شرایط و کیفیت ارائه خدمات ساخت ساز در کارگاه رضا ضیائی

شرایط و کیفیت ارائه خدمات ساخت ساز در کارگاه رضا ضیائی (REZA ZIAEI WORKSHOP)
در بخش آموزش ساخت ساز که به صورت تخصصی و اختصاصی بر گزار می شود لزوم بررسی صلاحیت و توانایی های علمی و عملی از طریق مصاحبه حضوری با شخص متقاضی در زمان های از پیش تعیین شده، مطابق با آئین نامه به جهت شناسایی نسبی از وضعیت مسائل اخلاقی و اجتمائی، هوش، استعداد، خلاقیت، پشتکار و … طی خواهد شد. لزوم کیفیت در ارتباط صحیح با توجه به موارد مورد نیاز در موفقیت انتخاب اقدامات مربوطه، از هر حیث برای ما امری است جدی و اجتناب ناپذیر که تا مرحله تحقق آن، همچنان با حساسیت لازم تحت کنترل و پردازش خواهد بود.


با توجه به اهمیت موضوع و میزان اختصاص زمان مناسب برای انتقال اطلاعات و تکنیکهای ساخت گروه خانواده ویلن (ویلن- ویلن آلتو- ویلن سل- کنترباس) و همچنین اختصاص زمان لازم برای سایر گرایشات دیگر از جمله آموزش ساخت آرشه، تحقیق و بررسی و ساخت سازهای قدیمی و برگزاری کلاسهایی در راستای شیوه تعمیر سازها، عملا امکان پذیرش تعداد معینی برای این مجموعه از کلاسها مقدور است و ترجیحا الویت با افرادی است که از شرایط مناسب تری به لحاظ مقتضیات این رشته برخوردار باشند.

روند آموزش به صورت آیین نامه کتبی درکیفیت استاندارد بصورت دفترچه طرح و پروژه آماده و تدوین شده است که در مراحل آموزش با شخص هنرجو بررسی و اعمال خواهد شد و در نهایت با توجه به بیلان در نظر گرفته شده میزان و کیفیت پیشرفت محاسبه و ثبت می گردد که در نتیجه براساس مجموع سطح امتیازات کسب شده در قسمتهای مختلف، نقاط قوت و ضعف مورد تحلیل قرار می گیرد تا در مرحله ورود به بخشهای بعدی پیش بینی های لازم انجام شود.

به جهت آگاهی و اطلاع از موارد قید شده در روش مدون ساخت ویولن از بین عناوین هر بخش، تعدادی را بصورت گزینشی و پیوسته با ذکر توضیحات مربوط به آن عنوان به همراه عکس هایی از موضوعات مذکور تکمیل کرده و در محیط مجازی معرفی و مطرح خواهیم نمود، علت انتخاب گزینشی عناوین به جهت محدودیت در زمان و همچنین محفوظ ماندن حقوق نشر آن برای مولف می باشد.

بخش ها و عناوین مربوط به هر بخش در قالب زمانبندی نسبتا دقیق، تنظیم شده و با جمع بندی لازم در تقسیم بندی روزانه در واحد هفته و ماه به اجرا در خواهد آمد که با در نظر گرفتن وضعیت نفرات تثبیت و تکمیل می گردد. در ضمن برای سایر علاقه مندان این رشته در تهران و سایر شهرستانها که امکان دسترسی مستقیم به کارگاه را ندارند و یا سایر دوستان، آنچنانکه در پاراگراف قبل مطرح شد، عناوین لازم بصورت مقالاتی جمع بندی شده ارائه می گردد.

ترم های آموزشی در ۷ مرحله اصلی تنظیم شده است که می توان بعد از طی این مراحل، آمادگی لازم را به جهت شروع دوره های حرفه ای و تخصصی ساخت گروه خانواده ویلن (ویلن-ویلن آلتو-ویلن سل-کنترباس) کسب نمود.

