زوج هنری باربیرولی (II)

جان و اولین باربیرولی
جان و اولین باربیرولی
جان باربیرولی در طی پخش مجموعه کنسرتهای یکشنبه از رادیو NBC مخاطبان زیادی را جذب خود نمود. از جمله مجموعه کنسرتهای مطرح وی به همراه این ارکستر (فیلارمونیک نیویورک)، در هالیوود بال بود که با استقبال زیادی مواجه شد. در سال ۱۹۴۲ با جنگی که در وطن اش اتفاق افتاد به شدت زجر کشید و دلتنگ دیار و برای خانواده خود نگران بود. او از طریق دریا از آمریکا به بریتانیا رفت و در این سفر طولانی کنسرتهایی را به همراه ارکسترهای مختلف رهبری نمود.

او برای پیوستن به اتحادیه موسیقیدانان آمریکایی می بایست شهروند آنجا می بود، اما شهروندی آمریکا را رد کرد و فصل ۱۹۴۱-۴۲ آخرین حضور وی به عنوان رهبر اصلی در فیلارمونیک نیویورک بود اگرچه فصل ۱۹۴۲-۴۳ را نیز رهبری کرد. در فوریه ۱۹۴۳ تلگرامی از منچستر دریافت نمود مبنی بر دعوت از او به عنوان رهبر ارکستر هاله! وی به همسرش ایولین روثول/ باربیرولی گفت: ”همین است، آنچه من می خواهم!”

ورود او به آنجا در ۲ ژوئن ۱۹۴۳ بود، نوازندگان ارکستر هاله، باقی ماندگان ارکستر سمفونیک BBC بودند که حاضر به بستن قرارداد تمام وقت با آن ارکستر نشده بودند. سه هفته فشرده و پر کار برای انتخاب نوازندگان در شرایطی که بریتانیا در جنگ به سر می برد، ادامه داشت. جان باربیرولی تا پایان عمرش در ارکستر هاله ماند… زمانی در حدود ۲۷ سال (البته تنها ۱۵ سال آن یعنی تا سال ۱۹۵۸) به عنوان رهبر اصلی در آنجا حضور داشت.

وی تمرینها و کنسرتها و ضبطهای فراوانی را به همراه این ارکستر عرضه کرد. از سال ۱۹۵۸ پس از موفقیتهای بزرگ ارکستر، او تعداد اجراهای خود در آنجا را کاهش داد و آن را به ۷۰ کنسرت در سال رسانید تا قادر باشد زمان برای رهبری در ارکسترهای بزرگ دنیا را نیز داشته باشد. علی رغم به خطر افتادن سلامتیش، دهه پر کاری را گذرانید.

در سال ۱۹۶۱ به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک بوستون منصوب شد و چندین فصل را در آنجا رهبری نمود. در سالهای ۱۹۶۰ برای رهبری فیلارمونیک برلین به طور مرتب به برلین می رفت که با حضور در این ارکستر شهرت ویژه اش افزایش یافت. او بار دیگر رهبری اپرا را در بریتانا و اروپا از سر گرفت و اپرای ”خانم پروانه” را در روم و “اتلو” را در لندن برای شرکت ضبط EMI ضبط نمود.

در سال ۱۹۶۸ به عنوان برجسته ترین رهبر ارکستر هاله شناخته شد و رهبری آنان را در کنسرتهای مهمشان برعهده گرفت و ضبطهای فراوان و مهمی را در این دوره با آنان و دیگر ارکسترها انجام داد. آخرین ضبط وی برای EMI در جولای ۱۹۷۰ ”آپالاچیا” اثر آهنگساز انگلیسی فردریک دلیوس، به همراه ارکستر هاله بود. آخرین کنسرت باربیرولی نیز به همرا ارکستر هاله و در جشنواره پادشاهی ۲۵ جولای ۱۹۷۰ برگزار شد.

چند روز بعد جان باربیرولی بر اثر حمله قلبی در لندن از دنیا رفت! تنها چند ساعت پیش از آن مشغول تمرین به همراه ارکستر فیلارمونیا برای سفرشان به ژاپن بود، همانطور که آرزو داشت، در حین کار از دنیا رفت… موسیقی زندگی اش بود!

ایولین روثول (Evelyn Rothwell) که تا مرگ همسرش به همان نام اصلی خویش شهرت داشت و پس از آن بود که نامش به نام ایولین باربیرولی (Evelyn Lady Barbirolli) تغییر یافت. وی زمانی به شهرت دست یافت که خانمهای کمی در ارکستر به این مقام دست می یافتند البته نوازندگان چنگ استثنا بودند. پدر وی فروشنده چای در لندن بود، مادرش از بستگان چارلز رید (Charles Reade) نویسنده رمان دوران ملکه ویکتوریا بود.

