدریس می کرد و از مدیران آموزشگاه آهنگسازی ارکستر نیوجرسی بود. در ارتباط با دیگر فعالیتهای وی به عنوان مدرس، او نه تنها آهنگسازان را درس آموخته بلکه نوازندگان جوان را در سموفونی بندر سیاتل، جشنواره موسیقی مجلسی سانتا فه، جشنواره موسیقی ماربورو و جشنواره موسیقی مجلسی ساراتوگا هدایت کرده است.

ریچارد دانیل پور متولد ۲۸ ژانویه ۱۹۵۶ در نیویورک، در کنسرواتوآر نیواینگلند و مدرسه جولیارد تحصیل کرده است. وی همچنین از لورین هولاندر (Lorin Hollander)، ورونیک جوشام (Veronica Jochum) و گابریل کودوس (Gabriel Chodos) نوازندگی پیانو را آموخت. بیشتر آثار دنیلپور توسط انتشارات موسیقی اسوشیتد (Associated Music) و از سال ۲۰۰۹ توسط انتشارات موسیقی لین کت به چاپ می رسد.

dworkincompany.com

2 دیدگاه

  • مازیار
    ارسال شده در فروردین ۳۰, ۱۳۸۹ در ۷:۰۴ ب.ظ

    دعوت کنین بیاد دانشگاه هنر هیئت علمی بشن ایشون!!!!!

  • پژمان
    ارسال شده در اردیبهشت ۲, ۱۳۸۹ در ۱۲:۳۵ ق.ظ

    دانیل پور رو چرا اینطوری نوشتین؟!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر کتاب «موسیقی ایرانی در شعر سایه»

«سایه» در دوره‌ای از موسیقی ایران تأثیرگذار بوده است. این تأثیرگذاری می‌تواند موضوع مقاله‌ای تحلیلی-انتقادی باشد. چنین پژوهش‌هایی نه تنها در مورد سایه بلکه در مورد دیگر هم‌دوره‌هایش نیز باید صورت گیرد (که به هر دلیل هنوز انجام نشده). سایه با موسیقی دستگاهی نیز در حد یک موسیقی‌دوستِ بسیار پیگیر که معاشرت‌هایی با اهالی این موسیقی داشته، آشنایی‌هایی دارد. از مجموع صحبت‌های او در منابع مختلف چنین برمی‌آید که این آشنایی، علمی و چندان عمیق نیست و بالطبع شامل داده‌هایی درست و غلط از دیده‌ها و شنیده‌هاست (مانند بیگجه‌خانی را شاگرد درویش‌خان دانستن! و موارد دیگر). واژگانِ موسیقایی نیز در شعرِ او فراوان‌اند.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

از روزهای گذشته…

موسیقی آفریقای جنوبی (VII)

موسیقی آفریقای جنوبی (VII)

در اواسط دهه هفتاد قرن بیستم، گروه Rabbitt در آفریقای جنوبی به شهرت رسید. این گروه متشکل بود از ۴ مرد جوان که کار خود را با اجرای دوباره قطعه ” Jethro Tull ” آغاز نمودند و در اقدامی جسارت آمیز عکس برهنه ای را بر جلد دومین آلبوم خود به نام ” A Croak and a Grunt in the Night ” قرار دادند.
بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (II)

بررسی برخی ویژگی های ساختاری آثار پرویز مشکاتیان (II)

ضربی: این قطعات در موسیقی قدیم ایران اکثرا دوضربی یا سه ضربی بودند و معمولا به همراه ساز تنبک اجرا می شدند. ضربی هم به مانند چهارمضراب در اکثر ردیف های سازی موسیقی دستگاهی ایران به چشم می خورد و در اکثر مواقع به عنوان اثری مستقل در میان گوشه ها یا تکنوازی ها اجرا می شده است. شاید بارز ترین قطعۀ تحت این عنوان، قطعۀ ضربی اصول از ردیف میرزا عبدالله به روایت نورعلی خان برومند باشد که قطعه ایست کاملا مستقل که از توالی نغمات متعدد در دستگاه شور تشکیل شده است.
بالشتک نوین (III)

بالشتک نوین (III)