مراحل آموزش مقدماتی به ترتیب زیر برگزار خواهد شد:
مقدمات اولیه
معرفی و تولید پیش نیازهای بنیادی
گام اول: فونداسیون “بلوک ها” (S/1: BLOCK)
گام دوم: استرکچر “دیواره محیطی فضای قالب” کلافها (S/2: STRUCTURE)
گام سوم: فریم داخلی دیواره محیطی (S/3: FIX BAND)
گام چهارم: مراحل اجرای صفحه زیر (S/4: STATIC PLATE “BACK”)
گام پنجم: مراحل اجرای صفحه رو (S/5: DYNAMIC PLATE “TOP”)
گام ششم: ایجاد ساختار دستان و پیچک (S/6: ART NECK)
گام هفتم: رنگ و جلا (S/7: SECRET LAYERS)

زمان بندی در گام های مختلف طرح شده تفاوت داشته و همچنین می تواند دچار تغییراتی بشود، این موضوع با توجه به مسائل متعددی از قبیل تاکید بر موضوعات متنوع دوره ها در ساعات کلاس، ارائه و بحث و بررسی روش های دیگر با هنر جویان، تحقیق در کتب مربوطه به موازات دوره ها، لزوم تمرکز بر بخشی خاص بنا به ضرورت ها، تکرار بخشهایی از دوره ها بنا به دلایل ضروری و غیره که می تواند رخ بدهد، پیش بینی شده است.


لازم به ذکر است که مراحل آموزش ساخت ساز بعد از طی بررسی های اولیه و سنجش، نیازمند تهیه و تامین ابزار و ادوات ساخت ساز و همچنین تامین چوب و متریال مصرفی است که شخص متقاضی باید برای فراهم ساختن آن اقدامات لازم را پیش بینی نماید. خدمات مربوط به این قسمت از کار را می توان از طریق خرید های خارجی و مراجعه مستقیم به شرکت های بازرگانی معتبر به جهت تهیه ملزومات، تامین نموده و یا از طریق جدولهای از قبل پیش بینی شده در کارگاه بر اساس آمار و کیفیت مورد نظر اقدام نمود که در هر صورت و با توجه به انتخاب روشهای عنوان شده و یا سایر روشها، تفاوتی در قوانین کار و پیش نیازهای لازم ایجاد نخواهد کرد.

از این رو توصیه می شود به بررسی و دقت مناسب پیرامون موضوع مطرح شده، چراکه این هنر از ویژگی ها و مقتضیات خاص خود تبعیت کرده و نمی توان آن را به سادگی و سرسری برگزار نمود. آینده را باید تا حدودی در منظر حقایق دید، صرفا علاقه ای از سر ذوق و استعداد نمی تواند برای رسیدن به جایگاهی معتبر و معمول، کافی و بسنده باشد.

4 دیدگاه

 • یاسر
  ارسال شده در خرداد ۱۳, ۱۳۸۹ در ۱۱:۲۴ ق.ظ

  سلام
  من اگر قرار باش تو زندگیم ،یک هنر جدید رو شروع کنم ،بی شک میام این هنر رو یاد میگیرم،اما فعلا آنقدر غرق صدای ویولن ساخت همین کارگاه هستم که حالا حالا ها کار دارم…در پایان میگم دوستتون دارم استاد

 • ارسال شده در شهریور ۱۷, ۱۳۹۰ در ۶:۰۸ ب.ظ

  سلام
  من به تازگی شروع به آموختن ویلن کردم و چپ دست هستم.با صحبت های زیاد با استادم فهمیدم که اگر با دست چپ کار کنم موفق ترم. اما الان مشکلم اینه که زیرچونه ای پیدا نمی کنم.می خواستم بدونم میشه به جایی سفارش بدم که برام بسازن؟
  خیلی عجله دارم ممنون میشم زود جواب بدین.

 • RZW
  ارسال شده در شهریور ۱۸, ۱۳۹۰ در ۳:۴۰ ب.ظ

  با سلام
  شما می توانید برای مشاوره در این زمینه با ایمیل reziaei@yahoo.com تماس داشته باشید.

 • ارسال شده در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۵ در ۱۱:۳۴ ب.ظ

  سلام استاد میشه شماره تماس لطف کنین

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (VII)

نخچیرگان به مجموع الحان سی گانه ی باربد شامل می شد. باربد آفریننده ترانه های نوروزی نیز به شمار می رود. از این ترانه ها می توان به فرخ روز، سروستان، ارغنون، لبینا اشاره کرد. آثار باربد را موسیقیدانان قرون بعدی چون شعبه، جنس، آوازه، و شاخه های مهم مقام ها توضیح و توصیف کرده اند، عبدالقادر مراغه ای در مقاصد الالحان ماهیت تاریخی و موسیقی لحن و آثار باربد را خاطرنشان نموده و آن را زمینه دوره اول تشکیل مقام ها شمرده است.

