ارکستر سمفونیک ترنتو

ارکستر سمفونیک ترنتو (Toronto Symphony Orchestra) در سال ۱۹۲۲ شروع به فعالیت کرد، ترنتوکانونی فرهنگی است که بیش از سه چهارم قرن فعالیت داشته؛ ارکستر سمفونیک ترنتو یا TSO مشهورترین ارکستر سمفونیک کانادا است. TSO هر ساله بیش از ۱۲۵ کنسرت در تالار روی توماسن (Roy Thomson Hall) کانادا به روی صحنه می برند، در عین حال حضور بین المللی آن نیز بسیار چشمگیر است. از موفقیت های بزرگ آن تور فلوریدا در ژانویه ۱۹۹۹ بود که آن اجراها ضبط شد و در فروشگاههای موسیقی دنیا به فروش می رود.

TSO در سال ۱۹۲۲ توسط گروهی از موسیقیدانان ترنتو و رهبر ارکستر متولد ویین لوژی فُن کونتیس (Luigi von Kunits) تشکیل شد و اولین کنسرت خود را در آپریل ۱۹۲۳ در تالار ماسی (Massey Hall) برگزار کرد.

ارکستر سمفونیک ترنتو چهار سال بعد از شکل گیری آن نام گذاری شد! فُن کونتیس تا زمان فوتش سال ۱۹۳۱ مدیرت آن را بر عهده داشت. سر ارنست مک میلان (Ernest MacMillan Sir) در همان سال جایگزین او شد تا سال ۱۹۵۶٫ در مدت ۲۵ ساله حضور مک میلان، TSO توانایی و قابلیتهای خود را نمایان کرد، آهنگسازان معاصری همچون هولست (Holst)، سیبلیوس (Sibelius) و استراوینسکی (Stravinsky) را این ارکستر به تماشاگران معرفی کرد همچنین شخص استراوینسکی، TSO را در کنسرتی که موسیقی آن ساخته خودش بود رهبری کرده است!

والتر سوسکیند (Walter Susskind) که ادامه دهنده راه مک میلان بود، به همراه سجی اُزاوا در این ارکستر موفقیت فراوان کسب کرد. سجی اُزاوا مدیر و رهبر ارکستر سمفونیک بوستن جوانترین رهبر TSO بود. وی به مدت چهار سال آنجا همکاری داشت تا آنکه کارل آنسرل (Karel Ancerl) در سال ۱۹۶۹ اداره ارکستر را بر عهده گرفت. در سال ۱۹۷۳ ویکتور فلدبریل (Victor Feldbrill) تا سال ۱۹۷۸ جای او را گرفت. سر اندرو داویس (Sir Andrew Davis) از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۸ رهبری آنجا را برعهده گرفت و پس از او گونتر هربگ (Gunther Herbig) از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۴ رهبر بود. جانشین هربرگ جوکا پکا اساراسته (Jukka-Pekka Saraste) ، شش فصل مدیریت آن را بر عهده داشت.

در زمان اساراتسه TSO ارتقای فراوانی به دست آورد و با آنکه با موسیقی معاصر پیش می رفت اما از اندوخته های گذشته نیز استفاده می کرد. فصل ۱۹۹۹-۲۰۰۰ کنسرتهایی را برگزار کردند از جمله آثار: موزار، راخمانینوف و تمام نه سمفونی بتهوون، همچنین آثاری قدرتمند از هنرمندان قرن معاصر همچون سیبلیوس، استراوینسکی و فیلیپ گلاس و آثاری از آهنگسازان جهانی چون؛ درک هولمان (Derek Holman)، گری کولشا (Gary Kulesha)، اریک مورین (Éric Morin) و موسیقی پاپ، کلاسیک و کنسرتهایی توسط هنرمندان جوان. برای تامین آینده ارکستر سمفونیک و ارتقای استعدادهای کانادایها به ارجا گذاشته شد. TSO گری کولشا را به عنوان اولین آهنگساز مشاور در سال ۱۹۹۵ برگزید.

