ریچارد دانیل پور، آهنگساز یهودی ایرانی تبار

ریچارد دانیل پور
ریچارد دانیل پور
ریچارد دانیل پور (Richard Danielpour) آهنگساز آمریکایی دارنده جایزه گرمی، آهنگسازی برجسته در تمام دوران است؛ شخصی که می داند چطور به روشی ساده و مستقیم ارتباطی عمیق برقرار کند. صدای موسیقی آمریکایی متمایز وی، مالکیت حرکاتی رومانتیک و بزرگ را دارا می باشد و به طور درخشانی با ریتمی بیانگر و کوبنده برای ارکستر تنظیم شده است. آثارش موسیقیدانان مشهور را جذب نموده و به عنوان استادی فداکار تاثیری قابل توجه بر روی نسل جوان تر گذارده است.

دانیل پور اولین اپرای خود “مارگارت گارنر” را به همراه تونی موریسون (Toni Morrison) نوشت که در سال ۲۰۰۵ توسط اپراهای فیلادلفیا، سینسیناتی و دتریوت برای اولین بار اجرا شد.

وی افتخارات بین المللی فراوانی کسب نموده، جایزه آکادمی هنر آمریکایی و عضویت مرکز چارلز ایوز، جایزه گوگنهایم، تدریس در آکادمی آمریکایی در برلین، دوبار حمایت مالی موسسه جان راکفلر، جایزه بیرنز از دانشگاه کلمبیا و حمایت مالی و دعوت برای تدریس از موسسه بارلو و دانشگاه آکادمی در روم.

وی همچنین به عنوان میهمان در کالج بوستون حضور یافت و سخنران دانشگاه شمال غربی، همزمان با اجرای اپرای مارگارت گارنر در شیکاگو بود. آثار دانیل پور در سرتاسر دنیا اجرا شده، وی برای ارکستر فیلارمونیک نیویورک، ارکستر فیلادلفیا، مرکز موسیقی لینکون، جشنواره موسیقی مجلسی سانتا فه، ارکستر آهنگسازان آمریکایی، ارکستر سمفونیکهای سن فرنسیسکو، پترزبورگ و بسیاری دیگر قطعاتی ساخته است.

موسیقی وی همچنین توسط نوازندگان بین المللی در رقابتهای مهم موسیقی نواخته شده همچون: یو-یو ما (Yo-Yo Ma)، جسی نورمن (Jessye Norman)، سارا چانگ (Sarah Chang)، دان آپشاو (Dawn Upshaw)، توماس هاپسون (Thomas Hampson)، کورت مازور (Kurt Masur) و… دانیل پور همچنین دو اثر اصلی را برای شهر نیویورک و باله شمال غرب اقیانوس آرام تنظیم نموده است.

آثار وی توسط بسیاری از ارکسترهای مهم اروپا اجرا شده: فرانکفورت، موسیقی مجلسی اسکاتلند، ارکستر رادیو اشتوتگارت، ارکستر سمفونیک برلین و ارکستر ملی فرانسه. به مناسبت هفتاد و پنجمین سال تولد فیلیپ انترمونت (Philippe Entremont) مدیر موسیقی ارکستر مجلسی وین، چندین اثر از دانیل پور اجرا خواهد شد: کوارتت ششم او، مجموعه شهر موسیقی درباره جنگ داخلی با اشعاری از ویتمن و ملوی و قطعه “زندگی یک زن” با صدای خواننده سوپرانو آنجلا براون (Angela Brown) به همراه ارکستر فیلادلیفا و سمفونی پترزبورگ. دانیل پور در میان دیگر آهنگسازان یکی از بیشترین تعداد آثار ضبط شده را به خود اختصاص داده و پس از استراوینسکی و کوپلند سومین آهنگسازی است که بیشترین قرارداد را با ضبط سونی کلاسیک بسته است.

audio file قسمتی از “To ward the Splendid City” اثر دانیل پور را بشنوید

سونی چندین آثار او را ضبط کرده شامل: کنسرتوی ویلنسل با هنرنمایی یو-یو ما و ارکستر فیلادلفیا و با رهبری دیوید زینمان (David Zinman) و ضبط کنسرتوی دیگر دانیل پور که نامزد دریافت جایزه گرمی بود که توسط ارکستر پترزبورگ اجرا و ضبط شد.