ایولین تا ۱۷ سالگی نوازندگی اُبوُا را آغاز نکرد تا آنکه در مدرسه ای با مدیریت اُلیو ویلز (Olive Willis) شروع به یادگیری آن ساز نمود. پدرش حامی یادگیری موسیقی وی نبود اما مادرش او را تشویق کرد تا به کالج موسیقی رویال برود. در آنجا ابوا را از لئون گوسنز (Léon Goossens) آموخت و پیانو را به عنوان ساز دوم خود برگزید و در کنار آن ویلنسل و تیمپانی (نوعی درام) نیز می نواخت.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

اختتامیه دومین جشنواره صبا برگزار شد

دومین جشنواره موسیقی صبا در بخش غیررقابتی پنجشنبه ۱۴ آذرماه با اجرای کنسرت دلبر حکیم‌ آوا پیانیست برجسته‌ تاجیکی-روسی بعد از گذشت دو هفته به کار خود پایان داد. بخش دوم این جشنواره از روز دوشنبه ۱۱ آذرماه با برگزاری مسترکلاس‌ و اجرای کنسرت همراه بود و آخرین برنامه اجرای این فستیوال با رسیتال پیانو حکیم‌آوا در تالار رودکی همراه بود.

یادداشتی بر موسیقی‌های انتخابیِ فیلمِ «رضا»

فیلم در شکل مرسوم و مألوف‌اش موسیقی متنِ ساخته شده ندارد اما پر از موسیقی‌ست. موسیقی‌های انتخابیِ کارگردان در فیلمی که نوشته و بازی‌اش نیز کرده، اولین توفیق را از بهره‌گیریِ متناسب از محوریتِ شهر اصفهان در فیلمنامه به دست می‌آورد. اصفهان را نه مکرر و در صورت‌هایی کلیشه‌ای، بلکه در ساکسفونِ تنها در شبهای اصفهانِ امروز و در یک آوازخوانیِ سنتیِ دورهمی زیر پل خواجو می‌بینیم.

از روزهای گذشته…

افق‌های مبهم گفت‌وگو (III)

افق‌های مبهم گفت‌وگو (III)

افزون بر این، حالتی بسیار خاص از بده‌بستان (و درنتیجه گفت‌وگو) در موسیقی ایرانی و همه‌ی هم‌خانواده‌های آن (همه‌ی موسیقی‌هایی که هنر اجرای بداهه یا به بیان دقیق‌تر بِداهنگسازی (۷) بنیان بروز خلاقیت هنری در آنها را می‌سازد) وجود دارد که آن را باید ذیل گفت‌وگوی مخاطب و مولف درک کرد. بداهه‌پردازان کلاسیک اغلب از وجود نوعی کیفیت یا «حال» در هنگام اجرا سخن می‌گویند که اگر خوب باشد اجرای بهتری را رقم می‌زند. این کیفیت که به راستی باید زیباشناختی (و گاه تا حدی همراه اغراق و افسانه‌پردازی (۸)) در نظرش گرفت نه تنها بر کیفیت آفرینش تاثیر می‌گذارد بلکه اغلب ویژگی‌ها یا روند اجرا مانند دستگاه یا گوشه‌هایی که قرار است اجرا شود و از این قبیل را نیز تعیین می‌کند. بخشی از این کیفیت به مجموع شرایط اجرا (هر ویژگی ریزودرشت محیطی) باز می‌گردد اما بخش دیگری -و به نظر می رسد بخش عمده‌ای- به گونه‌ای واکنش غیرفیزیکی حاضران اشاره می‌کند.
همه حق اظهارنظر دارند

همه حق اظهارنظر دارند

با این جمله لابد بارها برخورد کرده‌ایم. وقتی از آن استفاده می‌کنیم که کسی به نظر کس دیگری اعتراض کرده باشد. مثلاً وقتی‌که کسی بگوید «این چه مطلب بیراهی است که فلانی نوشته». جمله‌ی لیبرال‌منشانه‌ای است که این روزها طرفدارهایش از گذشته هم خیلی خیلی بیشتر شده و به‌سختی ممکن است بتوانیم با آن مخالفت کنیم.
از تحصیل تا تدریس گیتار (II)

از تحصیل تا تدریس گیتار (II)