گزارشی از سخنرانی آروین صداقت کیش در سمینار «موسیقی و امر دراماتیک» (IV)

صداقت‌کیش ادامه داد: در امر دراماتیک اما این گونه نیست و درون و بیرون با هم یکی می‌شوند. اگر اجازه دهید مثالی در مورد امر هنری بزنم. کسانی که تئاتر بازی می‌کنند رابطه‌شان با متن نمایشی درونی است. یعنی نمی‌توانیم این رابطه را به درونی و بیرونی تقسیم کنیم و بگوییم این شخصیت واقعا وجود دارد و آن شخصیت فقط روی صحنه وجود دارد، همه‌شان وجود دارند. بنابراین این نظام باید با یکدیگر یکی و ادغام شده باشد. اگر به موضوع دادن پول به فروشنده به عنوان یک کنش برگردم، نمی‌توانیم بگوییم الان بیرون این نظام ارتباطی هستیم و نظام داخلی آن با نظام بیرونی‌اش متفاوت است. اگر کسی هم از بیرون به این رویداد نگاه کند فقط در حال نگاه کردن به یک کنش است و مانند موضوع داستان نیست که نتواند داخل آن شود، او هم می‌تواند وارد این کنش شود و مرزی ندارد.

از روزهای گذشته…

جوزپه وردی، اپراساز محبوب (IV)

جوزپه وردی، اپراساز محبوب (IV)

در سالهای بعدی وردی بعضی از آثار اولیه خود را بازنویسی کرد، به ویژه نسخه جدید دون کارلوس، جبر سرنوشت و سیمون بوکانگرا. اتلو، بر اساس نمایشنامه ویلیام شکسپیر با اشعاری از مفیستوفله (Mefistofele) و آرجیو بویتو (Arrigo Boito) که اولین اجرای آن در میلان در سال ۱۸۸۷ بود، ساخته شد. این موسیقی ادامه دار است و امکان تقسیم آن برای اجرا در یک کنسرت نیست. اگرچه این یک شاهکار ارکستری است اما بعضی ها وجود ملودی در این اثر را، آنطور که در دیگر آثار اولیه وردی وجود داشته کم می دانند.
عبدی: نوازندگان ایران، نوازندگان قابل ستایشی هستند

عبدی: نوازندگان ایران، نوازندگان قابل ستایشی هستند

من از سال ۱۳۷۷ به طور مستمر و حرفه ای به امر نگارش موسیقی پرداختم و در ژانرهای مختلف کارهای زیادی نوشته ام که بخش عمده این کار ها سفارش سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بود. غالب کارهای من ارکسترال بودند البته چند تجربه نیز در نوشتن کارهای پاپ نیز دارم که برخی از آن ها بارها از صدا و سیما پخش گردیده اند. در سال ۱۳۸۲ از ایران به اوکراین برای ادامه تحصیل مهاجرت کردم و با ارکستر های مختلفی قطعات خود را ضبط نمودم. از جمله ارکستر فیلارمونیک کیف، ارکستر رادیو کمپانی اوکراین و ارکستر ناسیونال اوکراین.
هربرت فون کارایان

هربرت فون کارایان

زمان گذرا است و انسانهای زیادی پا به عرصه ی وجود میگذارند. بعضی از آنها با بقیه تفاوت دارند. تفاوت آنها در این نیست که فوق العاده باهوش و یا خیلی با استعداد تر از دیگران هستند بلکه در این است که استعداد و علاقه ی خود را یافته و سالها در جهت پرورش این استعداد زمان میگذارند. در واقع گاهی اهمیت این نوابغ آن قدر زیاد است که زمان را به قبل و بعد از خود تقسیم میکنند.
سلطانی: ارتباط زیادی بین مینی مال موسیقایی و هنر مفهومی می بینم

