گفتگوی هارمونیک هشت ساله شد

با همیاری و همراهی شما علاقمندان موسیقی، به هشتمین سالگرد تولد سایت «گفتگوی هارمونیک» رسیدیم. در مدت هشت سال فعالیت در زمینه موسیقی جز و بلوز ۲۲۷ شماره، در زمینه موسیقی راک ۱۴۹ شماره، در زمینه فیزیک و مهندسی موسیقی ۱۰۱ شماره، در زمینه موسیقی فیلم ۶۱ شماره، در زمینه موسیقی ملل ۸۳ شماره، در زمینه موسیقی معاصر ۲۱۲، در زمینه موسیقی کلاسیک غربی ۹۱۹ شماره، در زمینه موسیقی کلاسیک ایرانی ۹۶۹ شماره، در زمینه مبانی نظری موسیقی کلاسیک ۷۰ شماره، در زمینه مصاحبه و گفتگو ۱۱۵ شماره، در زمینه مطالب عمومی ۳۹۰ شماره، در زمینه نقد و بررسی ۳۵۱ شماره، در زمینه اخبار موسیقی ۱۹۳ شماره، در زمینه مبانی نظری موسیقی جز ۷۷ شماره، در زمینه دانستی های موسیقی ۲۵۶ شماره و در زمینه ساز و نوازندگی ۳۹۰ شماره مطلب و در کل ۲۹۵۱ مطلب تقدیم نمودیم.

در سال گذشته همچون چند سال پیش، تالار گفتگوی سایت، غیر فعال بود و پیشنهاد مناسبی برای مدیریت این فروم، نداشتیم. همچنان امیدواریم در سالی که در پیش داریم، این قسمت پر طرفدار سایت را راه اندازی کنیم؛ پس همچون گذشته از پیشنهاد شما برای مدیریت فروم استقبال خواهیم کرد.

HarmonyTalk


در جشن هشتمین سالگرد تولد «گفتگوی هارمونیک» بعضی از نویسندگان سایت حضور داشتند و در مورد موضوعات مختلفی بحث و گفتگو شد. محور بحث ها، برنامه های سال گذشته بود که در انجام آنها گاه با شکست و گاه با موفقیت برخورد کردیم.

HarmonyTalk


در ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۰، طرح دو زبانه شدن سایت مطرح شد و مقرر شد، نویسندگان سایت، مطالبی را به زبان انگلیسی تولید و در اختیار سایت بگذارند که تا حدی این قسمت از پروژه به انجام رسید ولی متاسفانه برای راه اندازی این بخش در سایت، اشکالات فنی وجود داشت که باعث میشد، توانایی انجام این پروژه را فعلا نداشته باشیم. در ماه های آینده، گروهی از برنامه نویسان سایت، در این زمینه به ما کمک خواهند کرد و امیدواریم این بخش به صورت ماه نامه به زودی به فعالیت برسد.

HarmonyTalk


از موفقیت هایی که در هشتمین سالگرد تولد سایت از سوی یکی از نویسندگان فعال سایت مطرح شد، عملی شدن، قول فعالیت در زمینه معرفی استانداردهایی در زمینه موسیقی بود که با تولد نوعی قیچک اصلاح شده و معرفی آن توسط آقای رضا ضیائی در این جلسه، صورت گرفت.

HarmonyTalk


در هشتمین سالگرد تولد سایت، پیمان سلطانی، نیکو یوسفی، شاهین مهاجری، آروین صداقت کیش، رضا ضیائی، سامان ضرابی، سجاد پورقناد و محبوبه خلوتی حضور داشتند.

امید است در این سال، گفتگوی هارمونیک با کوشش بی دریغ نویسندگان و همکاران سایت، همچنان بی وقفه به گسترش فرهنگ موسیقی ایران زمین یاری رساند .

