ارکستر سمفونیک ترنتو

ارکستر سمفونیک ترنتو (Toronto Symphony Orchestra) در سال ۱۹۲۲ شروع به فعالیت کرد، ترنتوکانونی فرهنگی است که بیش از سه چهارم قرن فعالیت داشته؛ ارکستر سمفونیک ترنتو یا TSO مشهورترین ارکستر سمفونیک کانادا است. TSO هر ساله بیش از ۱۲۵ کنسرت در تالار روی توماسن (Roy Thomson Hall) کانادا به روی صحنه می برند، در عین حال حضور بین المللی آن نیز بسیار چشمگیر است. از موفقیت های بزرگ آن تور فلوریدا در ژانویه ۱۹۹۹ بود که آن اجراها ضبط شد و در فروشگاههای موسیقی دنیا به فروش می رود.

TSO در سال ۱۹۲۲ توسط گروهی از موسیقیدانان ترنتو و رهبر ارکستر متولد ویین لوژی فُن کونتیس (Luigi von Kunits) تشکیل شد و اولین کنسرت خود را در آپریل ۱۹۲۳ در تالار ماسی (Massey Hall) برگزار کرد.

ارکستر سمفونیک ترنتو چهار سال بعد از شکل گیری آن نام گذاری شد! فُن کونتیس تا زمان فوتش سال ۱۹۳۱ مدیرت آن را بر عهده داشت. سر ارنست مک میلان (Ernest MacMillan Sir) در همان سال جایگزین او شد تا سال ۱۹۵۶٫ در مدت ۲۵ ساله حضور مک میلان، TSO توانایی و قابلیتهای خود را نمایان کرد، آهنگسازان معاصری همچون هولست (Holst)، سیبلیوس (Sibelius) و استراوینسکی (Stravinsky) را این ارکستر به تماشاگران معرفی کرد همچنین شخص استراوینسکی، TSO را در کنسرتی که موسیقی آن ساخته خودش بود رهبری کرده است!

والتر سوسکیند (Walter Susskind) که ادامه دهنده راه مک میلان بود، به همراه سجی اُزاوا در این ارکستر موفقیت فراوان کسب کرد. سجی اُزاوا مدیر و رهبر ارکستر سمفونیک بوستن جوانترین رهبر TSO بود. وی به مدت چهار سال آنجا همکاری داشت تا آنکه کارل آنسرل (Karel Ancerl) در سال ۱۹۶۹ اداره ارکستر را بر عهده گرفت. در سال ۱۹۷۳ ویکتور فلدبریل (Victor Feldbrill) تا سال ۱۹۷۸ جای او را گرفت. سر اندرو داویس (Sir Andrew Davis) از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۸ رهبری آنجا را برعهده گرفت و پس از او گونتر هربگ (Gunther Herbig) از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۴ رهبر بود. جانشین هربرگ جوکا پکا اساراسته (Jukka-Pekka Saraste) ، شش فصل مدیریت آن را بر عهده داشت.

در زمان اساراتسه TSO ارتقای فراوانی به دست آورد و با آنکه با موسیقی معاصر پیش می رفت اما از اندوخته های گذشته نیز استفاده می کرد. فصل ۱۹۹۹-۲۰۰۰ کنسرتهایی را برگزار کردند از جمله آثار: موزار، راخمانینوف و تمام نه سمفونی بتهوون، همچنین آثاری قدرتمند از هنرمندان قرن معاصر همچون سیبلیوس، استراوینسکی و فیلیپ گلاس و آثاری از آهنگسازان جهانی چون؛ درک هولمان (Derek Holman)، گری کولشا (Gary Kulesha)، اریک مورین (Éric Morin) و موسیقی پاپ، کلاسیک و کنسرتهایی توسط هنرمندان جوان. برای تامین آینده ارکستر سمفونیک و ارتقای استعدادهای کانادایها به ارجا گذاشته شد. TSO گری کولشا را به عنوان اولین آهنگساز مشاور در سال ۱۹۹۵ برگزید.

کولشا، اساراتسه را در برنامه ریزیهای بلند مدت موسیقی معاصر کانادا همیاری می کرد. برنامه دیگر TSO برگزاری جشنواره تالار ماسی بود (یک هفته مراسم شامل چندین کنسرت که آهنگسازان آنان از کانادا و دیگر نقاط جهان بودند) در مدت ۲۵ سال فعالیت ارکستر سمفونیک تورنتو برای جوانان، ارکستر راه خود را همچنان در آموزش نسل بعدی موسیقیدانان کاندا ادامه می دهد. در طی تاریخ بیش از ۸۰ ساله خود، TSO هنرمندان بین المللی را همواره تشویق به همکاری کرده است، از جمله نوازندگانی چون یویو ما (Yo-Yo Ma) و امانوئل اکس (Emanuel Ax)، خوانندگانی چون کاتلین باتل (Kathleen Battle) و جسی نورمان (Jessye Norman)، بالرینهایی همچون کارن کایین (Karen Kain) و هنرپیشگانی مثل کریستوفر پلامر (Christopher Plummer). هنری دوتیلئوکس (Henri Dutilleux)، آر.موری اسچافر (R. Murray Schafer) و سر مایکل تیپت (Sir Michael Tippett) آهنگسازانی بودند که در کنسرت هایی که از آثارشان اجرا میشد، خود نیز حضور داشتند.

