برونو والتر، رهبر بزرگ آلمانی (III)

برونو والتر (1876–1962)
برونو والتر (1876–1962)
والتر در یکم نوامبر ۱۹۳۹ از راه دریا به ایالات متحده رفت. او در بورلی هیلز ساکن شد و با بسیاری از تبعیدی های آلمان مانند توماس مان همسایه بود. والتر تأثیر زیادی بر موسیقی گذاشت اما در کتاب خود به نام Of Music and Making که در سال ۱۹۵۷ می نویسد عنوان میکند که تأثیر زیادی از رودلف اشتاینرِ فیلسوف (Rudolf Steiner) گرفته است.

«من بسیار خوشبخت بوده ام که در کهنسالی خود با دنیای آنتروپوسوفی آشنا شدم و در چند سال اخیر نیز توانستم آموزه های رودلف اشتاینر را به خوبی مطالعه کنم. در این جا ما آن رستگاری که فردریش هولدرلین (Friedrich Holderlin) درباره اش صحبت می کند را به صورت عملی و کاربردی در می یابیم. در واقع من از برکت های آن بهره برده ام و در این کتاب نیز به اعتقاد خود به آنتروپوسوفی اعتراف نموده ام. هیچ گوشه ای از زندگی درونی من نیست که از آموزه های ارجمند رودلف اشتاینر تحت تأثیر قرار نگرفته باشد یا برانگیخته نشده باشد… من شدیدا به خاطر عمق بی پایان آموزه های اشتاینر از او سپاسگزارم… اینکه دوباره در زندگیم در حال آموختن چیزهای جدید هستم واقعا با شکوه است. حس می کنم که کل هستی من دوباره جوان شده است و این باعث قوت و طراوت من به عنوان یک موزیسین شده و حتی در آهنگ سازی من نیز این تأثیر را بر جای می گذارد».

والتر در طول اقامتش در ایالات متحده با بسیاری از ارکسترهای معروف آمریکا مانند ارکستر سمفونیک شیکاگو، ارکستر فیلارمونیک لس آنجلس، ارکستر سمفونیک NBC، ارکستر فیلارمونیک نیویورک (که در این ارکستر از سال ۱۹۴۷ تا ۱۹۴۹ مشاور موسیقی اش بود اما پیشنهاد آنها را برای مدیریت موسیقی ارکستر رد کرد) و ارکستر فیلادلفیا کار کرد. والتر از سال ۱۹۴۶ به بعد سفرهای متعددی به اروپا انجام داد و به چهره موسیقیایی مهمی در سال های نخستین برگزاری جشنواره ادینبورگ و همچنین در سالزبورگ، وین و مونیخ تبدیل شد.

مهم ترین رویدادهای سال های آخر عمر او ضبط استریوی آثاری با ارکستر سمفونیک کلومبیا است. او آخرین کنسرت زنده خود را در ۴ دسامبر ۱۹۶۰ با ارکستر فیلارمونیک لس آنجلس و وان کلیبرن (Van Cliburn)، پیانیست، اجرا کرد. آخرین کار ضبط او عبارت بود از مجموعه ای از اورتورهای موتسارت که در اواخر مارس ۱۹۶۱ با ارکستر سمفونیک کلومبیا اجرا شد. درحالیکه والتر به عنوان یک یهودی تربیت شده بود در سال های آخر عمر خود به مذهب کاتولیک روی آورد.

آثار والتر بر روی صدها صفحه که بین سال های ۱۹۰۰ (زمانی که او ۲۴ ساله بود) و ۱۹۶۱ ضبط شده اند جمع آوری شده است. آشنایی بسیاری از علاقه مندان به موسیقی با والتر به گوش دادن به صفحه های استریوی او که در سال های پایانی عمرش ضبط شده بودند بر می گردد. اما بسیاری از منتقدان معتقدند که این صفحه ها نمی توانند نمایانگر هنر والتر در نقطه اوج خود باشند:
اول اینکه صفحه های آخر او گاهی فضایی صمیمی دارند که با فضای باشکوه، جدی و پرانرژی اجراهای ضبط شده او در دوره جوانی تعارض دارند، دوم اینکه کارهای والتر در سالهای پایانی زندگیش بر موسیقی آهنگسازانی از موتسارت گرفته تا مالر تمرکز دارد، در حالیکه او در زمان جوانی به رهبری کارهای جدید می پرداخت (از جمله آثار مالر).

