گفتگوی هارمونیک هشت ساله شد

با همیاری و همراهی شما علاقمندان موسیقی، به هشتمین سالگرد تولد سایت «گفتگوی هارمونیک» رسیدیم. در مدت هشت سال فعالیت در زمینه موسیقی جز و بلوز ۲۲۷ شماره، در زمینه موسیقی راک ۱۴۹ شماره، در زمینه فیزیک و مهندسی موسیقی ۱۰۱ شماره، در زمینه موسیقی فیلم ۶۱ شماره، در زمینه موسیقی ملل ۸۳ شماره، در زمینه موسیقی معاصر ۲۱۲، در زمینه موسیقی کلاسیک غربی ۹۱۹ شماره، در زمینه موسیقی کلاسیک ایرانی ۹۶۹ شماره، در زمینه مبانی نظری موسیقی کلاسیک ۷۰ شماره، در زمینه مصاحبه و گفتگو ۱۱۵ شماره، در زمینه مطالب عمومی ۳۹۰ شماره، در زمینه نقد و بررسی ۳۵۱ شماره، در زمینه اخبار موسیقی ۱۹۳ شماره، در زمینه مبانی نظری موسیقی جز ۷۷ شماره، در زمینه دانستی های موسیقی ۲۵۶ شماره و در زمینه ساز و نوازندگی ۳۹۰ شماره مطلب و در کل ۲۹۵۱ مطلب تقدیم نمودیم.

در سال گذشته همچون چند سال پیش، تالار گفتگوی سایت، غیر فعال بود و پیشنهاد مناسبی برای مدیریت این فروم، نداشتیم. همچنان امیدواریم در سالی که در پیش داریم، این قسمت پر طرفدار سایت را راه اندازی کنیم؛ پس همچون گذشته از پیشنهاد شما برای مدیریت فروم استقبال خواهیم کرد.

HarmonyTalk


در جشن هشتمین سالگرد تولد «گفتگوی هارمونیک» بعضی از نویسندگان سایت حضور داشتند و در مورد موضوعات مختلفی بحث و گفتگو شد. محور بحث ها، برنامه های سال گذشته بود که در انجام آنها گاه با شکست و گاه با موفقیت برخورد کردیم.

HarmonyTalk


در ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۰، طرح دو زبانه شدن سایت مطرح شد و مقرر شد، نویسندگان سایت، مطالبی را به زبان انگلیسی تولید و در اختیار سایت بگذارند که تا حدی این قسمت از پروژه به انجام رسید ولی متاسفانه برای راه اندازی این بخش در سایت، اشکالات فنی وجود داشت که باعث میشد، توانایی انجام این پروژه را فعلا نداشته باشیم. در ماه های آینده، گروهی از برنامه نویسان سایت، در این زمینه به ما کمک خواهند کرد و امیدواریم این بخش به صورت ماه نامه به زودی به فعالیت برسد.

HarmonyTalk


از موفقیت هایی که در هشتمین سالگرد تولد سایت از سوی یکی از نویسندگان فعال سایت مطرح شد، عملی شدن، قول فعالیت در زمینه معرفی استانداردهایی در زمینه موسیقی بود که با تولد نوعی قیچک اصلاح شده و معرفی آن توسط آقای رضا ضیائی در این جلسه، صورت گرفت.

HarmonyTalk


در هشتمین سالگرد تولد سایت، پیمان سلطانی، نیکو یوسفی، شاهین مهاجری، آروین صداقت کیش، رضا ضیائی، سامان ضرابی، سجاد پورقناد و محبوبه خلوتی حضور داشتند.

امید است در این سال، گفتگوی هارمونیک با کوشش بی دریغ نویسندگان و همکاران سایت، همچنان بی وقفه به گسترش فرهنگ موسیقی ایران زمین یاری رساند .

17 دیدگاه

 • معتمدیان
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۰ ب.ظ

  با تشکر از زحمات بی دریغ شما
  امیدوارم که سالهای زیادی فعالیت شما در این زمینه تداوم داشته باشد.
  من از خوانندگان همیشگی سایت های موسیقی هستم . فقط یک خواهش و یک سوال داشتم.
  خواهش اینکه لطفا شما در زمینه اختراع و ابداع ساز اقدامی نکنید. بنظر می رسد که ساخت ساز به اندازه کافی بی درو پیکر و بی متوالی و بی صاحب است و هر کس هر کاری میخواهد می کند , و حیف است که سایت وزین و حرفه ای شما وارد این حیطه شود. اگر اقای ضیایی حرفی در زمینه اصلاح قیچک دارد حتما در جای خودش معرفی و اعلام می شود و این در محدوده کار سایت شما نیست که بخواهید سازی ابداعی را در جامعه موسیقی جا بیندازد. شاید بلایی که سر آقای شجریان آمد (یعنی درگیری بر سر اختراع ساز ) به شما نیز سرایت کند که بسیار حیف است.
  سوال دوم که خیلی برای دوستان مطرح می شود و من خواهش دارم که آنرا بصورت شفاف توضیح دهید اینکه مخارج این سایت که سایتی تجاری نیست ایا از طریق دولتی پرداخت میشود با بصورت شخصی است . البته این وظیفه دولت است که برای امورات فرهنگی هزینه کند اما اگر این مسئله برای خوانندگان روشن باشد شاید بهتر باشد.
  با تشکر دوباره.

