سیجی اُزاوا، رهبر افسانه ای ژاپن

سیجی اوزاوا
سیجی اوزاوا
سیجی اُزاوا (Seiji Ozawa) متولد ۱ سبتامبر ۱۹۳۵ در فنیتین سابق – شنیانگ (Shenyang) کنونی است. ازاوا رهبر ژاپنی ارکستر است که تحصیل موسیقی را از سن بسیار پائین آغاز کرد و از هنرستان موسیقی توهو در توکیو با بالاترین نمره در آهنگسازی و رهبری فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۵۹ جایزه اول مسابقات رهبران ارکستر را در بسانکون-فرانسه، دریافت کرد. چالرز مونش (Charles Munch) رهبر ارکستر سمفونیک بوستن، او را به پیوستن به کانون موسیقی تانگلوود (Tanglewood) دعوت کرد، در آنجا جایزه کوتسویتزکی (Koussevitzky) را به عنوان درخشانترین رهبر محصل در سال ۱۹۶۰ دریافت کرد.

او در حالی که با هربرت فُن کارایان (Herbert von Karajan) در برلین غربی همکاری می کرد، سیجی اُزاوا مورد توجه لئونارد برنستین (Leonard Bernstein) قرار گرفت، کسی که او را به عنوان دستیار رهبر ارکستر فیلارمونیک نیویورک برای فصل ۱۹۶۱-۶۲ انتخاب کرد.

در ژانویه ۱۹۶۲ در آمریکای شمالی به همراه سمفونیک سان فرانسیسکو، اولین کنسرت حرفه ای خود را برگزار کرد. او رهبر ارکستر سمفونیک شیکاگو در جشنواره راوینیا برای ۵ بار بوده که از سال ۱۹۶۴ آغاز شد. اوزاوا، از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۶۹ رهبر سمفونیک تورنتو بوده و در ارکستر سمفونیک سان فرانسیسکو از سال ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۶ فعالیت کرده است.

او ارکستر سمفونیک بوستن را برای اولین بار در سال ۱۹۶۴ در تانگلوود رهبری کرد و در ژانویه ۱۹۶۸ اولین سمفونی خود را به همراه آن ارکستر اجرا کرد. او به عنوان مدیر هنری کانون تانگلوود در سال ۱۹۷۰ انتخاب شد و در سال ۱۹۷۳ کار خود را به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک بوستن آغاز کرد. فصل ۲۰۰۰ – ۲۰۰۱ بیست و هفتمین سالگرد سیجی اُزاوا به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک بوستن بود.

از زمانی که این سمت را در آنجا بر عهده گرفت خود را کاملا وقف آنجا کرد و در تاریخ این ارکستر جاودان خواهد ماند. در پاییز ۲۰۰۲ اُزاوا رهبر اپرای وین شد و شور و علاقه اش به اپرا را منعکس کرد. اُزاوا از همکاری دراز مدت خود به عنوان رهبر میهمان اپرای وین، همچنین رهبر ارکستر فیلارمونیک وین در وین، سالزبورگ و در تورهای آنها بسیار لذت برد. سیجی اُزاوا آثار ضبط شده فراوانی دارد که بسیاری از آنها برای تولیدات سونی کلاسیک می باشد. از آثار اخیر ضبط شده او سمفونی شماره ۲ مالر (Mahler) به نام “هبوت” (Resurrection) به همراه ارکستر ساتیو کینن (Saito Kinen) ژاپن است.

به علاوه آثارش را به همراه ارکستر سمفونیک بوستن، فیلارمونیک برلین، فیلارمونیک وین، فیلارمونیک لندن، ارکستر ملی فرانسه، ارکستر پاریس، فیلارمونیای لندن، سمفونیک سان فرانسیسکو، سمفونیک شیکاگو و سمفونی تورنتو ضبط کرده است.

در سالهای اخیر سیجی اُزاوا افتخارات بین المللی فراوانی داشته، رئیس جمهور سابق فرانسه ژاک شیراک، به او مدال افتخار اهدا کرده که او را نه تنها به عنوان یک رهبر ارکستر برجسته شناخته، بلکه به دلیل حمایت او از رهبران ارکستر فرانسه و همکاری فداکارانه او با اُپرای پاریس بوده است.

در دسامبر ۱۹۹۷ به عنوان موسیقیدان سال، توسط موزیکال آمریکا (Musical America) معرفی شد. در سال ۱۹۹۴ اولین دارنده جایزه اینویه (Inouye) ژاپن بود (که آن نام بهترین رمان نویس ژاپنی قرن است). در همان سال در کانون موسیقی تانگلوود (Tanglewood) تالاری با نام او “سیجی اُزاوا” در آکادمی تابستانی BSO در غرب ماساچوست افتتاح شد.