یک دیدگاه

  • ارسال شده در فروردین ۱۲, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۹ ب.ظ

    با سپاس لطفأ از نمونه صوتی جهت درک بهتر استفاده کنید_

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

شهرام صارمی از مدیریت اجرایی جشنواره موسیقی فجر استعفا کرد

در پی استعفای اعتراض آمیز علی ترابی، شهرام صارمی مدیر اجرایی سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر، یک روز پس انتصاب مدیر جدید دفتر موسیقی وزارت ارشاد با انتشار نامه‌ای سرگشاده از سمت خود استعفا کرد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

از روزهای گذشته…

سایه روشن تاریخ موسیقی ما (XIII)

سایه روشن تاریخ موسیقی ما (XIII)

از همه‌ی اینها مبهم‌تر و ناگشوده‌تر مطالعات تاریخی مربوط به گونه‌های مختلف موسیقی مردم‌پسند یا عامیانه‌ در ایران است، به‌ویژه نمونه‌های ترکیبی با موسیقی غربی که اصطلاحا «پاپ» نامیده می‌شود. چند دلیل می‌توان برای این موضوع ذکر کرد که به گمان ما مهم‌ترینشان حساسیت شدید ایدئولوژیک حکومتی نسبت به این گونه‌های موسیقایی است (دست‌کم تا اواسط دهه‌ی ۱۳۷۰) که باعث می‌شود در مراکز رسمی کمتر کار پژوهشی‌ای بتوان در مورد آن انجام داد. دیگری موضوع دخالت زیباشناسی در نوشتن تاریخ هنر و تقابل هنر نخبگان و توده است.
عارف ساق خنیاگری از شرق ترکیه (II)

عارف ساق خنیاگری از شرق ترکیه (II)

در سال ۱۹۷۵ هیئت مدیره کنسرواتوار دولتی موسیقی ترکی در استانبول (İstanbul Devlet Türk Müziği Konservatuarı) عارف ساق را به عنوان استاد مدرس و عضو هیئت علمی خود برگزید. تدریس موسیقی مردمی و نوازندگی باغلاما در این آکادمی بر عهده او بود. در سال ۲۸۹۱ از کنسرواتوار بیرون آمد و تدریس را در خانهی موسیق عارف ساق ادامه داد. خانهی موسیقی عارف ساق در سال ۱۹۸۰ با همکاری یوسف تورامان (Yusuf Toraman) نوازنده و سازندهی باغلاما پایه گذاری شد. در یک دوره از سال ۴۸۹۱ تا ۷۸۹۱ با دیگر استادان باغلاما از جمله موسی اَراُغلو (Musa Eroğlu)، مُخلص آکارسو (Muhlis Akarsu) و یاووز تُپ (Yavuz Top) سری آلبومهای “محبت ۵-۱” را منتشر کرد( معروف به گروه چهار نفرهی باغلاما).
سمفونی مانفرد؛ یک شاهکار روسی… (IV)

سمفونی مانفرد؛ یک شاهکار روسی… (IV)

در سمفونی مانفرد، همچون سمفونی فنتاستیک، از تم ها به شکل تازه ای بهره گرفته می شود. هر بار که تم اصلی و آغازگر که پایه و اساس ساختمان این اثر را تشکیل می دهد ظاهر می گردد، آرامش را از آن می گیرد و حتی ناقوس کلیسا به عنوان “تسلی بخش مذهبی” توانایی مهار ساختن آنرا ندارد.
نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (I)

نقدی بر «قطعه‌ای در ماهور» (I)