 • فرزانه
  ارسال شده در فروردین ۱۸, ۱۳۹۱ در ۱۰:۳۹ ب.ظ

  برای همگی آرزوی موفقیت و سلامتی و خوشبختی می کنم
  امیدوارم گفتگوی هارمونیک نیز روزهای خوبی را پشت سر بگذارد.
  مبارک باشد

 • یاسر
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۱ ق.ظ

  به امید موفقیت های بیشتر و سلامتی برای همه شما عزیزان

 • ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۱۲:۱۵ ق.ظ

  تولدت مبارک گفتگوی هارمونیک
  همتون شاد باشید

 • آرش لطفی
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۵:۵۳ ق.ظ

  مبارکه و خدا قوت!

 • فرزان
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۱۰:۴۴ ق.ظ

  تبریک میگم امیدوارم ۱۰۰۰ ساله بشین.واقعاً سایتتون حرف نداره.

 • ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۷ ب.ظ

  با تشکر از لطف تمامی دوستان.
  در پاسخ دوست گرامی جناب معتمدیان!
  باید اینجا یادآور بشویم که آقای ضیائی، سازی ابداع ننموده اند که نام جدیدی مانند سازهای آقای شجریان داشته باشد بلکه این ساز را به زعم ما اصلاح نموده اند، ضمن اینکه اطلاعات و دانش یک سازنده حرفه ای با کسی که ذوقی این عمل را انجام می دهد بسیار متفاوت است.

 • ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۳:۰۷ ب.ظ

  در مورد حامی سایت هم از لوگوی پایین سایت مشخص است که تا کنون شرکت خصوصی داتیس پارس حامی ما بوده است.

 • ميرحسيني
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۵:۱۸ ب.ظ

  انعکاس مشکلات وراه حل آنها

  با سلام .از اینکه در زمینه ی موسیقی همچنان فعالیت می کنید و فعالیت وکار فرهنگی را بر خواب و فریاد از زمانه ترجیح داده اید باید خدا را شکر کرد که هنوز قلبهایی برای ایران و فرهنگ ایرانی می تپد .
  باری ، مشکل بزرگی که ما اهالی موسیقی ایرانی داریم (اگر واقعا ً باشیم )عدم چها رچوب منظم وبه اصطلاح شسته ورفته در زمینه ی ریتم ، سلفژ ومابقی است … لیکن آموزشگاهها ی آزادبصورت اساسی در این زمینه فعالیت نمی کنند همینکه جند مربی و تعدادی هنر جو باشند کار را تمام شده فرض می کنند .
  با اینکه بارها شنیده ایم ، شیوه ی نگارش نت نویسی برای سازها ی ایرانی (تار وسنتورو…)جهت عمومیت پیداکردن وجلوگیری از شخصی نوشتن (با علائمی نامانوس ویا …. ) در جلساتی در سالهای قبل انجام شده ولی ما از مفاد آن و چگونگی شیوه های نوشتن آن بصورت مقالات یا گزارش محروم بوده ایم .بی شک مقالاتی در این باره کمک زیادی به فراگیر شدن آن و فهم بیشتر وبهتر هنرجویان خواهد کرد.

 • ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۹۱ در ۷:۴۹ ب.ظ

  در پاسخ دوست گرامی میرحسینی
  سپاس از لطف شما
  اتفاقا مدتی است آقای جواهری از نویسندگان سایت مشغول تهیه یک مطلب مفصل در این زمینه هستند که امیدواریم به زودی این مطلب به انتشار برسد.

 • سحر سمن
  ارسال شده در فروردین ۲۰, ۱۳۹۱ در ۶:۴۳ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید خدمت تمام کسانی که واقعا با علم و دانش فراوان برای این سایت زحمت می کشند.

  واقعا از همتون ممنونم

  ار صمیم قلب تولد این حرکت قشنگ رو بهتون تبریک میگم…

 • علی نجفی ملکی
  ارسال شده در فروردین ۲۲, ۱۳۹۱ در ۱۰:۲۸ ب.ظ

  برای من باعث افتخار ومباهات است که از اوایل راه اندازی سایت و درحد توان و سواد خود با گفتگوی هارمونیک همکاری داشته وامیدوارم تولد هشتاد سالگی سایت را ببینیم.