17 دیدگاه

 • معتمدیان
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۰ ب.ظ

  با تشکر از زحمات بی دریغ شما
  امیدوارم که سالهای زیادی فعالیت شما در این زمینه تداوم داشته باشد.
  من از خوانندگان همیشگی سایت های موسیقی هستم . فقط یک خواهش و یک سوال داشتم.
  خواهش اینکه لطفا شما در زمینه اختراع و ابداع ساز اقدامی نکنید. بنظر می رسد که ساخت ساز به اندازه کافی بی درو پیکر و بی متوالی و بی صاحب است و هر کس هر کاری میخواهد می کند , و حیف است که سایت وزین و حرفه ای شما وارد این حیطه شود. اگر اقای ضیایی حرفی در زمینه اصلاح قیچک دارد حتما در جای خودش معرفی و اعلام می شود و این در محدوده کار سایت شما نیست که بخواهید سازی ابداعی را در جامعه موسیقی جا بیندازد. شاید بلایی که سر آقای شجریان آمد (یعنی درگیری بر سر اختراع ساز ) به شما نیز سرایت کند که بسیار حیف است.
  سوال دوم که خیلی برای دوستان مطرح می شود و من خواهش دارم که آنرا بصورت شفاف توضیح دهید اینکه مخارج این سایت که سایتی تجاری نیست ایا از طریق دولتی پرداخت میشود با بصورت شخصی است . البته این وظیفه دولت است که برای امورات فرهنگی هزینه کند اما اگر این مسئله برای خوانندگان روشن باشد شاید بهتر باشد.
  با تشکر دوباره.

 • فرزانه
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۹۱ در ۱۰:۳۹ ب.ظ

  برای همگی آرزوی موفقیت و سلامتی و خوشبختی می کنم
  امیدوارم گفتگوی هارمونیک نیز روزهای خوبی را پشت سر بگذارد.
  مبارک باشد

 • یاسر
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۱ ق.ظ

  به امید موفقیت های بیشتر و سلامتی برای همه شما عزیزان

 • ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۱۲:۱۵ ق.ظ

  تولدت مبارک گفتگوی هارمونیک
  همتون شاد باشید

 • آرش لطفی
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۵:۵۳ ق.ظ

  مبارکه و خدا قوت!

 • فرزان
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۱۰:۴۴ ق.ظ

  تبریک میگم امیدوارم ۱۰۰۰ ساله بشین.واقعاً سایتتون حرف نداره.

 • ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۷ ب.ظ

  با تشکر از لطف تمامی دوستان.
  در پاسخ دوست گرامی جناب معتمدیان!
  باید اینجا یادآور بشویم که آقای ضیائی، سازی ابداع ننموده اند که نام جدیدی مانند سازهای آقای شجریان داشته باشد بلکه این ساز را به زعم ما اصلاح نموده اند، ضمن اینکه اطلاعات و دانش یک سازنده حرفه ای با کسی که ذوقی این عمل را انجام می دهد بسیار متفاوت است.

 • ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۳:۰۷ ب.ظ

  در مورد حامی سایت هم از لوگوی پایین سایت مشخص است که تا کنون شرکت خصوصی داتیس پارس حامی ما بوده است.

 • ميرحسيني
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۵:۱۸ ب.ظ

  انعکاس مشکلات وراه حل آنها

  با سلام .از اینکه در زمینه ی موسیقی همچنان فعالیت می کنید و فعالیت وکار فرهنگی را بر خواب و فریاد از زمانه ترجیح داده اید باید خدا را شکر کرد که هنوز قلبهایی برای ایران و فرهنگ ایرانی می تپد .
  باری ، مشکل بزرگی که ما اهالی موسیقی ایرانی داریم (اگر واقعا ً باشیم )عدم چها رچوب منظم وبه اصطلاح شسته ورفته در زمینه ی ریتم ، سلفژ ومابقی است … لیکن آموزشگاهها ی آزادبصورت اساسی در این زمینه فعالیت نمی کنند همینکه جند مربی و تعدادی هنر جو باشند کار را تمام شده فرض می کنند .
  با اینکه بارها شنیده ایم ، شیوه ی نگارش نت نویسی برای سازها ی ایرانی (تار وسنتورو…)جهت عمومیت پیداکردن وجلوگیری از شخصی نوشتن (با علائمی نامانوس ویا …. ) در جلساتی در سالهای قبل انجام شده ولی ما از مفاد آن و چگونگی شیوه های نوشتن آن بصورت مقالات یا گزارش محروم بوده ایم .بی شک مقالاتی در این باره کمک زیادی به فراگیر شدن آن و فهم بیشتر وبهتر هنرجویان خواهد کرد.

 • ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۷:۴۹ ب.ظ

  در پاسخ دوست گرامی میرحسینی
  سپاس از لطف شما
  اتفاقا مدتی است آقای جواهری از نویسندگان سایت مشغول تهیه یک مطلب مفصل در این زمینه هستند که امیدواریم به زودی این مطلب به انتشار برسد.

 • سحر سمن
  ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۹۱ در ۶:۴۳ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید خدمت تمام کسانی که واقعا با علم و دانش فراوان برای این سایت زحمت می کشند.