هر ساله بیش از چهارصد هزار حامی TSO آن را در خانه اش در تالار روی توماسن بازدید و کمکهای خود را اهدا می کنند و به علاوه پنج میلیون کانادایی کنسرتهای آن را از پخش رادیویی CBC دنبال می کنند. تورهای بین المللی، هنرمندان TSO را به مقاصدی همچون تالار کارنگی نیویوورک، فلوریدا، ژاپن، استرالیا، اروپا و شمال کانادا برده است.

همچنین TSO بسیاری از شنوندان موسیقی کلاسیک را در تمام نقاط جهان با آثار ضبط شده خود همراهی می کند. از آثار اخیر ضبط شده آن با برچسب ضبط فنلاند؛ اثار موسوروگسکی (Mussorgsky) به نام تابلوهای نمایشگاه (Pictures at an Exhibition)، کنسرتوی پیانوی شماره ۴ با تک نوازی الکسی لوبیموو (Alexei Lubimov) و سوئیتهای بلا بارتوک (Béla Bartók) فروش قابل توجهی داشته است.

carnegiehall.org

یک دیدگاه

  • sayeh
    ارسال شده در اردیبهشت ۱۶, ۱۳۸۸ در ۳:۵۸ ب.ظ

    سلام ممنونم از این همه زحمات شما
    لطفا در مورد کنسرواتوار های بزرگ دنیا هم بنویسید!!!

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

حنانه: هارمونی زوج بر اساس موسیقی ۱۲ نیم پرده طراحی شده است

اگر کسانی مدعی هستند توانایی آنالیز قطعات پدرم را دارند، می توانم میزگردی برگزار کنیم و در این مورد بحث کنیم شاید بر اساس نوشته های من روی سایت شما به نتایجی رسیده باشند و یا از زوایای دیگری مسایل را مورد بحث قرار می دهند. برای رسیدن به چیزی شبیه به هارمونی زوج حتی اگر موزیسینی دارای هوش و استعداد کافی و گوش قوی باشد و چیزی بی آفریند که شبیه آن صدا بدهد، گواه بر دانستن منطق این زبان ویژه که با زبانهای دیگر بسیار متفاوت است نیست و اینکه ادعا کند، هارمونی زوج را آنالیز کرده است. ادعاییست که باید دید و شنید.

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (IV)

شکل و هیئت معماری مدرن، بیادآوردنده هیچ فرمی از گذشته و تاریخ یا خاطره ای قومی یا ملی نیست، بلکه نشان دهنده دیدگاه و تفکر «مدرن» ی است که با واقعیت گرایی در پی شناخت حقیقتِ فرم و مصالح است. جمله معروف «کمتر، بیشتر است» معرف برنامه معماری مدرن شد.

از روزهای گذشته…

تفاوتهای صوتی استردیواری و گوارنری (II)

تفاوتهای صوتی استردیواری و گوارنری (II)

پژوهشگران آکوستیک از ابزارها و روش های متفاوتی برای ساده کردن طیف پیچیده موسیقی بهره می گیرند. به عنوان مثال، عایق صوتی و تاثیر مواد بکار رفته در آن و تعداد دفعات پژواک صوت در سالن ها در تحلیل باند ۳/۱ اکتاو اندازه گیری می شوند که رزولوشن (resolution) فرکانس خوبی برای زمینه آوایی آزمایش شده به دست می دهد و این باند اکتاو بسیاری از «باندهای مهم شنوایی» یعنی باندهای طیفی طبیعی گوش انسان را نیز دربر می گیرد.
گزارش مراسم رونمایی «ردیف میرزاعبدالله به روایت مهدی صلحی» (I)

گزارش مراسم رونمایی «ردیف میرزاعبدالله به روایت مهدی صلحی» (I)

عصر جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ به اهتمام باشگاه موسیقی فرهنگسرای ارسباران و مسئول موسیقی فرهنگسرای ارسباران، شهرام صارمی، مراسم رونمایی از جلد اول کتاب «ردیف میرزاعبدالله به روایت مهدی صلحی (منتظم‌الحکما)» که به‌تازگی با تصحیح و اجرای آرشام قادری، و ویرایش نُت و بازنویسی آرشام قادری و شهاب مِنا توسط نشر خنیاگر منتشر شده است برگزار شد. در این مراسم به‌ترتیب شهاب مِنا، کیوان ساکت، سیّد‌علیرضا میرعلینقی، دکتر هومان اسعدی و آرشام قادری دربارۀ این کتاب سخنرانی کردند.
پاسخی بر نظرات مقالۀ خواننده و خواننده سالاری