بی تردید «قطعه‌ای در ماهور» در میان آثار به انتشار رسیده از گروه‌نوازی موسیقی کلاسیک ایرانی، اثری حائز اهمیت و توجه است چرا که در این قطعه برای اولین بار در تاریخ به ثبت رسیده از موسیقی ایرانی، یک ساز تک‌نواز در مقابل ارکستری از سازهای ایرانی قرار می‌گیرد و در تقابل با ارکستر به تکنوازی می پردازد؛ این تقابل با ماهیت یک کنسرتو غربی نیست و بر اساس فرم های سنتی موسیقی ایرانی، به صورتی نو و بدیع تصنیف شده است.
گفتگو با ریچی (II)

گفتگو با ریچی (II)

ریچی می گوید: “کاواکاس ویولونیست خوبیست. استیلی معمارگونه دارد. ساختاری محکم و پر تپش. ساختار کاری او دارای نقاط واضح و کانونی مختص خود است. از لغزشهای بیهوده اجتناب می کند و این یک نقطه قوت است. ولی به لحاظ شخصیت همچنان معمارگونه است.”
دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (I)

دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (I)

تمپرلی در مقاله اش با نام «متر و دسته بندی در موسیقی آفریقایی» این سوالات را مطرح می کند: «چگونه می توان ریتم آفریقایی را با دید رایج تئوریک ریتم مطابقت داد؟»، «چه شباهت ها و تفاوت های بین ریتم آفریقایی و ریتم غربی وجود دارد؟ با توجه به این که ریتم غربی در بر اساس تئوری موسیقی سنجش می شود.» دیدگاه من در این مقاله نیز تفاوت چندانی با سوالات مطرح شده ندارد. مانند تمپرلی من نیز می خواهم مفاهیم تئوری های اخیر ریتم و متر را با توجه به موسیقی غربی مورد بحث قرار دهم. با این حال، من صرفا موسیقی آمریکایی را مد نظر قرار نمی دهم.
کنترباس (III)

کنترباس (III)

درامز و باس از مهمترین سازهایی هستند که پس از سولیست در موسیقی Jazz ایفای نقش می کنند. استفاده از یک ساز با صدای باس در موسیقی Jazz به سالهای ۱۸۹۰ باز می گردد، هر چند در اوایل این دوران از توبا (Tuba) یا نوع خاصی از ساکسیفون با صدای باس برای این بخش از موسیقی استفاده می شد.
نوروز تو راهه…

نوروز تو راهه…

سال ۱۳۸۴ سال خوبی برای موسیقی نبود، در این سال شاهد درگذشت ۱۰ هنرمند موسیقی که بعضی از آنها دین بزرگی بر گردن موسیقی ایران داشتند بودیم. دو تن از این بزرگان کریستین داوید و همسرش منصوره قصری بودند که در عرصه موسیقی کلاسیک قدمهای ارزشمندی برداشته و در تعلیم و ترویج موسیقی کلاسیک تلاش بسیار کردند.
نکاتی راجع به ساخت ملودی

نکاتی راجع به ساخت ملودی

تهیه و اجرای ملودی های بکر با گرفتن ایده های همزمان از موسیقی در حال اجرا، از ضروری ترین توانایی هایی است که یک نوازنده ساز – از percussion و drums گرفته تا سازهایی مانند پیانو، ترمپت و … – باید داشته باشد. همینطور باید دقت کنیم که هیچ قانون مشخصی برای تهیه ملودی های زیبا بصورت بداهه وجود ندارد و مطالبی که در اینجا آورده می شود تنها ایده هایی است که ممکن است بتواند در خلق جملات موسیقی شما را یاری دهد.
فراخوان دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانو باربد

فراخوان دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانو باربد

دومین دوسالانه ی جایزه ی پیانوی باربد با سرمایه گذاری مجموعه ی پیانوی باربد و برنامه ریزی و مدیریت مؤسسه فرهنگی-هنری شهرآفتاب و همکاری اساتید برجسته ی موسیقی کلاسیک کشور در سال ۱۳۹۷ در تهران برگزار خواهد شد. جایزه پیانوی باربد قصد دارد علاوه بر انگیزه بخشی و ایجاد فضایی برای رقابت و ارائه ی توانایی های پیانیست های نوجوان و جوان، فرصتی برای بهره مندی از بالاترین سطح آموزش آکادمیک و گام نهادن به دنیای نوازندگی حرفه ای را برای پیانیست های مستعد میهن مان فراهم کند.