  واقعا از همتون ممنونم

  ار صمیم قلب تولد این حرکت قشنگ رو بهتون تبریک میگم…

 • علی نجفی ملکی
  ارسال شده در فروردین ۲۲, ۱۳۹۱ در ۱۰:۲۸ ب.ظ

  برای من باعث افتخار ومباهات است که از اوایل راه اندازی سایت و درحد توان و سواد خود با گفتگوی هارمونیک همکاری داشته وامیدوارم تولد هشتاد سالگی سایت را ببینیم.

 • محمود صالحی
  ارسال شده در اردیبهشت ۵, ۱۳۹۱ در ۳:۲۱ ق.ظ

  سلام
  تولد سایت بسیار خوب ” گفتگوی هارمونیک ” رو خدمت همه ی شما عزیزان تبریک میگم.

  به امید تداوم این راه ..

 • ارسال شده در اردیبهشت ۵, ۱۳۹۱ در ۸:۱۴ ب.ظ

  تبریک و خسته نباشید.با یه عالمه آرزو‌های خوب…

  میدونین جای چی خالیه؟جای یه آرشیو تکمیل از معرفی استاندارد‌های کیفی ساز‌ها.
  مثلا هفت هشت تا مقاله در مورد تار باشه که توش به نکات اساسی که یه مبتدی باید موقه خریدن سازش به اوناها توجه کنه،اشاره بشه.و حالا مثلا نظر‌های متفاوت چهار نفر رو هم بزارید.

  باز هم خسته نباشید

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۱ در ۵:۴۹ ب.ظ

  درود بر شما.
  تولد هشت سالگی سایت رو تبریک میگم.
  خسته نباشید.

 • ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۹۱ در ۶:۳۷ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و دست اندر کاران سایت گفتگوی هارمونیک

   
   
   

 • خسته نباشید
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۲ در ۶:۲۲ ب.ظ

  با سلام خسته نباشید خدمت سرکار خانم نیکو یوسفی که همچون سایت خبری زنان موسیقی ایران با همت و پشتکار خود توانسته اند این سایت را زنده و سر پا نگه دارند.
  باز هم خسته نباشید

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نگاهی به غلبه موسیقی پاپ بر موسیقی کلاسیک در کنسرت «ارکستر سازهای ملیِ» جدید

به یاد می آورم پس از اولین کنسرت ارکستر سمفونیک تهران با عنوان جدید «ارکستر سمفونیک ملی ایران»، غوغایی در جامعه موسیقی به پا شده بود و طرفداران طرح علی رهبری (که تعطیلی ارکستر ملی و ادغام آن با ارکستر سمفونیک تهران و تغییر نام این ارکستر بود) و فرهاد فخرالدینی (که خواستار تشکیل ارکستری مجزا از ارکستر سمفونیک تهران به مانند سالهای گذشته با عنوان ارکستر ملی بود) در مقابل هم صف کشی کرده بودند؛ در نهایت برنده این بحث رهبر سابق ارکستر ملی فرهاد فخرالدینی بود و به سرعت طی برگزاری جلسه ای، ارکستر ملی تقریبا با همان ترتیب سابق شکل گرفت البته با این تفاوت که قرار شد با دعوت از رهبران میهمان، وضعیت تک بعدی ارکستر ملی که به شدت تحت تاثیر موسیقی سبک ارکسترال ایرانی بود تعدیل یابد. *

پویان آزاده: قصد ضبط «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» را دارم

در اولین روز برگزاری جشنواره موسیقی فجر، ارکستر ملی به رهبری فریدون شهبازیان، اثری از حسین دهلوی را به روی صحنه برد که بر اساس قطعه ای از جواد معروفی ساخته شده بود. این قطعه که برای یک پیانو و ارکستر با نام «چهارگاه برای پیانو و ارکستر» تنظیم شده بود، با تکنوازی پیانوی پویان آزاده به اجرا رسید. به همین بهانه امروز با پویان آزاده گفتگویی کرده ایم که می خوانید:

از روزهای گذشته…

تأملی بر عملکرد ارکستر «هنگام» و کنسرت اخیرش (III)

تأملی بر عملکرد ارکستر «هنگام» و کنسرت اخیرش (III)