 • محمود صالحی
  ارسال شده در اردیبهشت ۵, ۱۳۹۱ در ۳:۲۱ ق.ظ

  سلام
  تولد سایت بسیار خوب ” گفتگوی هارمونیک ” رو خدمت همه ی شما عزیزان تبریک میگم.

  به امید تداوم این راه ..

 • ارسال شده در اردیبهشت ۵, ۱۳۹۱ در ۸:۱۴ ب.ظ

  تبریک و خسته نباشید.با یه عالمه آرزو‌های خوب…

  میدونین جای چی خالیه؟جای یه آرشیو تکمیل از معرفی استاندارد‌های کیفی ساز‌ها.
  مثلا هفت هشت تا مقاله در مورد تار باشه که توش به نکات اساسی که یه مبتدی باید موقه خریدن سازش به اوناها توجه کنه،اشاره بشه.و حالا مثلا نظر‌های متفاوت چهار نفر رو هم بزارید.

  باز هم خسته نباشید

 • ارسال شده در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۱ در ۵:۴۹ ب.ظ

  درود بر شما.
  تولد هشت سالگی سایت رو تبریک میگم.
  خسته نباشید.

 • ارسال شده در خرداد ۲۰, ۱۳۹۱ در ۶:۳۷ ب.ظ

  با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و دست اندر کاران سایت گفتگوی هارمونیک

   
   
   

 • خسته نباشید
  ارسال شده در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۲ در ۶:۲۲ ب.ظ

  با سلام خسته نباشید خدمت سرکار خانم نیکو یوسفی که همچون سایت خبری زنان موسیقی ایران با همت و پشتکار خود توانسته اند این سایت را زنده و سر پا نگه دارند.
  باز هم خسته نباشید

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

آیین رونمایی و کنسرت آلبوم آوای ایران

آیین رونمایی آلبوم آوای ایران (محلی‌ها)، به آهنگسازی «شریف لطفی» در روز جمعه، ۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، ساعت ۱۶ الی ۱۸، در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد. اثر حاضر به همراه پارتیتورِ قطعات ضبط شده، به همّت «انجمن فیلارمونیک ایران» طبع شده‌است.

مروری بر آلبوم «ایران زمین»

سوال این است که آیا می‌توان خلاقیت را آموزش داد؟ و جواب این که حتا اگر هم نتوان، حداقل می‌شود با برانگیختن و آزاد گذاشتن، آدم‌های صاحب خلاقیت را تشویق به استفاده از آن کرد و پروراند. آنچه هشت آهنگساز نوجوان آلبوم ایران‌زمین و مدیر هوشیار «پروژه‌ی آهنگسازان جوان»، امیرمهیار تفرشی پور، به اعتبار موسیقی‌شان به صحنه‌ی امروزین موسیقی ما می‌آورند دقیقا پاسخی است که دیدیم.

از روزهای گذشته…

وضعیت موسیقی ایران قبل از ورود اعراب (V)

وضعیت موسیقی ایران قبل از ورود اعراب (V)

دوره ی عباسیان را می توان دوره ی احیای مجدد فرهنگ و هنر ایرانی دانست. ایرانیان توانسته بودند به دربار نفوذ کنند و با این نفوذ فرهنگ و آداب رسوم و حتی لباس بومی خود را وارد حکومت عباسیان کردند و اتفاقاً با استقبال خلفای عباسی روبه رو شد. اولین خلیفه ی عباسی ابوالعباس سفاح نام داشت. او به پیروی از پادشاهان ساسانی به ترویج هنر وموسیقی ایرانی پرداخت. موسیقی از دربار پای خود را فراتر گذاشت و به خانه های اشراف و ثروتمندان نیز نفوذ کرد. این نفوذ به حدی بود که داشتن کنیز رامشگر از تجملات زندگی محسوب می شد. درهنگام شب از اکثر خانه ها صدای ساز و رقص و آواز شنیده می شد. حتی گهگاهی بین موسیقیدانان و شاعران رقابتی شکل می گرفت.
گزارش جلسه چهارم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (V)

گزارش جلسه چهارم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (V)

به عنوان مثال بخش‌هایی از یک نوشته که نویسنده‌ای به نام «پیام» با عنوان «سشواری بر زلف پریشان موسیقی» در وبلاگ «حلاج‌وشان» منتشر کرده خوانده شد:
“رازهای” استرادیواری (XI)

“رازهای” استرادیواری (XI)