در ابتدا ممکن است که نوازنده با این موقعیت کنار آمده و با کمی فشار بر بدن خود این مشکلات را در روند تکرار و عادی سازی بر طرف شده تلقی نماید اما به مرور زمان بر اثر عدم انطباق لازم بالشتک (shoulder rest) را با بدن، آسیب های جسمی بروز نموده و در نتیجه با توجه به آسیب های احتمالی بر اندام و تحمل آن شاید به کیفیت دلخواه در نوازندگی دست نیافته و آنگونه برداشت شود که اشکالات نوازندگی او به دلایل دیگری همچون ناتوانی هوشی و یا استعداد او باشد که در نهایت می تواند باعث ترک دنیای نوازندگی شود.
بررسی اجمالی آثار شادروان <br> روح الله خالقی (قسمت سی و یکم)

بررسی اجمالی آثار شادروان
روح الله خالقی (قسمت سی و یکم)

این اثر نخستین بار به صورت دو صدائی با ارکستر مدرسه وزیری و با صدای روح انگیز و خود کلنل روی صفحه ضبط شده است. در جلد دوم کتاب سرگذشت موسیقی ایران، چاپ ششم، در صفحه ۱۵۶، ابیات آغازین این ترانه درج گردیده است.
ناسیونالیسم، دسته‌بندی، حذف و ردیف موسیقی دستگاهی

ناسیونالیسم، دسته‌بندی، حذف و ردیف موسیقی دستگاهی

هر نوع دسته‌بندی، لاجرم با حذف همراه است، و همواره پشته‌ای از «دور ریختنی»ها به جای می‌گذارد، پشته‌ای از «فرع»ها، در حاشیه مانده‌ها، اقلیت‌ها، جانگرفته در مرزهای قاطع دسته‌ها، و پنهان شده‌ها.
گزارش جلسه هشتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (III)

گزارش جلسه هشتم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (III)

تقریباً تمامی مجلات تخصصی موسیقی (با گرایش‌ها و سطح‌های متفاوت) در هر شماره‌ی خود بخشی را به نقد موسیقی یا مواردی مرتبط با آن اختصاص می‌دهند:
از بین بردن سکون هارمونیک

از بین بردن سکون هارمونیک

توالی آکوردهای برگشت پذیر (Turnaround) آنهایی هستند که شما می توانید بارها و بارها آنها را تکرار کنید. به این معنا که پس از رسیدن میزان آخر امکان وصل هارمونیک این میزان به اولین میزان از توالی آکورد موجود می باشد. این نوع از توالی های آکورد معمولآ کوتاه می باشند و به نوازنده یا آهنگساز اجازه می دهند که با خیال راحت آنرا به هر مقدار که می خواهد تکرار کند.
میلانی: سالهاست رهبر دائم نداریم

میلانی: سالهاست رهبر دائم نداریم

دانشجویان دانشگاه هایی علمی کاربردی از بابک میلانی به عنوان یکی از بهترین و جدی ترین استادان یاد میکنند؛ تحولاتی که میلانی با نوع نگاه خود در سیستم آموزشی دانشگاه های علمی کاربردی بوجود آورده، روش دید و تحلیل دانشجویان را مورد تغییراتی خاص قرار داده است. میلانی خواننده سابق گروه کر فرهنگسرای بهمن بوده و امروز در مقام رهبر این گروه کر است و به سنت دیگر کر های فرهنگسراهای تهران، در جشنواره موسیقی فجر شرکت دارد.
فراخوان دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانو باربد

فراخوان دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانو باربد

دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانوی باربد با سرمایه گذاری مجموعه ی پیانوی باربد و برنامه ریزی و مدیریت مؤسسه فرهنگی-هنری شهرآفتاب و همکاری اساتید برجسته ی موسیقی کلاسیک کشور در سال ۱۳۹۷ در تهران برگزار خواهد شد. جایزه پیانوی باربد قصد دارد علاوه بر انگیزه بخشی و ایجاد فضایی برای رقابت و ارائه ی توانایی های پیانیست های نوجوان و جوان، فرصتی برای بهره مندی از بالاترین سطح آموزش آکادمیک و گام نهادن به دنیای نوازندگی حرفه ای را برای پیانیست های مستعد میهن مان فراهم کند.
سه سال از خاموشی برجسته ترین چنگ‌نواز ایرانی گذشت

سه سال از خاموشی برجسته ترین چنگ‌نواز ایرانی گذشت

سه سال پیش در همین روزها بود که فرزانه نوایی، بزرگترین چنگ‌نواز ایرانی، از بین ما رفت. فرزانه نوایی ۴۸ سال داشت و پس از هشت سال پیکار با بیماری سرطان، در اتریش، کشوری که در سال‌های پس از انقلاب در آن زندگی می‌کرد درگذشت.