کولشا، اساراتسه را در برنامه ریزیهای بلند مدت موسیقی معاصر کانادا همیاری می کرد. برنامه دیگر TSO برگزاری جشنواره تالار ماسی بود (یک هفته مراسم شامل چندین کنسرت که آهنگسازان آنان از کانادا و دیگر نقاط جهان بودند) در مدت ۲۵ سال فعالیت ارکستر سمفونیک تورنتو برای جوانان، ارکستر راه خود را همچنان در آموزش نسل بعدی موسیقیدانان کاندا ادامه می دهد. در طی تاریخ بیش از ۸۰ ساله خود، TSO هنرمندان بین المللی را همواره تشویق به همکاری کرده است، از جمله نوازندگانی چون یویو ما (Yo-Yo Ma) و امانوئل اکس (Emanuel Ax)، خوانندگانی چون کاتلین باتل (Kathleen Battle) و جسی نورمان (Jessye Norman)، بالرینهایی همچون کارن کایین (Karen Kain) و هنرپیشگانی مثل کریستوفر پلامر (Christopher Plummer). هنری دوتیلئوکس (Henri Dutilleux)، آر.موری اسچافر (R. Murray Schafer) و سر مایکل تیپت (Sir Michael Tippett) آهنگسازانی بودند که در کنسرت هایی که از آثارشان اجرا میشد، خود نیز حضور داشتند.

هر ساله بیش از چهارصد هزار حامی TSO آن را در خانه اش در تالار روی توماسن بازدید و کمکهای خود را اهدا می کنند و به علاوه پنج میلیون کانادایی کنسرتهای آن را از پخش رادیویی CBC دنبال می کنند. تورهای بین المللی، هنرمندان TSO را به مقاصدی همچون تالار کارنگی نیویوورک، فلوریدا، ژاپن، استرالیا، اروپا و شمال کانادا برده است.

همچنین TSO بسیاری از شنوندان موسیقی کلاسیک را در تمام نقاط جهان با آثار ضبط شده خود همراهی می کند. از آثار اخیر ضبط شده آن با برچسب ضبط فنلاند؛ اثار موسوروگسکی (Mussorgsky) به نام تابلوهای نمایشگاه (Pictures at an Exhibition)، کنسرتوی پیانوی شماره ۴ با تک نوازی الکسی لوبیموو (Alexei Lubimov) و سوئیتهای بلا بارتوک (Béla Bartók) فروش قابل توجهی داشته است.

carnegiehall.org

یک دیدگاه

  • sayeh
    ارسال شده در اردیبهشت ۱۶, ۱۳۸۸ در ۳:۵۸ ب.ظ

    سلام ممنونم از این همه زحمات شما
    لطفا در مورد کنسرواتوار های بزرگ دنیا هم بنویسید!!!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «بوم خیال»

اگر اجرای موسیقی آوازیِ مو به مو مبتنی بر بلوک‌بندی و جمله‌بندی و ساختار خرد و کلان ردیف‌ها را یک سرِ طیف، و موسیقی آوازیِ آهنگسازی‌شده را، که شاید از ماحضر موسیقی کلاسیک ایرانی تنها اشل‌هایِ صوتیِ مدها را در خود داشته باشد و تمام دیگر عناصرش (از الگوهای ملودیک و ریتمیک گرفته تا نحوه و روند تغییر مدها، فرم و غیره) از چشمه‌ی خلاقیتِ سازنده/نوازنده‌اش جوشیده، سرِ دیگرِ طیفِ آن سنتی بدانیم که در قرن اخیر بداهه‌نوازی نام گرفته است، پنج تکه تکنوازیِ مجملِ صائب کاکاوند در «بوم خیال» را باید جایی نزدیک به پایانه‌ی نخستِ طیف در نظر گرفت.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (XV)