سلطانی: ارتباط زیادی بین مینی مال موسیقایی و هنر مفهومی می بینم

هیچ کدامشان غوطه ور نشدند، اما حرکت از مدرنیسم به پست مدرنیسم کمک خواهد کرد تا موضوعات مطرح شده در سطحی گسترده و وسیع به صورت شفاف تر بیان شوند. که یکی از این راه های بیان، خودِ مینی مالیسم است. برای همین مینی مالیسم به یک جریان شبیه می شود تا مکتب یا یک جنبش. موسیقی مینی مال در واقع نقش یک پل ارتباطی را هم بازی می کند.
ادیت در ویولن (I)

ادیت در ویولن (I)

ادیت در ویولن، مهمترین و پیچیده ترین شاخه از دانش های هنر نوازندگی این ساز است که هنرمندان درسطوح مختلف نوازندگی این ساز بطور مستقیم با آن سر و کار دارند. اهمیت این دانش از آنجاست که برای نواختن هر اثر تصنیف شده برای این ساز، نیازمند استفاده ازآن هستیم.
پرفروش ترین ترانه دیسکوی تاریخ

پرفروش ترین ترانه دیسکوی تاریخ

اولین حضور بانی ام در آلمان با اجرای ترانه “Daddy Cool” در برنامه تلویزیونی “Musikladen” که در آن زمان برنامه ای مهم و مشهور بود، در ۱۹۷۶ به وقوع پیوست. پس از این حضور تلویزیونی، فروش این ترانه به تعداد باورنکردنی ۱۰۰٫۰۰۰ نسخه در هفته رسید!
“ذوق ما را خشکانده اند ” (I)

“ذوق ما را خشکانده اند ” (I)

بله. من از پنج سالگی نوازندگی تار را با یک تار کوچک و با پدرم که معلم تار بود و ویولن به سبک ایرانی، شروع کردم اما بعداً به ویولن گرایش پیدا کردم و ردیف راست کوک ویولن را با پدر کار کردم و وقتی پیش استاد صبا رفتم او از من خواست ردیف را بزنم و با اینکه خود ردیف مخصوص ویولن داشت، ردیف راست کوک را از من قبول کرده و از ردیف چپ کوک شروع کرد. این حسن اخلاق استاد صبا برای هنرآموزان امروز باید سرمشق قرار گیرد.
رضا ضیائی

رضا ضیائی

متولد ۱۳۵۴ Maestro liutaio (master violinmaker) Approved by professional master violinmaker in Italy-Cremona Making: violin-viola-cello-bass Classic & baroque instruments Copy of original instruments Repair and restoration of fine instruments Workshop for violinmaking (training) نماینده اختصاصی “Cremona books & violins” از ایتالیا نمایندگی فروش و عرضه کلیه محصولات اورجینال از کمپانی آلمان GEWA music (CERTIFICATE OF…
ادامهٔ مطلب »
دکا (I)

دکا (I)

ضبط دکا (Decca Records) شرکت ضبط انگلیسی ای است که برچسب آن در سال ۱۹۲۹ توسط ادوارد لوئیز (Edward Lewis) ثبت شد. برچسب آمریکایی آن در اواخر سال ۱۹۳۴ تولید شد که ارتباط شرکت آمریکایی دکا با شرکت انگلیسی آن برای چندین دهه از بین رفت. ویژگی برجسته این کمپانی، توسعه متودها در کمپانی انگلیسی و توسعه در عرضه آلبومهای اورجینال در آمریکا است که هر دوی این شرکتها بالهای مهم حرکتی شرکت بزرگ ضبط گروه جهانی موسیقی (Universal Music Group) می باشند که ویوندی (Vivendi) دارنده مرکز بزرگ رسانه ها در فرانسه، مالک آن است.
بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (XII)

بررسی ساختار و نقش دانگ‌های مورد استفاده در گوشه‌های راک ردیف میرزاعبدالله (XII)

صفیر راک حسن‌ختامی است معنادار؛ در درجه‌ی اول، برای گوشه‌های راک و در درجه‌ی دوم، برای دستگاه ماهور. در این گوشه، دانگ‌هایی با خصوصیّات مشابه سه دستگاه به‌طور مستقیم در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند: شور، همایون، و ماهور. از این‌رو، تعداد دانگ‌هایی که در این گوشه تعریف می‌شود یک دانگ بیشتر از گوشه‌های پیشین، یعنی پنج دانگ، است.