شرایط و کیفیت ارائه خدمات ساخت ساز در کارگاه رضا ضیائی

شرایط و کیفیت ارائه خدمات ساخت ساز در کارگاه رضا ضیائی (REZA ZIAEI WORKSHOP)
در بخش آموزش ساخت ساز که به صورت تخصصی و اختصاصی بر گزار می شود لزوم بررسی صلاحیت و توانایی های علمی و عملی از طریق مصاحبه حضوری با شخص متقاضی در زمان های از پیش تعیین شده، مطابق با آئین نامه به جهت شناسایی نسبی از وضعیت مسائل اخلاقی و اجتمائی، هوش، استعداد، خلاقیت، پشتکار و … طی خواهد شد. لزوم کیفیت در ارتباط صحیح با توجه به موارد مورد نیاز در موفقیت انتخاب اقدامات مربوطه، از هر حیث برای ما امری است جدی و اجتناب ناپذیر که تا مرحله تحقق آن، همچنان با حساسیت لازم تحت کنترل و پردازش خواهد بود.


با توجه به اهمیت موضوع و میزان اختصاص زمان مناسب برای انتقال اطلاعات و تکنیکهای ساخت گروه خانواده ویلن (ویلن- ویلن آلتو- ویلن سل- کنترباس) و همچنین اختصاص زمان لازم برای سایر گرایشات دیگر از جمله آموزش ساخت آرشه، تحقیق و بررسی و ساخت سازهای قدیمی و برگزاری کلاسهایی در راستای شیوه تعمیر سازها، عملا امکان پذیرش تعداد معینی برای این مجموعه از کلاسها مقدور است و ترجیحا الویت با افرادی است که از شرایط مناسب تری به لحاظ مقتضیات این رشته برخوردار باشند.

روند آموزش به صورت آیین نامه کتبی درکیفیت استاندارد بصورت دفترچه طرح و پروژه آماده و تدوین شده است که در مراحل آموزش با شخص هنرجو بررسی و اعمال خواهد شد و در نهایت با توجه به بیلان در نظر گرفته شده میزان و کیفیت پیشرفت محاسبه و ثبت می گردد که در نتیجه براساس مجموع سطح امتیازات کسب شده در قسمتهای مختلف، نقاط قوت و ضعف مورد تحلیل قرار می گیرد تا در مرحله ورود به بخشهای بعدی پیش بینی های لازم انجام شود.

به جهت آگاهی و اطلاع از موارد قید شده در روش مدون ساخت ویولن از بین عناوین هر بخش، تعدادی را بصورت گزینشی و پیوسته با ذکر توضیحات مربوط به آن عنوان به همراه عکس هایی از موضوعات مذکور تکمیل کرده و در محیط مجازی معرفی و مطرح خواهیم نمود، علت انتخاب گزینشی عناوین به جهت محدودیت در زمان و همچنین محفوظ ماندن حقوق نشر آن برای مولف می باشد.

بخش ها و عناوین مربوط به هر بخش در قالب زمانبندی نسبتا دقیق، تنظیم شده و با جمع بندی لازم در تقسیم بندی روزانه در واحد هفته و ماه به اجرا در خواهد آمد که با در نظر گرفتن وضعیت نفرات تثبیت و تکمیل می گردد. در ضمن برای سایر علاقه مندان این رشته در تهران و سایر شهرستانها که امکان دسترسی مستقیم به کارگاه را ندارند و یا سایر دوستان، آنچنانکه در پاراگراف قبل مطرح شد، عناوین لازم بصورت مقالاتی جمع بندی شده ارائه می گردد.

ترم های آموزشی در ۷ مرحله اصلی تنظیم شده است که می توان بعد از طی این مراحل، آمادگی لازم را به جهت شروع دوره های حرفه ای و تخصصی ساخت گروه خانواده ویلن (ویلن-ویلن آلتو-ویلن سل-کنترباس) کسب نمود.