استراد با داشتن یک اندازه واقعی از ساز و تهیه الگو از بخش های لازم با استفاده از چوب یا کاغذ و تعیین ابعاد و ضخامتها، کار خود را شروع می کرد. سازی که طی این روند ساخته می شد اغلب در آینده حتی با فاصله چندین سال دوباره تکرار می شد و به همین علت، وی به عنوان کار نهایی قطعاتی را که در ساخت ساز بکار می رفتند، از جمله کلیه قالبها، طرح ها، الگوها، اندازه ها و الگوهای انحناهای طولی و عرضی را با حروف الفبای مشابه و یکسان علامتگذاری کرده و تمام آنها را بصورت منظم در یک پاکت نامه نگهداری می کرد.
موفق ترین هنرمند سالهای ۶۳-۴۰

موفق ترین هنرمند سالهای ۶۳-۴۰

نت کینگ کول (Nat King Cole)، مردی با رفتار ملایم و ترانه های ساده و دلنشینی بود که در عین بی آزاری و ملایمت، توانست در طول دوران حرفه ایش موضوع اصلی میزان قابل توجهی از بحث و جدلهای حرفه ای باشد.
زمان با شکوه نقطه اوج (I)

زمان با شکوه نقطه اوج (I)

درک موسیقی بدون درک زمان امکان ناپذیر است. این موسیقی است که در میدانی از استمرار زمانی محدود ظاهر میشود، بنابراین لازم است پیش از بررسی این هنر به موضوع زمان پبردازیم اگر زمان حال یا اکنون(دم) را لحظه تجلی دو زمان گذشته و آینده تعریف کنیم.
حنانه: ما از یکسری قوانین فیزیکی لذت میبریم

حنانه: ما از یکسری قوانین فیزیکی لذت میبریم

پس از منتشر شدن نوشته هایی از امیرعلی حنانه، موسیقیدان و نظریه پرداز در زمینه هارمونی و تئوری موسیقی ایران، سئوالاتی مطرح شد که امروز در سایت پاسخ های ایشان را میخوانید. مجموعه سئوالات حاضر توسط امیر آهنگ مطرح شده است. امیر آهنگ متولد سال ۱۳۴۸ در تهران است که پس از اتمام دوره دبستان وارد هنرستان موسیقی متوسطه در رشته ویولون شد و در سال ۱۳۶۶ از هنرستان موسیقی فارغ التحصیل گشت. ایشان مدتی نیز نزد استاد مرتضی حنانه به تحصیل در رشته آهنگسازی پرداخته اند و در حال حاضر رهبر چندین گروه کر مختلف را به عهده دارند و به فعالیتهای هنری فرهنگی نیز میپردازد.
هشتادمین سال تولد لوریس چکناوریان جشن گرفته می شود

هشتادمین سال تولد لوریس چکناوریان جشن گرفته می شود

ادای دین به بزرگان و فرهیختگان هر جامعه دینی است که بر گردن تک تک ما نهاده شده. کسانی که زندگی خود را صرف ساختن فرهنگ و هنر این مرز و بوم کرده اند و همه ما وامدار آنان هستیم و چه قدردانی و بزرگداشتی برتر از اجرای آثار آنان با کیفیت و استانداردی قابل قبول.
فضای اجرای موسیقی ایرانی باید صمیمی باشد (I)

فضای اجرای موسیقی ایرانی باید صمیمی باشد (I)

نگار بوبان، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد پیوستۀ معماری از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و نوازنده و آهنگساز. ساز تخصّصی او عود است و یکی از بهترین نوازندگان عود ایران به شمار می‌رود. خانوم بوبان، در میان مشغله و گیرو‌دارِ اجراهایشان با حسین علیزاده و گروه هم‌آوایان در دی‌ماه، به سؤالات مکتوب ما پاسخ دادند.
سطحی شنوی (II)

سطحی شنوی (II)

نقش عمده ی رسانه ها در اصلاح و آموزش بنیان های فرهنگی و معرفی محصولات هنری و فرهنگی به اندازه ای آشکار است که نیازی به گوشزد کردن آن نیست. در زمانه ای که علوم، هنرها و دیگر فرایند های زندگی آدمیان با انبوهی از اطلاعات که الزامآ با آگاهی آمیخته نیستند، مواجه است، گزینش آگاهانه و درستِ یک فراورده ی هنری از میان بیشمار محصول ارائه شده، پیچیده و گاه غیر ممکن به نظر میرسد.
انواع گیتار ۱- گیتارهای آکوستیک

انواع گیتار ۱- گیتارهای آکوستیک

گیتار از جمله سازهایی است که امروزه به طور وسیعی در انواع موسیقی – از کلاسیک گرفته تا جز و راک- به کار می رود. انواع این ساز، با طنین صداهای منحصر به خود، طیف وسیعی از علاقمندان سبکهای موسیقی را ارضا می نماید که این موضوع گیتار را پر طرفدارترین ساز معاصر نموده است.