طبیعت اجرای زنده و حضور روی سن، درصدی ناکوکی به اجرا تحمیل می کند که حتی در مورد بزرگترین ویرتوزهای دنیا هم از آن گزیری نیست. اما در مورد کنسرت هنگام حتی اگر از فالشی های بوجود آمده ضمن اجرا چشم بپوشیم، این که فلوت ها و بخصوص سنتورها به طور کلی کوک نبودند، جای تعجب دارد.
پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (IX)

پهلوگرفته بر ساحل اقیانوس موسیقی ایران (IX)

به همین خاطر از درون سیستم شعر کلاسیک ایران بیرون می‌آید و پایه شعر معاصر ایران را می‌ریزد. همین کار را می‌توانیم در موسیقی انجام دهیم. شما اگر دانگ‌های موسیقی ایران را به‌طور مستقل استفاده کنید دیگر در سیستم موسیقی ردیف نمی‌گنجد و ما نمی‌توانیم به آن بگوییم موسیقی سنتی یا کلاسیک ایران ولی حالت زبانش هنوز فارسی و ایرانی است همانند شعر نیما یوشیج.
نگاهی به «اینک از امید» (I)

نگاهی به «اینک از امید» (I)

سال گذشته آلبوم «اینک از امید» به آهنگسازی شاهین شهبازی و آواز صادق شیخ زاده با یک تیتر مهم روی خروجی خبرگزاری های داخلی قرار گرفت؛ «اینک از امید، رتبه دوم فستیوال icm اتریش را به خود اختصاص داد».
بررسیِ مقاله‏ «مُدلی جدید برای اتنوموزیکولوژی» (I)

بررسیِ مقاله‏ «مُدلی جدید برای اتنوموزیکولوژی» (I)

موضوع مقاله‏ ای که مورد بررسی قرار گرفته ‏است، ارائه‏ مدلی دیگر برای رشته‏ اتنوموزیکولوژی است و مؤلف در آن با ارجاع به آثار این رشته در مورد لزوم مدل‏ها، ویژگی‏ها و مزایای آن‏ها بحث کرده ‏است. تیموتی رایس، پیش از تشریحِ مدل تازه، به بررسی اندیشه و عملِ اتنوموزیکولوژیِ معاصر خود پرداخته و مؤثرترین و پرنفوذ ترین مدل موجود (مدل مریام) را از لحاظ اجزا و نوع ارتباط میان آن‏ها در پژوهش و تحلیل واکاوی کرده‏ است. او، به قصد برطرف کردن مشکلات در تحقیقات این رشته، مدلی تازه ارائه می‏دهد و به توضیح بخش‏های آن، رابطه‏ بخش‏ها با مقولات این رشته و سطوح تحلیلی مدل پرداخته ‏است و کارآیی آن را در یک نمونه تحقیق انجام شده شرح می‏ دهد.
منا: از دوره سلامت رضا محجوبی، اثری در دسترس نیست

منا: از دوره سلامت رضا محجوبی، اثری در دسترس نیست

رضا محجوبی در واقع بر نوازندگان بعد از خودش هم موثر بوده است مثلا در نوازندگی استاد پرویز یاحقی؛ در واقع در دو صفحه که باعث اشتهار ایشان بود، استاد یاحقی دو اثر از رضا محجوبی اجرا کرده اند و در نوبت های اول انتشار نوشته شده است: «به یاد رضا محجوبی» و در واقع آثار، ساخته رضا محجوبی هستند که توسط پرویز یاحقی بازنوازی شده اند؛ البته با تغییراتی به سلیقه خودشان ولی ملودی از رضا محجوبی است. به نوعی این موسیقیدان در عین نبوغ و در واقع مایه ای که داشته اند، مهجور مانده و یک دلیل بخاطر جنونی است که به ایشان عارض می شود و کسالت روحی که بوجود می آید و بعد از یک دوره درمان و گذشت یکی دو سال، متاسفانه این بیماری ایشان را تا آخر عمر درگیر می کند، بعد در همان حدود سال های ۱۳۰۶، صفحاتی که از موسیقیدان های مختلف به جا مانده به وفور در ابتدا یا انتهای کارها، اثری از رضا محجوبی بازنوازی شده است و این نشان می دهد که او چقدر محبوبیت داشته حتی در لوح فشرده همراه کتاب دوم، یک نمونه فنوگراف هست (و توضیح اینکه فونوگراف قدیمی ترین سیستم ضبط صدا است که روی استوانه های مومی صدا را در طول مدت ۲ تا ۳ دقیقه ضبط می کرده و اختراع ادیسون بوده است) نمونه ای وجود دارد مربوط به سال ۱۳۰۶ که خواننده ای اثری را دارد زمزمه می کند که آن هم ملودیش از رضا محجوبی است و نشان می دهد که چقدر آثار رضا محجوبی در دوره خودش مقبول و محبوب بوده است ولی خوب طرز زندگی ایشان و سرانجام زندگی ایشان که به جنون می رسد، شاید که سایه می ندازد به آن همه آثار زیبا که خلق کرده و کمتر باعث درخشش و شنیده شدن نواخته هایش شده است.
شاید چنین باشد، شاید (I)