مراحل آموزش مقدماتی به ترتیب زیر برگزار خواهد شد:
مقدمات اولیه
معرفی و تولید پیش نیازهای بنیادی
گام اول: فونداسیون “بلوک ها” (S/1: BLOCK)
گام دوم: استرکچر “دیواره محیطی فضای قالب” کلافها (S/2: STRUCTURE)
گام سوم: فریم داخلی دیواره محیطی (S/3: FIX BAND)
گام چهارم: مراحل اجرای صفحه زیر (S/4: STATIC PLATE “BACK”)
گام پنجم: مراحل اجرای صفحه رو (S/5: DYNAMIC PLATE “TOP”)
گام ششم: ایجاد ساختار دستان و پیچک (S/6: ART NECK)
گام هفتم: رنگ و جلا (S/7: SECRET LAYERS)

زمان بندی در گام های مختلف طرح شده تفاوت داشته و همچنین می تواند دچار تغییراتی بشود، این موضوع با توجه به مسائل متعددی از قبیل تاکید بر موضوعات متنوع دوره ها در ساعات کلاس، ارائه و بحث و بررسی روش های دیگر با هنر جویان، تحقیق در کتب مربوطه به موازات دوره ها، لزوم تمرکز بر بخشی خاص بنا به ضرورت ها، تکرار بخشهایی از دوره ها بنا به دلایل ضروری و غیره که می تواند رخ بدهد، پیش بینی شده است.


لازم به ذکر است که مراحل آموزش ساخت ساز بعد از طی بررسی های اولیه و سنجش، نیازمند تهیه و تامین ابزار و ادوات ساخت ساز و همچنین تامین چوب و متریال مصرفی است که شخص متقاضی باید برای فراهم ساختن آن اقدامات لازم را پیش بینی نماید. خدمات مربوط به این قسمت از کار را می توان از طریق خرید های خارجی و مراجعه مستقیم به شرکت های بازرگانی معتبر به جهت تهیه ملزومات، تامین نموده و یا از طریق جدولهای از قبل پیش بینی شده در کارگاه بر اساس آمار و کیفیت مورد نظر اقدام نمود که در هر صورت و با توجه به انتخاب روشهای عنوان شده و یا سایر روشها، تفاوتی در قوانین کار و پیش نیازهای لازم ایجاد نخواهد کرد.

از این رو توصیه می شود به بررسی و دقت مناسب پیرامون موضوع مطرح شده، چراکه این هنر از ویژگی ها و مقتضیات خاص خود تبعیت کرده و نمی توان آن را به سادگی و سرسری برگزار نمود. آینده را باید تا حدودی در منظر حقایق دید، صرفا علاقه ای از سر ذوق و استعداد نمی تواند برای رسیدن به جایگاهی معتبر و معمول، کافی و بسنده باشد.

4 دیدگاه

 • یاسر
  ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۴ ق.ظ

  سلام
  من اگر قرار باش تو زندگیم ،یک هنر جدید رو شروع کنم ،بی شک میام این هنر رو یاد میگیرم،اما فعلا آنقدر غرق صدای ویولن ساخت همین کارگاه هستم که حالا حالا ها کار دارم…در پایان میگم دوستتون دارم استاد

 • ارسال شده در شهریور ۱۷, ۱۳۹۰ در ۶:۰۸ ب.ظ

  سلام
  من به تازگی شروع به آموختن ویلن کردم و چپ دست هستم.با صحبت های زیاد با استادم فهمیدم که اگر با دست چپ کار کنم موفق ترم. اما الان مشکلم اینه که زیرچونه ای پیدا نمی کنم.می خواستم بدونم میشه به جایی سفارش بدم که برام بسازن؟
  خیلی عجله دارم ممنون میشم زود جواب بدین.

 • RZW
  ارسال شده در شهریور ۱۸, ۱۳۹۰ در ۳:۴۰ ب.ظ

  با سلام
  شما می توانید برای مشاوره در این زمینه با ایمیل [email protected] تماس داشته باشید.

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۴ ب.ظ

  سلام استاد میشه شماره تماس لطف کنین

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

فراخوان سیزدهمین جشنوارۀ ملی موسیقی جوان منتشر شد

در بخش «موسیقی دستگاهی ایرانی تار، تنبک، دف، سنتور، سه‌تار، عود، قانون، کمانچه، نی؛ در بخش «موسیقی کلاسیک» نوازندگان سازهای ابوا، پیانو، ترومبون، ترومپت، فلوت، کلارینت، کنترباس، گیتار، ویلن، ویلنسل، ویولا، هورن؛ و در بخش «موسیقی نواحی ایران» خوانندگان و نوازندگان سازهای زهی، بادی و کوبه‌ای از مناطق مختلف کشور به رقابت خواهند پرداخت.