audio file قسمتی از “کنسرتو برای ارکستر” اثر دانیل پور را بشنوید

از آخرین ضبطهای وی: “مرثیه ای آمریکایی” برای گروه کر و ارکستر و “مقدسات کودک” و تریویی “به نام معشوق” توسط شارون رابینسون (Sharon Robinson) و جمی اردو (Jamie Laredo) و ارکستر موسیقی مجلسی ایریس اجرا و ضبط شد.

از دیگر آثار ضبط شده دانیل پور: “شب آسمانی” توسط فیلارمونیای لندن، “به طرف شهر باشکوه” و “رقصهای شهری” برای ارکستر، “قلب آگاه”، سمفونی شماره ۳، سونات پیانو و کنسرتوی پیانو شماره۱ توسط پیانیست مایکل بوریسکین (Michael Boriskin) و سمفونی اوتا به رهبری جوزف سیلورستاین اجرا شد.

دانیل پور به تحصیل و پرورش موسقیدانان جوان بسیار اهمیت می داد. علاوه بر تدریس در دانشکده موسیقی کورتیس (Curtis Institute of Music) و مدرسه موسیقی منهتن (Manhattan School of Music) وقت بسیاری را صرف برگزاری کلاسهای عمومی در سرتاسر کشور نموده و همواره موسقیدانان جوان را راهنمایی و حمایت می کند.

وی در آکادمی موسیقی د-ویلکروز ایتالیا تدریس می کرد و از مدیران آموزشگاه آهنگسازی ارکستر نیوجرسی بود. در ارتباط با دیگر فعالیتهای وی به عنوان مدرس، او نه تنها آهنگسازان را درس آموخته بلکه نوازندگان جوان را در سموفونی بندر سیاتل، جشنواره موسیقی مجلسی سانتا فه، جشنواره موسیقی ماربورو و جشنواره موسیقی مجلسی ساراتوگا هدایت کرده است.

ریچارد دانیل پور متولد ۲۸ ژانویه ۱۹۵۶ در نیویورک، در کنسرواتوآر نیواینگلند و مدرسه جولیارد تحصیل کرده است. وی همچنین از لورین هولاندر (Lorin Hollander)، ورونیک جوشام (Veronica Jochum) و گابریل کودوس (Gabriel Chodos) نوازندگی پیانو را آموخت. بیشتر آثار دنیلپور توسط انتشارات موسیقی اسوشیتد (Associated Music) و از سال ۲۰۰۹ توسط انتشارات موسیقی لین کت به چاپ می رسد.

dworkincompany.com

2 دیدگاه

  • مازیار
    ارسال شده در فروردین ۳۰, ۱۳۸۹ در ۷:۰۴ ب.ظ

    دعوت کنین بیاد دانشگاه هنر هیئت علمی بشن ایشون!!!!!

  • پژمان
    ارسال شده در اردیبهشت ۲, ۱۳۸۹ در ۱۲:۳۵ ق.ظ

    دانیل پور رو چرا اینطوری نوشتین؟!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر «کنسرت کوارتت کلنکه» سی و سومین جشنواره‌ی موسیقی فجر

از همان هنگام که لا-ر، دو نت کشیده‌ی سوژه‌ی اصلی مجموعه‌ی «هنر فوگ» باخ را ویلن نواخت مشخص بود که قرار است «کوارتت کلنکه» چه ردای متفاوتی (نسبت به اجرای مشهورتر کوارتت‌های اِمِرسون، جولیارد و کِلِر) بر تن این فوگ‌های به‌غایت هنرمندانه‌ی در معما رهاشده بپوشاند، و از آن بیشتر تا چه اندازه قرار است موسیقی با همان سوژه‌ی گشاینده همچون نوشدارو به یک کرشمه دیگر اجراهای جشنواره را (چهار اجرا که پیش از آن دیده بودم) از خاطر بزداید و به رویدادی در دل فرهنگسرای نیاوران تبدیل شود.