در واقع، هم او است که شایع کرد «دستگاه ماهور» همان «گام ماژور» غربی است. در دستور تار اولین تعریف از موسیقی ایرانی در مورد آواز ماهور است:

از روزهای گذشته…

برخی از مشکلات پزشکیِ نوازندگانِ سازهای بادی‌برنجی (IV)

برخی از مشکلات پزشکیِ نوازندگانِ سازهای بادی‌برنجی (IV)

باید توجه داشت که بزاق دهان پر از باکتری است و وقتی فرد با دهان خود هوا را به داخل ساز می‌دمد باکتریها نیز به داخل ساز دمیده می‌شوند. ازآنجاکه تمیز کردن سازهای بادی‌برنجی چندان ساده نیست و معمولاً نوازندگان در بهترین حالت چند هفته یک بار این کار را انجام می‌دهند، امکان تجمع رطوبت، باکتری‌ها و قارچ‌ در آن‌ها بیشتر است. برای پیشگیری از این بیماری اقدامات زیر پیشنهاد می‌شود:

گروه های اجرای جز

گروه های موسیقی جز (Jazz) در حالت کوچک بین سه تا هشت نفر و در حالت بزرگ بین ده تا پانزده نفر هستند. پیانو، کنترباس و درامز از پایه های ریتمیک این گروه ها بوده و گاه و بیگاه، گیتار هم به عنوان یک پایه ریتمیک به آنها اضافه می شود.
عمومی: استاد دهلوی من را تشویق کرد

عمومی: استاد دهلوی من را تشویق کرد

نوشته که پیش رو دارید گفتگویی است با دکتر حسین عمومی نوازنده و استاد نی درباره تغییر و تحولات روی ساز نی، این گفتگو در برنامه نیستان در شبکه فرهنگ انجام شده است.
گفتگو با فرهاد فخرالدینی (II)

گفتگو با فرهاد فخرالدینی (II)

ماجرا برمی‌گردد به توجهی که من به موسیقی قدیم داشتم. همیشه معتقد بوده‌ام که اگر ما درک درستی از تاریخ خودمان نداشته باشیم، نمی‌توانیم به خودمان متکی باشیم. یعنی باید یک ریشه‌ای وجود داشته باشد تا این تنه بتواند خود را حفظ کند. باید بدانیم گذشته‌‌ی موسیقی ما چه بوده و آیا آنچه به عنوان دروس موسیقی به ما آموخته‌اند همان موسیقی گذشته‌ی ماست یا نه؟ من در آن دوره عملاً دیدم که تعریف‌ها در موسیقی ما، تعریف‌های اروپایی و مخصوصاً فرانسوی هستند و عبدالقادر مراغه‌ای، فارابی، ابن‌سینا یا صفی‌الدین ارموی و دیگران طور دیگری به موضوع نگاه می‌کرده‌اند. نگاهشان با نگاه موسیو مولر خیلی فرق می‌کرده است. البته این هر دو نگاه را باید دانست و در این بحثی نیست. تعصبی ندارم که بگویم باید یکی را نادیده بگیریم. خلاصه! با این فکرها بود که به سمت رسالات کهن کشیده شدم و اولین نوشته‌هایم در آن حوزه بود.
Sonny Boyاسطوره سازدهنی بلوز(IV)

Sonny Boyاسطوره سازدهنی بلوز(IV)

سانی بوی در حفظ میراث بزرگان بلوز و انتقال آن به نسلهای بعد نیز نقش مهمی داشته است. مثلا آهنگ Mr. Downchild در اصل از ساخته های Robert Johnson بود ولی اجل مهلتش نداد تا آن را ضبط کند. سانی بوی آین آهنگ را بر روی صفحه آورد و برای ما به یادگار گذاشت.
ضبط آلبوم کیوان میرهادی به پایان رسید

ضبط آلبوم کیوان میرهادی به پایان رسید

کیوان میرهادی که امروز یکی از پرکارترین هنرمندان موسیقی ایران در زمینه موسیقی معاصر جهان محسوب می شود، برای اولین بار دست به انتشار آلبومی می زند که آثاری ار آهنگسازی و نوازندگی او را در بر دارد.
قاسمی: خوانندگان عموما” سلفژ را در حد بخور و نمیر میدانند!