آمد بهار ِ جان‌ها ای شاخ ِ تر به رقص آ

دهه شصت را می توان سال های اوج تمرکز آهنگسازان ایرانی بر روی اشعار مولوی دانست؛ گویا فضای خاص کشور تحت تاثیر جنگ، موجبات گرایش جامعه به سمت مفاهیم عرفانی اشعار مولوی را دوچندان کرده بود و تصانیفی که برای ارکستر سازهای ایرانی و حتی ارکستر سمفونیک در آن برهه ساخته می شد، از اشعار مولانا بهره زیادی می بردند.

از روزهای گذشته…

بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (IX)

بررسی تطبیقی سه نغمه‌نگاری مختلف ردیف میرزا عبدالله برای سنتور (IX)

با وجودی که هر سه از انواع مختلف دراب به عنوان تزیین استفاده کرده‌اند صداهای تشکیل دهنده یکسان نیست (نمونه‌ی ۱۸). در این مورد خاص به نظر می‌رسد که تفاوتی که در نوشته‌ی بهجت با دو نوشته‌ی دیگر موجود است حاصل سلیقه‌ی او در تنظیم برای سنتور بوده باشد، چرا که اجرای این نوع از دراب با تار چندان مرسوم نیست و با توجه به این‌که منبع اصلی وی به گفته‌ی خودش نواخته‌های برومند بوده، محتمل‌ترین حالت این است که دخالت سلیقه‌ی او را بپذیریم.
قضیه از این قرار است (I)

قضیه از این قرار است (I)

اگر رادیو با آن قدمت هشتاد ساله اش در ایران و تلویزیون با آن قدمت شصت و اندی ساله اش ادعای نجابت، پاکی و صداقت می کنند و می بینیم که گاه جور دیگری از آب در می آید، چه معامله ای با آن خواهیم کرد؟ دشنامش می دهیم یا پوزخند می زنیم و می گذریم؟ قبل از این که به پاسخ این پرسش ها پی برده باشم، فقط این را می دانم که هر دو (رادیو و تلویزیون) به برخی از ما نارو زده اند و البته این سرگذشت آن نارویی است که من پس از ماه ها سکوت می نویسمش. می نویسم و اگر علاج نکند، حداقل روشن خواهد کرد.
آیا همیشه باید واضح خواند؟

آیا همیشه باید واضح خواند؟

این سئوال در موسیقی ایران بارها تکرار شده، عده ای روی واضح خواندن خواننده تاکید دارند و اعتقاد دارند که اگر قرار است کلامی به گوش شنونده برسد و ما موسیقی با کلامی عرضه کنیم، چرا کلام واضح نباشد؟!
خروسِ بی محل

خروسِ بی محل

این روزها اغلب اعمال ما از سازوکار هایی ناشی می شوند که رفته رفته در درون ما نهادینه شده اند و گه گداری هم به گونه های مختلف خود را نشان می دهند و ما در این تصور واهی که بانی و صادر کننده ی این افعال بوده ایم. در این میان آنان که آسیب کمتری دیده اند، بی گمان اعمالشان اصیل تر و بی شائبه تر خواهد بود و آنان که به موانع تکیه می دهند، یا آن را دور می زنند، راه طّراری را در پیش می گیرند و آنان که در رفع شبهات می کوشند، از مظان اتهام و معرض قضاوت به دور خواهند بود.
از بداهه نوازی تا آهنگ سازی (IV)

از بداهه نوازی تا آهنگ سازی (IV)

به هر تقدیر اکنون بهتر است به موضوع مهم و پیچیده (!) شکل گیری اثر هنری بپردازیم: آنچه که موضوع خلق هر اثر هنری است، بیش از هر چیز از این پرسش ناشی می شود که اثر هنری چگونه پدید می آید؟ در این نکته شکی نیست که فرآیند خلق هر اثری اصولا رویدادی «درونی» است. در مقابل فرآیند تجلی آن که رویدادی بیرونی است، شما هنگامی که اثری خلق می کنید این اثر را در «خودِ» درونی تان پدیدار می سازید.
پنجره ای موسیقی شناسانه به موسیقی آوانگارد (II)

پنجره ای موسیقی شناسانه به موسیقی آوانگارد (II)

