علی رهبری و کنسرتی برای پیامبر اسلام

علی رهبری در حال تمرین با ارکستر در ترکیه
علی رهبری در حال تمرین با ارکستر در ترکیه
علی رهبری، که دو سال گذشته با نامه ای به وزیر فرهنگ و ارشاد که به تازگی به این مقام برگزیده شده بود، رهبری ارکستر سمفونیک تهران را کنار گذاشت؛ مدتی است در کشور ترکیه مشغول فعالیت است.

وی در این مدت برنامه های زیادی را چه در ترکیه چه در کشور های دیگر به اجرا گذاشته است.

علی رهبری پس از خروج از ایران، به سرعت از طرف ارکستر Istanbul State Symphony Orchestra به همکاری دعوت شد.

این ارکستر یکی از مهمترین ارکسترهای خاورمیانه است که از سال ۱۹۴۵ تا کنون مشغول به کار است و اولین رهبر آن، کمال رشید ری بوده است که سالن اجرای برنامه های این ارکستر نیز به نام این رهبر فقید ثبت شده است.

این ارکستر سابقه همکاری با سولیست های بزرگی از جمله: لوچیانا پاواروتی، ایگور اویستراخ، یهودی منوهین، لئونید کوگان، ژان پیر رامپال، گیدون کرمر و سابین مایر را داشته است و رهبری چون آرون کوپلند نیز سکان رهبری این ارکستر را در دست داشته است.

علی رهبری از زمان ورودش به این ارکستر برنامه های زیادی را به اجرا گذاشته است ولی همچنان دعوت ها و کنسرتهایش در سراسر جهان برگزار میشود. از مهمترین برنامه های او در این مدت:

کنسرت افتتاحیه فستیوال جهانی موسیقی Bratislava در اسلواکی در نزدیکی وین
کنسرت در مسکو با ارکستر فیلارمونیک روسیه با یکی از مشهورترین مجریان آثار پاگانینی، ماکسیم فدوتوف (Maxim Fedotov)
کنسرتی با ارکستر فیلارمونیک اسلواکی که مستقیم در اینترنت به پخش رسید
کنسرت به مناسبت سال نو میلادی در اپرای استانبول
کنسرت با ارکستر CCR در سالن CCR
همچنین در فصل آینده او همکاری هایی با سولیست هایی مانند : Monika Leskovar و Alban Gerhardt خواهد داشت.

ولی در برنامه ای که در روزهای آینده علی رهبری به اجرا خواهد گذاشت، سمفونی ای مربوط به پیامبر اسلام به آهنگسازی Oguzhan Balci به اجرا گذاشته میشود؛ که این اولین باری است که در کشور ترکیه چنین اتفاقی می افتد.

لازم به ذکر است، این روزها که مصادف شده با صدمین سالگرد تولد هربرت فون کارایان، برنامه هایی در سراسر دنیا برای کارایان برگزار میشود؛ علی رهبری که سابقه دستیاری این رهبر بزرگ را در سالزبورگ داشته است، پنج سال (پشت سر هم از سال ۱۹۷۹ تا ۸۵) ارکستر کارایان را در جایگاه رهبر میهمان هدایت کرده است.

3 دیدگاه

 • armin
  ارسال شده در فروردین ۱۹, ۱۳۸۷ در ۷:۵۳ ب.ظ

  سولیست هایی که با ارکستر سمفونیک تهران کار کردن را هم بنویسید؛بزرگاشو….

 • سينا
  ارسال شده در فروردین ۲۱, ۱۳۸۷ در ۱۱:۱۹ ب.ظ

  با وضعیت فعلی مدیریت کلان فرهنگی در ایران باید شاهد رشد هنری کشور همسایه بدست یک ایرانی باشیم.
  در حالیکه خودمون ازش محرومیم !!
  خلایق هر چه لایق

 • Mohammad
  ارسال شده در فروردین ۲۵, ۱۳۸۷ در ۹:۲۵ ق.ظ

  می ترسم اینبار بگویند علی رهبری(الکساندر) نیز اهل ترکیه است.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

از روزهای گذشته…

تئوری اطلاعات، ترمودینامیک و موسیقی (I)

تئوری اطلاعات، ترمودینامیک و موسیقی (I)

Bill Evans نوازنده پیانو و آهنگساز Jazz عصر حاضر که سبک و طریقه خاصی در آهنگسازی برای خود دارد معتقد است که موسیقی عامل اصلی غنای روح انسان بوده و باعث میشود که انسان توان شناخت قسمتی از وجود خود را که قبل از درگیری با موسیقی نشناخته بود پیاده کند.
سلطانی: انسان نمیتواند از حدود “ذاتیت” خود پیش رود

سلطانی: انسان نمیتواند از حدود “ذاتیت” خود پیش رود

پیمان سلطانی، آهنگ ساز، رهبر ارکستر، نوازنده، منتقد و نویسنده؛ از معدود موسیقی دانانی است که توانسته پیوند مناسبی بین موسیقی و هستی شناسی ایجاد کند. گفته ها و نوشته های فلسفی- موسیقایی او همیشه بحث برانگیز بوده و نگاه او به مدرنیته و نوآوری در موسیقی نیز پرسش های فراوانی را در پی داشته است. وی سال هاست که به تدریس فلسفه ی موسیقی معاصر، مبانی آهنگ سازی قرن بیستم و شناخت مکتب ها، جنبش ها و جریان های موسیقی قرن بیستم مشغول است و از دهه ی هفتاد تا کنون فعالیت و حضوری جدی در معرفی جنبه های ایدئولوژیک و هستی شناسانه ی موسیقی قرن بیستم داشته است.
جواهری: از دوره باستان گروه نوازی داشتیم