شاید چنین باشد، شاید (I)

چهارمین شماره از مجموعه‌ی «گوش» با جلدی پر از عینک‌های آفتابی متولد شد. طراحی جلد این شماره از مجله‌ی شنیداری گوش بسیار متحول شده است. عینک‌های آفتابی به مثابه‌ وسیله‌ای حفاظتی یا چیزی که تابش آفتاب را به شکل انتخابی از خود عبور می‌دهد، شاید دایر بر حفاظت گوش‌ها است و شاید هم بر انتخابی که ناخواسته در پدید آوردن چنین مجموعه‌ای دخالت دارد.
گفتگویی با جولیان بریم (I)

گفتگویی با جولیان بریم (I)

پرداختهای صدایی فوق العاده، رنگ آمیزی بی نظیر در اجرای قطعات مختلف، شفافیت و وضوح صدای ساز و بالاخره تکنیک درخشان او که با احساس و شناخت عمیق به بیان و اجرای منحصر بفرد از قطعات دوره های مختلف می پردازد. ما داریم از جولیان بریم صحبت می کنیم!
نگاهی به زندگی هنری گرشوین (I)

نگاهی به زندگی هنری گرشوین (I)

در ۲۶ سپتامبر سال ۱۸۹۸، جورج گرشوین یکی از بزرگترین موسیقیدانان آمریکایی در نیویورک متولد شد. او به همراه برادر خود آیرا (Ira) زیباترین و ماندگار ترین ترانه های مردمی و قطعات ارکسترال آمریکایی را ساخت. اهمیت کارهای گرشوین به حدی بود که در کتابخانه بزرگ جفرسون اطاقی بنام او وجود دارد و بطور دائم نمایشگاهی از کارهای این دو برادر در آنجا دایر می باشد. امروزه آوردن نام گرشوین در محافل موسیقی یادآورد دوران شکوه موسیقی آمریکا در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ می باشد.
گفتگو با فیلیپ میرس (IV)

گفتگو با فیلیپ میرس (IV)

همه نوازندگان هورن شنوایی خود را از دست می دهند! صدای آن برای نوازنده آنقدر بلند است که باور نمی کنید! من یکی از نوازندگانی هستم که به این صدا مانند شلوغی رستوران که مانع شنیدن صدای طرف مقابلتان می شود توجه می کنم. متأسفانه همانطور که زمینه فراهم شده است در آینده امکان شکایت از ارکسترها به خاطر مسئله از دست دادن شنوایی وجود دارد. شاهد این خواهیم بود که نوازنده ای می گوید:«صبر کنید ببینم زمانی که من به این ارکستر پیوستم شنواییم صد در صد بود و الآن که آن را از دست داده ام ارکستر را مسئول می دانم». کاش وقتی که ۲۵ یا ۳۰ ساله بودم شنواییم را سنجیده بودم.
کاپریچیو اسپانیول و غنای موسیقی اسپانیا

کاپریچیو اسپانیول و غنای موسیقی اسپانیا

نیکلای ریمسکی کورساکوف (N.R. Korsakov) آهنگساز بزرگ روس فقط سه روز از عمر خود را بعنوان یک افسر نیروی دریایی در بندری بنام کادیز در اسپانیا گذراند و سالها بعد وقتی کاپریچیو اسپانیول (Capriccio Espanola) را تصنیف کرد نشان داد که سفر سه روزه او به اسپانیا خیلی بیشتر از یک سفر ساده نظامی در او تاثیر گذاشته است. فرهنگ و موسیقی محلی اسپانیا برای بسیاری از آهنگسازان بعنوان یک منبع عظیم موسیقایی از دیرباز مورد استفاده قرارگرفته است. در این میان می توان به آثاری چون راپسودی های اسپانیایی از فرانتس لیست (F.Listz)، کارمن از بیزه (G.Bizet)، سمفونی اسپانیول از لالو (E.Lalo) و … اشاره کرد.