یافتن دلیل این رویکرد همگانی نویسندگان و تفاوتی که با دیگر متن‌ها وجود دارد چندان ساده نیست زیرا عوامل تبدیل شدن قطعات و اشخاص به مرجع،بسیار پیچیده‌ هستند. اما در تحلیل اولیه چند دلیل به ذهن می‌رسد. نخست این که شاید پای نوعی اغراق ملی‌گرایانه‌ی شورویایی در میان بوده و در حقیقت موسیقی‌شناسان به نفع همکاران آهنگسازشان جهت‌گیری کرده باشند. دوم که درست عکس این است، شاید تاریخ موسیقی آوانگارد که تاکنون می‌شناخته‌ایم بیش از اندازه غرب‌محور (اروپای غربی و آمریکای شمالی) بوده است خواه به دلیل آن که نویسندگان در بیشتر سال‌های قرن بیستم دسترسی اندکی به آثار شوروی‌ها داشتند و درنتیجه این آثار در یک فرآیند ته‌نشینی طولانی مدت در کتاب‌های موسیقی‌شناسی جایگاهی نیافته‌اند و خواه به این علت که نوعی خودبینی و خودمحوری در کار منتقدان و موسیقی‌شناسان وجود داشته است و سوم که از این نقدهای پیچیده‌ی تاریخ علم به‌دور است شاید تنها با کاربردی بودن کتاب مربوط باشد؛ این یک کتاب آموزشی برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی در روسیه بوده پس عجیب نیست اگر لااقل بخشی از مثال‌هایش به آثاری اختصاص یابد که دانشجویان با آنها آشناتر هستند.
کتابی در اقتصاد موسیقی (VI)

کتابی در اقتصاد موسیقی (VI)

توجه کتاب به از قلم نیفتادن هیچ نکته‌ای در فرایند تولید و بازاریابی و فروش محصولات موسیقی در بخش‌هایی چنان پررنگ شده است که برخی فصول (مثلاً فصل پنجم) تا حدودی از بحث اصلی کتاب منحرف شده‌اند. شاید تنها جمله ای که در تمام فصل پنجم به اقتصاد موسیقی ارتباط مستقیم دارد این باشد:
جنیفر پال، تلاش و استمرار روی یک ساز

جنیفر پال، تلاش و استمرار روی یک ساز

جنیفر ایرنه پال (Jennifer Irène Paull) متولد ۲۴ نوامبر ۱۹۴۴ در لیورپول انگلستان، موسیقیدان، ناشر، سخنران و نویسنده است. وی سلوئیست ابوا دمور (oboe d’amore) است. وی به سرعت به عنوان نوازنده ابوای دمور در ارکستر سمفونیک BBC و ارکستر فیلارمونیک BBC حضور یافت. جنیفر پال به کمک معلم پیانوی خود در سنین بسیار پائینی دنیای غنی موسیقی را شناخت.
“موسیقی همه زندگی من است” (II)

“موسیقی همه زندگی من است” (II)

بارها علاقه داشتم به آن دوره بازگردم. شما هنوز اجرای آثار چارلی را می شنوید. آنها گروه ساکسیفون نوازانی دارند که “موسیقی چارلی” ‌را می نوازند. هفته گذشته با آنان اجرایی داشتم و به خودم می بالم.
گذر از مرز ستایشِ محض (II)

گذر از مرز ستایشِ محض (II)

در بعضی نقاط جنگ سرد و در بعضی نقاط (کره، ویتنام، الجزایر و …) جنگ گرم جریان داشت. محیط روشنفکرانه‌ی آمریکا و اروپا سخت تحت تاثیر این وقایع به‌ویژه جنگ ویتنام بود و به همین دلیل گفتمان روشنفکرانه‌ی ایدئولوژیک درباره‌ی هر چیزی از جمله موسیقی فراوان خریدار داشت و بسیار معمول شمرده می‌شد، از این زاویه نیز نقدهای زیادی بر آثار اشتوکهاوزن و زیباشناسی اعلام شده و نشده‌اش وارد آمد که همه –چنان که خواهیم دید- تابعی از مخالفت سرسختانه‌ی چپ‌گراهای پیش‌رو با «هنر نخبگان» (High Art) بود و به عنوان نتیجه‌ای منطقی از اعتراض جنبش چپ به «فرهنگ نخبگان» (High Culture) بر می‌آمد.