قاسمی: خوانندگان عموما” سلفژ را در حد بخور و نمیر میدانند!

سازمان فرهنگی بودجه ای به ما نداد و ارکستر متلاشی شد ولی کر؛ ما از سال ۸۱ آمدیم و فراخوان گسترده تری دادیم برای یک کر بزرگ، باز با همت آقای اردلان و نافعی مسئول وقت فرهنگسرا و مسئول مالی سازمان که ایشان هم خیلی کمک کردند، درست است که ایشان کارشان مدیریت فرهنگسرا و مجموعه مالی سازمان بود ولی فرد بسیار فهیم و فرهنگی ای بودند، درک میکردند که چه چیزی به نفع فرهنگ و هنر است، خیلی حمایت کردند… ما با حجم عظیمی تبلیغ کردیم که باعث شد ما ۴۷۰ نفر را بتوانیم در روز ۲۷ تیر ۸۱ در تالار آوینی فرهنگسرا جمع کنیم. این جمعیت خیلی زیاد بود، سالن کاملا پر شده بود.
نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (IX)

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (IX)

آخرین دانشمندان و عارفان تاریخ فرهنگ ما که در این دوره زیسته اند بهاءالدین محمد عاملی معروف به شیخ بهایی و صدرالدین شیرازی معروف به ملا صدرا که در همه علوم و فنون زمان خودشان رساله نوشته اند (بر خلاف رویه فارابی و ابن سینا) در باره موسیقی رساله ای ننوشته اند و این نشانه بارزی است از جایگاه تنزل یافته موسیقی در جامعه ایران. به همین علت، برخلاف ادبیات و به ویژه شعر، موسیقی در فرهنگ و جامعه ایران جایگاهی محکم، معلوم و مطمئن نداشت.
کنسرت هنرجویان موسیقی هنرستان سوره

کنسرت هنرجویان موسیقی هنرستان سوره

کنسرت هنرجویان موسیقی هنرستان سوره در روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه ساعت ۱۷:۳۰در فرهنگسرای هنر برگزار می گردد.
از مجله موسیقی تا ماهنامه رودکی (IV)

از مجله موسیقی تا ماهنامه رودکی (IV)

مقاله‌ای با امضای‌ “ماهان‌” عنوان «اندیشه‌ها» را بر پیشانی دارد و حاوی حرف‌ها و نظراتی است پراکنده دربارهء مسائل روز مربوط به موسیقی و جامعهء موسیقی ایران. در نیمهء دوّم این شماره، دو مقاله نیز دربارهء موسیقی و فرهنگ جهانی آمده است: یکی با عنوان«توسعه و بسط رقص، »از فرخ شادان و دیگری با عنوان «گوته و موسیقیدان‌های عصر او»از دکتر محمود اعتماد. دو صفحه حاوی نقدهای سردستی طنزآمیز دربارهء رفتارها و گفتارهای‌ دست‌اندرکاران موسیقی، بخش مقالات مجله را به پایان می‌برد. در بخش‌ جداگانه‌ای از همین شماره با عنوان‌ “تصنیف‌های روز”، یک آهنگ روز غربی، گل کوچک (Le Petit fleur) آمده است و چهار ترانهء تازه از ویگن، دلکش، مرضیه‌ و پروین. آهنگ ترانه‌ها با خط زیبائی‌”نت‌”شده است تا استفاده از آن‌ها برای‌ هنرجویان و آشنایان با موسیقی، آسان‌تر باشد.