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (X)

فرض کنید از این ۴۰۹۶ مجموعه در طی تقریبا چهارصد سال گذشته هر سال تنها از ۲۰ مجموعه مختلف استفاده شده است. این می‌شود ۸۰۰۰ مجموعه (۴۰۰*۲۰)؛ یعنی ۴۰۰۰ تا بالاتر از گنجایش سیستم. حال به‌طور فرضی سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هر سال ۱۵ مجموعه مختلف استفاده شده. این می‌شود ۶۰۰۰ مجموعه یعنی ۲۰۰۰ مجموعه بالا تر از گنجایش سیستم. باز سقف مصرف سیستم را پایین بیاوریم و فرض کنیم در هرسال از ۱۴ مجموعه مختلف استفاده شده. این می شود ۵۶۰۰ مجموعه.

از روزهای گذشته…

بداهه نوازی، محاسن و معایبش

بداهه نوازی، محاسن و معایبش

موسیقی می تواند به دو صورت به اجرا برسد، موسیقی پیش ساخته و موسیقی بداهه یا خلق در لحظه. موضوع این مطلب بداهه نوازیست که در این مقاله نگاهی به محاسن و معایب آن خواهیم داشت.
اقدامی نیکو از شجریان (I)

اقدامی نیکو از شجریان (I)

در هر جامعه ای عناصر فرهنگی آن به تبع دیگر جنبه های اجتماعی و اقتصادی به تناسب نیاز روز در حال دگرگونی است. موسیقی هر کشور نیز رفته رفته به حسب تغییر شرایط فرهنگی،تغییر میکند. برای مثال اگر موسیقی کشور خودمان را در صد سال گذشته نگاه کنیم متوجه خواهیم شد در هر دوره گذار فرهنگی و اجتماعی، موسیقی نیز متحول شده و ما اگر به یک آهنگ که در دهه ۴۰یا ۵۰ ساخته شده گوش کنیم شاید آن تأثیری که در زمان ساخت آهنگ بوده امروز نباشد.
بارکلی جیمز هاروست – I

بارکلی جیمز هاروست – I

گروه بارکلی جیمز هاروست (Barclay James Harvest) که به اختصار BJH نامیده میشود، تا سالها یکی از بدشانس ترین گروهها در موسیقی راک پیشرو (progressive rock) به شمار می آمد.
ضرابی: در سنتور فقر نت بیشتر از تار و سه تار است

ضرابی: در سنتور فقر نت بیشتر از تار و سه تار است

سونوریته ها فرق زیادی دارند، به نظر من بیش از ۵۰درصد! اگر دقت کنیم تفاوت زیاد است. سنتور شباهت زیادی به پیانو دارد از نظر مکانیسم؛ اگر دو نوازنده سطح بالای پیانو یک قطعه را بنوازند یکی با ظرافت بیشتر و یکی کمتر بنوازد با گوش دقیق اختلاف مشخص است ولی در سنتور به این خاطر که ارتباط نوازنده و ساز نزدیکتر است و مستقیم تر است، این تفاوت بیشتر شنیده میشود.
یاد استاد بهاری در آلبومی تازه

یاد استاد بهاری در آلبومی تازه

«به یاد استاد بهاری؛ بداهه‌نوازی کمانچه از درویش‌رضا منظمی» از آلبوم‌های شنیدنی موسیقی ایرانی است چندی پیش به‌وسیله کمپانی آوای باربد در تهران منتشر شده است. رادیو زمانه به همین بهانه با درویش‌رضا منظمی (تکنواز کمانچه) گفتگویی کرده است. منظمی در آغاز گفتگو از از چگونگی ضبط این اثر گفت:
سلطانی: مشخصه اصلی موسیقی داوودیان هویتش است

سلطانی: مشخصه اصلی موسیقی داوودیان هویتش است

اولین بار من نام کاظم داوودیان را در سال ۱۳۶۸ شنیدم و به طور اتفاقی با ایشان آشنا شدم، بعدا با اینکه از دوستان در مورد جایگاه هنری و اخلاقی و منش ایشان، میشنیدم ولی خبری از ایشان نبود تا اینکه اواخر دهه ۷۰ از آقای محمدرضا شجریان شنیدم که مجموعه ای را با آقای داوودیان کار میکنند که متاسفانه بعد از گذشت ۱۲ سال هنز این آثار منتشر نشده است!
مرور کتاب «موتسارت؛ تصویر یک نابغه»