زوبین مهتا، دانیل بارنبویم و سیجی اوزاوا


در تانگلوود او هم استادی هم مدیریت آنجا را بر عهده داشت، آکادمی تابستانی BSO جایی برای موسیقیدانان جوان حرفه ای از تمام نقاط جهان است. در سال ۱۹۹۲ سیجی اُزاوا از برگزار کنندگان جشنواره کینن سیاتو در شهر ماتسوموتیوی ژاپن است که آن را به سطح جهانی رساند، این جشنواره در یادبود معلم وی در مدرسه موسیقی توکیو توهو که مرکز موسیقی غربی در ژاپن است، برگزار شد.

در سال ۱۹۹۲ اولین اجرای خود را به همراه اپرای متروپالیشن در نیویورک برگزار کرد. او رهبری ارکسترها را در کنار حرفه بیست و هفت ساله خود به عنوان کارگردان موسیقی ارکستر سمفونیک بوستن، انجام می داد. وی همچنین باعث ترقی فراوان و شهرت پابرجای ارکستر بوستون در تانگلوود، ژاپن، هنگ کنگ، چین، آمریکای جنوبی، سرتاسر ایالات متحده آمریکا و اروپا بوده است.

سیجی ازاوا، حامی کمیته BSO برای ارائه آثار نو، شامل مجموعه آثاری به مناسبت صدمین سالگرد تولد ارکستر سمفونیک بوستن در سال ۱۹۸۱ و پانزدهمین سالگرد کانون موسیقی تنگلوود در سال ۱۹۹۰ است. دو سال پیش سایه های زمان (The shadows of time) اثر هنری دوتیلکس (Henri Dutilleux) را برای اولین بار اجرا کرد که بارها ضبط و تکثیر شد و به خاطر آن جایزه موسیقی کلاسیک ویکتوریای فرانسه را کسب کرد.

او به همراه ارکستر بوستن بیش از ۱۴۰ اثر ضبط شده به همراه بیش از پانزده آهنگساز مختلف، ارائه داده است. سیجی اُزا اولین جایزه امی (Emmy award) خود را در سال ۱۹۷۶ برای مجموعه تلویزیونی سمفونی PBS دریافت کرد. در سال ۱۹۹۴ دومین جایزه امی خود را دریافت نمود (برای موفقیت در برنامه های فرهنگی برای دوورژاک (Dvorák) در پراگ به همراه ارکستر سمفونیک بوستن که این کنسرت ضبط و بارها توسط سونی کلاسیک به طور صوتی و تصویری تکثیر شد.)

سیجی اُزاوا مدرک افتخاری دکترای موسیقی را از دانشگاه ماساچوست، کنسرواتوری انگلستان، کالژ وتون در نورتون-ماساچوست دریافت کرده است.


bach-cantatas.com

یک دیدگاه

  • ارسال شده در اردیبهشت ۵, ۱۳۸۸ در ۱۱:۱۵ ب.ظ

    به نظر من رهبری سیجی اوزاوا فوق العاده ترین شکل رهبری که آدم می تونه تصور کنه

    محشره

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

آرنولد شونبرگ و آهنگسازی ددکافونیک (III)

آنچه شونبرگ دنبالش می گشت، همان بود که باخ می جست: دست یافتن به وحدت کامل در یک ترکیب موسیقی. شونبرگ احساس می کرد که این روش نوین مبتنی بر ادراک کامل و جامع فضای موسیقی است. ولی به هر حال موسیقی نوشته می شد، با تمام شیوه ها، و شونبرگ اصرار داشت شنونده و آهنگساز هر دو باید شیوه ها را فراموش کنند، و موسیقی را به عنوان موسیقی بشنوند و قضاوت کنند. گفته است: «اغلب درست نمی توانم توضیح دهم: کار من ساختن موسیقی ۱۲ صدایی است نه ساختن موسیقی ۱۲ صدایی.»

از روزهای گذشته…

نگاهی به آلبوم بوم، ساخته حمیدرضا دیبازر (II)

نگاهی به آلبوم بوم، ساخته حمیدرضا دیبازر (II)

در ابتدا تمی توسط سه تار ارائه میشود، سپس این تم به عود و پس از آن به کمانچه سپرده میشود”بهره گیری از تکنیک ایمیتاسیون (تقلید)”.
سجاد پورقناد

سجاد پورقناد

متولد ۱۳۶۰ تهران نوازنده سه تار سردبیر مجله گفتگوی هارمونیک sadjad.p@gmail.com
از یافتن نسبت موسیقی با امر دراماتیک تا بررسی گرایشات موسیقی در قرن بیستم

از یافتن نسبت موسیقی با امر دراماتیک تا بررسی گرایشات موسیقی در قرن بیستم

«موسیقی و امر دراماتیک» و «گرایش‌های موسیقی قرن بیستم با نگاهی به تاریخ هنر» عناوین سخنرانی‌های آروین صداقت‌کیش و نیما عطرکار روشن هستند که دوشنبه، نهم اردیبهشت در قالب سمیناری در شانزدهمین هفته بزرگداشت تئاتر برگزار می‌شوند.
بوشو ای شو …