جواهری: از دوره باستان گروه نوازی داشتیم

بدنبال تهیه مطلب علیرضا جواهری با علیرضا جواهری موسیقیدان معاصر مصاحبه ای انجام دادیم که در این مطلب قسمت اول آنرا میخوانید.
شاکن باخ

شاکن باخ

سرآغازی با شکوه ، پدیدآورنده اثری است جاودانه. در لحظات نخستین شروع موسیقی با به تحریر درآمدن آکوردهای اوج گیرنده، وارستگی روح آهنگسازی را شاهدیم که در قالب مفهوم موسیقی و با بهره گیری از سازی تنها و مسحورکننده به نام ویولن بدیع ترین زیبایی ها را می آفریند.
صبا؛ نسیم دگرگونی‌ها (IV)

صبا؛ نسیم دگرگونی‌ها (IV)

آفرینش گوشه‌های جدید البته کمتر از آفرینش یک دستگاه جدید خارج از حوزه‌ی آفرینش هنری قرار دارد و شواهدی اندک از چنین فعالیتی در تاریخ موسیقی ما باقی مانده است. برای مثال گوشه‌ای هست که به نام «محمد صادق‌ خان» (سرورالملک) ثبت شده است؛ یا در مورد افزوده شدن «گرایلی شستی» توسط آقاحسینقلی روایت‌هایی نقل می‌شود.
نکاتی درباره محدودیت های تکنیکی تار (I)

نکاتی درباره محدودیت های تکنیکی تار (I)

کوک تار: نحوه کوک شدن تار اهمیت زیادی در نوشتن قطعه برای این ساز دارد؛ نوع ساختار این ساز، از شکل کاسه گرفته تا پوست، مکانیزمی تولید کرده که تار امکان ماندگاری صدای زیادی داشته باشد، به همین علت در حین ارتعاش یک نت، نتهای دیگری هم مرتعش میشوند (منظور هارمونیکها نیستند) که این نتها از سیمهایی آزاد تولید میشود. به همین خاطر بهتر است برای هر گام یا دستگاه فقط از کوکهای مناسب همان دستگاه یا گام استفاده کنیم مثلا در اجرای قطعه ای در گام دو ماژور، سیم ها را به صورت، دو، سل، دو، دو کوک کنیم و یا در اصفهان سل، دو، سل، ر، ر کوک کنیم.
“موسیقی همه زندگی من است” (VI)

“موسیقی همه زندگی من است” (VI)

فلسفه ما بر مبنای صداقت موسیقی است، هر کاری که انجام می دهیم با موسیقی و صوت ارتباط پیدا می کند. فکر می کنم بهترین قاضی آثار سارا وائوگن خود شخص اوست. من سعی می کنم جهت اجراها را به سمت و سویی بکشانم که به او این امکان را دهد که آنچه را می خواهد، بخواند.
آن روزهای سالم سرشار!

آن روزهای سالم سرشار!

« پسران به یاد پدران»؛ تیتر اول روز یکشنبه ی شرق بود که اشاره ای داشت به کنسرت چند شب گذشته ی همایون شجریان و سهراب پورناظری با همراهی آیین مشکاتیان، و البته طراحی صحنه و لباس باران کوثری. این چهار اسم، هسته ی اصلی این کنسرت را شکل داده اند. چهار اسمی که هیچ کدام در عرصه ای برابر و سالم قد علم نکرده اند. همایون شجریان اگر پسر شجریان بزرگ نبود، احتمالاَ نه از لحاظ تکنیک در حد و اندازه های امروزش بود (به عبارت دیگر: فرصت دست یافتن به استادی به بزرگی محمدرضا شجریان را نمی داشت) و نه از لحاظ شهرت. سهراب پورناظری هم به همین شکل، از راه پدر و پسر عموی او، به فرصت هایی دست یافته که در دست دیگران نبوده.
پن فلوت (I)

پن فلوت (I)

پن فلوت pan flute (که به نامهای سیرینکس syrinx یا کوییلز quillsهم خوانده میشود) یکی از باستانی ترین سازها است که بر اساس قوانین لوله های صوتی بسته ساخته میشود و معمولا با ده یا بیش از ده نی که به ترتیب طول و گاهی قطر کنار هم چیده شده اند ساخته میشود.
موسیقی سمفونیک ایرانی (قسمت هشتم)

موسیقی سمفونیک ایرانی (قسمت هشتم)

پس از انتصاب فرهاد مشکات به سمت رهبری ارکستر در سال ۱۳۵۱، تغییر و تحولاتی چند در سطوح مختلف مدیریتی و اجرایی ارکستر سمفونیک تهران صورت پذیرفت. فرهاد مشکات، در آمریکا به تحصیل هم زمان در رشته های موسیقی و اقتصاد پرداخته بود و پس از مراجعت به کشور، اندیشه بین المللی کردن ارکستر سمفونیک تهران را در سر می پروراند. از این رو، شاخصه های اساسی مدیریت ارکستر جهتی دیگر یافتند و برای آغاز برنامه ها، استخدام نوازندگان چیره دست و ماهر ارکسترهای خارجی در دستور کار ارکستر قرار گرفت.