مرور کتاب «موتسارت؛ تصویر یک نابغه»

موتسارت افسانه‌ای، دردانه‌ی دنیای موسیقی را با نبوغ خارق‌العاده‌اش می‌شناسیم. حتا آنها که موسیقی‌اش را هم نشنیده‌اند احتمالا چیزکی از استعداد شگرف او به گوششان خورده. تصور ما را از این استعداد شگرف (و نیز خودِ مفهومِ نابغه‌ی درک نشده توسط مردم هم‌عصرش) زندگی‌نامه‌های رومانتیک قرن نوزدهمی و دنباله‌های قرن بیستمی‌شان به وجود آوردند و شاخ و برگ دادند. کتاب «موتسارت؛ تصویر یک نابغه» نوشته‌ی «نوربرت الیاس»، جامعه‌شناس برجسته اما راهی دیگر در واکاوی زندگی موتسارت در پیش می‌گیرد؛ پرسش جامعه‌شناسانه از نبوغ.
هنوز هم برای یادگیری ساز جدید دیر نیست (I)

هنوز هم برای یادگیری ساز جدید دیر نیست (I)

این متن مصاحبه ای با گیل شاهام (Gil Shaham) ویلنیست آمریکایی اسرائیلی متولد ۱۹ فوریه ۱۹۷۱ و دارنده جوایز بین المللی است. این مصاحبه در اتاق رختکن گیل در تالار ملکه الیزابت توسط ریچارد اسلانی (Richard Slaney) از طرف وب سایت سئوند اکسچنج تعویض صوت ( Sound Exchange) پس از پایان تمرین گیل با ارکستر فیلارمونیا، انجام شده است.
پانیذ فریوسفی: پیشنهادهای زیادی از طرف سولیستهای معتبر دنیا داشتیم

پانیذ فریوسفی: پیشنهادهای زیادی از طرف سولیستهای معتبر دنیا داشتیم

می خواستم بگویم که بنیاد رودکی چند جلسه تالار رودکی را رایگان در اختیار گروه قرار داده بودند. به هر حال جا داشت که بگویم این یک کمک بود که از طرف بنیاد انجام شد، برای بقیه تمرین ها در طبقه ششم ولی ما پرداخت هزینه داشتیم. دومین مطلبی که می خواستم بگویم راجع به آقای پوریا منوچهری است که الان ایشان مدیر امور بین الملل ما هستند که ما در ارتباط با ایشان هستیم و همچنان از دور با گروه همراه هستند و به ما کمک می کنند، در زمینه اجرا یا اینکه گروه با سولیست بین المللی کار کرده و به هر حال اجراهایی داشته تاثیر روی خارج از مرزها و اخبار بین المللی داشته است، آقای منوچهری در این زمینه به ما کمک کرده اند؛ همان طور که می دانید ایشان برای تحصیل از ایران رفته اند ولی ما با همچنان در ارتباط هستیم و برنامه های مربوط به امور بین المللی و مسائل خارج از ایران را ایشان انجام می دهند.
دوسکو گویکویچ از زبان خودش (I)

دوسکو گویکویچ از زبان خودش (I)

چیزی که درباره اجرا در لندن مرا جذب می کند این است که مردم آنجا آداب صحیح نحوه گوش سپردن به موسیقی جاز را می دانند. در بعضی از کشورها هنگامی که به روی سن می روید، حضار از اول تا آخر اجرا شما را می نگرند، احساس می کنید از خشم می خواهید دیواری را فرو آورید! اما زمانی که در کلوب می نوازید، می بینید که همه از موسیقی لذت می برند و هر کس اوقات خوش خود را به همراه موسیقی شما سپری می کند، این چیزی است که موسیقی باید باشد که هم نوازنده و هم شنونده با آن ارتباط برقرار کنند.