بوشو ای شو …

تیتراژ سریال ” کوچک جنگلی” تنظیمی بود از یکی از لالایی های گیلانی که توسط سید محمد میرزمانی به شکل زیبایی با ارکستر و با آواز نمناک ناصر مسعوی همراه شده بود. استفاده بجا از فلوت، ارکستر زهی، تیمپانی و کر که در تنظیم این قطعه بکار رفته بود، نشان ازجو قوی و بیان محکم میرزمانی می داد.
زنان و موسیقی (I)

زنان و موسیقی (I)

صحبت از موسیقی است، موسیقی که ارباب آن، سِسیلِ قدیس، به خاطرش در سال ۲۳۲ در شهر رُم سرش از تنش جدا شد و با این همه به استثنای دهه های اخیر، زنان کمی دیده می شوند که آهنگ ساز، یا مانند پالسترینا، باخ، موزار، برلیوز یا سَن سانس یا فرانک مشهور به این عنوان باشند… دلیل این امر چیست؟ پاسخ دادن به این سؤال مشکل است! بیشتر هنرها (نقاشی، مجسمه سازی و غیره) این خصوصیت را داشته یا دارند.
ریتم در موسیقی جز – قسمت چهارم

ریتم در موسیقی جز – قسمت چهارم

در بحث جمله بندی موسیقی Jazz پس از Articulation به دینامیک اجرا می رسیم. هر چند دینامیک اجرا می تواند خود به نوعی از نکات فرعی Articulation به حساب آید اما به دلیل اهمیت بطور جداگانه به آن می پردازیم. بطور ساده دینامیک اجرا به این معنی است که نوازنده کدام یک از نتها یا قسمتهای ملودی را با صدار بلند و یا ضربه اجرا کند و کدام قسمت ها را با آرامش و با صدای کم اجرا کند.
«ایران جوان» ساخته پیمان سلطانی به صدای شهرام ناظری منتشر می شود

«ایران جوان» ساخته پیمان سلطانی به صدای شهرام ناظری منتشر می شود

اولین آلبوم از مجموعه سرودها و تصنیف‌های ملی – میهنی، ۲۸ شهریور توسط انتشارات جامه دران منتشر می شود. این آلبوم شامل سه ملودی است که هر کدام در چهار ورژن برای پیانوی سولو، پیانو و کر، ارکستر سمفونیک و کر و خواننده سولو، ارکستر سمفونیک و ساز سولو، آهنگسازی شده است. آواز سولوی این مجموعه را شهرام ناظری و سازهای سولو این آلبوم را پیمان سلطانی اجرا کرده اند. این آلبوم شامل دو لوح فشرده است که در لوح فشرده اول، یک سی دی صوتی و در لوح دوم یک دی وی دی تصویری شامل یک مستند و یک کلیپ وجود دارد.
اهمیت بخش باس در تنظیم قطعات (I)

اهمیت بخش باس در تنظیم قطعات (I)

بدون شک ترانه و قطعات موسیقی زیادی وجود دارند که برای بسیاری از علاقمندان به نوازندگی، جذابیت لازم برای اجرا را دارند. مشکل اغلب هنگامی بوجود می آید که نوآموز موسیقی به نت قطعه مورد علاقه خود دسترسی نداشته باشد یا به نتی دسترسی دارد که برای ساز دیگری تنظیم شده است. در این نوشته سعی می کنیم تا حد امکان راهنمایی هایی برای تنظیم یک قطعه برای ساز سولو ارائه کنیم.
دومین رویداد صوتی الکترونیک و الکتروآکوستیک در رشت برگزار می شود

دومین رویداد صوتی الکترونیک و الکتروآکوستیک در رشت برگزار می شود

«رویداد صوتی الکترونیک و الکتروآکوستیک؛ رشت» با همکاری شعبه گیلان انجمن موسیقی و شهرداری رشت کارگاه «صدا؛ نویز، محیط و بازآفرینی» در تاریخ هشتم و نهم شهریور در این شهر شمالی کشورمان راس ساعت ۱۸در محوطه‌ سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری رشت برگزار می‌شود که حضور برای عموم علاقه‌مندان آزاد و رایگان است.
همه چیز را در زمان حال میبینم

همه چیز را در زمان حال میبینم

پگی لی پرداختن تفننی به بازیگری را با نقش کوتاهی در فیلم Mr. Music، با شرکت بینگ کرازبی (Bing Crosby) ادامه داد. کمی بعد در ۱۹۵۳ نقش بلندی در مقابل دنی توماس (Danny Thomas) ایفا کرد که بازسازی فیلم خواننده جاز (The Jazz Singer) بود.