پاسخی بر نظرات مقالۀ خواننده و خواننده سالاری

مطلبی که تحت عنوان خواننده سالاری منتشر شد، مقاله ای بود در نکوهش جایگاه کاذب خوانندگان و تلاش آنها برای حفظ این تصورات دروغین در میان مخاطبین و طرفداران خود، نه مقاله ای برای تخریب و نکوهش آقای محمدرضا شجریان. با توجه به تعصبات و نگاه های مقدس مابانۀ برخی علاقمندان هنر موسیقی بالاخص طرفداران آقای شجریان بر آن شدم تا مطالبی را در توضیح برخی نظرات بیان کنم.
حضور گروه موسیقی دل آوا در فستیوال رنسانس ارمنستان

حضور گروه موسیقی دل آوا در فستیوال رنسانس ارمنستان

گروه موسیقی دل آوا مقام نخست بخش موسیقی فولکلور را در فستیوال موسیقی رنسانس ارمنستان دریافت کرد. این فستیوال هر سال به مناسبت سالگرد کشتار ارامنه و یادمان این واقعه تاریخی در شهر گیومری از ۱۰ آوریل تا ۱۰ می‌ برگزار می‌گردد و از تمامی‌ دنیا گروه‌های موسیقی در بخش‌های مختلف و سبک‌های گوناگون موسیقی در آن شرکت می‌کنند. این فستیوال بین‌‌المللی، چندی قبل فراخوانی اینترنتی برای شرکتِ گروه‌های مختلف موسیقی از سراسر جهان داده بود که در آن امکان حضور گروه‌های مختلف در سبک هایی مثل جز، راک، کلاسیک، موسیقی کانتری و… وجود داشت.
ارول گارنر، ترانه میستی و جز استاندارد

ارول گارنر، ترانه میستی و جز استاندارد

برای نوشتن شرح حال نوازنده ای که بیش از هر چیز به “آن کسی که میستی – Misty – را ساخته” شهرت دارد، بد نیست ابتدا کمی درباره ترانه جز استاندارد و اهمیت آن بگوییم، زیرا این ترانه که موسیقی آن- به قصد اجرای بدون کلام – در سال ۱۹۵۴ توسط پیانیستی به نام ارول گارنر ساخته و سپس اشعار آن توسط جانی برک (Johnny Burke) سروده شد، یک ترانه جز استاندارد به شمار میرود.
لیپت: استاد نباید مقلد تربیت کند!

لیپت: استاد نباید مقلد تربیت کند!

یک معلم باید برای حل هر کدام از این اشکالات در هنرجویش، راهکارهایی داشته باشد. فکوس کردن صدا، تشدید کردن، ساپورت عضلات و… باید برای هنرجو تشریح شود و همه با دقت کار شود.
موسیقی ایرانی برای گیتار کلاسیک (III)

موسیقی ایرانی برای گیتار کلاسیک (III)

نوازنده برای اجرای صحیح آنچه که در کتاب آمده باید سطح تکنیکی قابل قبولی داشته باشد در غیر این صورت چه در «تمپو» و چه در موزیکالیته و پیوستگی و آرتیکولاسیون دچار مشکل می‌شود. پیش‌تر ضبط برخی از این قطعات در سی‌دی‌ هزار و یک‌شب به‌نوازندگی افشار عده‌ای را ترغیب به یادگیری آن‌ها کرده بود که اینک با در دسترس قرار‌گرفتن نت آن‌ها می‌توان انتظار داشت که بیشتر شنونده‌ی این آثار در برنامه‌های اجرایی گیتار باشیم.
تکنیک های هارمونی در موسیقی های امپرسیونیسم و رومانتیسم (II)

تکنیک های هارمونی در موسیقی های امپرسیونیسم و رومانتیسم (II)

من این نوع دیدگاه گسترش هارمونی را در هفت متد اصلی دسته بندی و خلاصه می کنم که در جای خود در باره ی هر کدام صحبت می کنم. این متد ها عبارتند از:
دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (VIII)

دسته بندی و زمان بندی: ادراک متر (VIII)

این نکته را نیز باید در نظر داشت که موسیقی اندازه گیری شده در این دو مقاله از لحاظ کشش نت ها و کشش و فشرده سازی تمپو، درهم و برهم نیست. بالعکس هر دو مقاله روی ژانر های کار کرده اند که تمپوی مشخص و دقیق از اهمیت و ارزش زیادی برخودار است؛ نمونه ی نروژی موسیقی رقص است. به هر حال باید به یاد داشت که تفاوت بین تمپو ها در سطح زیرشاخه ها اهمیت چندانی ندارد البته تا زمانی که مقادیر به صورت نسبی اندازه گیری شده اند و نه به صورت مطلق.
کتابی درباره رضا ورزنده (II)

کتابی درباره رضا ورزنده (II)

با‌این‌حال، نباید از یاد برد که ورزنده در کنار استادانی همچون کسایی، شهناز، عبادی، شریف، یاحقی، محمودی خوانساری، تاج اصفهانی و… سنتور نواخته است و به نظر نگارنده، صرف‌نظر از هر‌گونه ارزش‌گذاری، بی‌توجهی و عدم بررسی و شناخت شیوۀ سنتورنوازی ورزنده به‌معنای نادیده‌گرفتن یکی از پرنفوذترین شیوه‌های نوازندگی سنتور در حدود سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ است.