در اینجاست که متوجه می شویم سیستم آموزش موسیقی در ایران همی شه در حال انجام یک پروسه باطل است یعنی خروجی دانشگاه با چیزی که در واقعیت برای وی مهیا کرده تفاوت بسیاری دارد یک تحصیلکرده موسیقی بهیچ عنوان هیچ مهارتی در آموزش ندارد. بلکه شخصا می بایست طی سالها با قلع و قمع کردن بسیاری از هنرجویان و آموزش های پی در پی دست به آمون و خطا بزند تا مسیر را برای خود هموار کند و دی نتیجه امروز شاهد اساتید بسیاری هستیم که هرکدام شیوه آموزش خود را اصلح تر از دیگری میبینند و اینجا تنها چیزی که قربانی می شود علاقمندان به موسیقی است.
ویلنسل (XII)

ویلنسل (XII)

ویولنسل یکی از اعضای ترکیب سنتی کوارت های زهی و همچنین کوینتت ها، سکستت ها و تریوهای زهی و دیگر ترکیب های آنسامبل است. قطعاتی برای هم نوازی دو، سه، چهار یا شمار بیشتری ویولنسل نیز نوشته شده که به سبک از آنسامبل «کر ویولنسل» هم گفته می شود. صدای چنین آنسامبلی را می توان با مقدمه اوورتور اپرای ویلیام تل اثر روسینی و یا صحنه Zaccharias’ prayer از اپرای نابوکو اثر وردی همانند دانست.
گروه «بربطیان» با حسین بهروزی نیا در تالار وحدت می نوازند

گروه «بربطیان» با حسین بهروزی نیا در تالار وحدت می نوازند

حسین بهروزی نیا نوازنده و آهنگساز شناخته شده موسیقی ایرانی شنبه بیست و چهارم آذر ماه تازه ترین کنسرت خود را برای اولین بار با گروه «بربطیان» در تالار وحدت تهران برگزار خواهد کرد. گروه موسیقی «بربطیان» روز شنبه ۲۴ آذر ماه برای اولین بار کنسرتی را با همراهی حسین بهروزی نیا نوازنده مطرح عود در تالار وحدت تهران اجرا خواهد کرد. برنامه این کنسرت اجرای آثاری از حسین بهروزی نیا است که در بخش های مختلف پیش روی مخاطبان قرار می گیرد. در این کنسرت که شامل هفت نوازنده عود و بربت و چهار نوازنده سازهای کوبه ای است بهناز بهنام‌نیا، مریم خدابخش، امین حیدری، حمید خوانساری، امین یساولی، حمید حاصلی به عنوان نوازندگان بربط و نگار اعزازی، فرهاد صفری، بهنام معصومی، پژمان نقشبندی به عنوان نوازندگان سازهای کوبه ای گروه اجرایی را تشکیل می دهند.
رساله ای از خواجه نصیر الدین طوسی در علم موسیقی (II)

رساله ای از خواجه نصیر الدین طوسی در علم موسیقی (II)

خواجه نصیرالدین طوسی در اکثر علوم متداول آن عصر از جمله فقه، حکمت، کلام، منطق، اخلاق، طب، نجوم، ریاضیات، ادبیات و فن شعر و موسیقی آثار و تالیفاتی دارد و تا کنون تحقیقات بسیار ارزنده‌ای در شناخت آثار و دانش این ابرمرد دنیای علم و تفکر و تعقل و تحقیق ایران به عمل آمده است، از آن جمله چند اثری که در این مقاله به عنوان ماخذ و پانویس از آنان استفاده گردیده است.
مروری بر کتاب «بنیان های آموزش موسیقی» اثر ادگار ویلمز (IV)

مروری بر کتاب «بنیان های آموزش موسیقی» اثر ادگار ویلمز (IV)

ارتباط ملودیکی بین دو صدا هر چه قدر هم آرام نواخته شود همزمانی با یکدیگر پیدا می کنند و می توانند هارمونی به وجود آورند. هنگامی که سه صدا مانند دو-می-سل به صورت پیوسته و به دنیال هم خوانده شوند تصور یک آکورد را در ذهن به وجود می آورند و تمرین خوبی برای درک آکورد می باشد. فواصل هارمونیک (چهارم و پنجم) نیز در حین خواندن آکورد آن ها، شناسایی و توجه می شود. فواصل سوم و ششم را نیز در خواندن آکوردهایشان می توان درک کرد. فواصل دوم و هفتم دارای ماهیت پیوندی هستند که توسط فواصل هارمونیک قدرت و شدت می گیرند.
فرهنگ اسلامی و پیدایش موسیقی چند صدائی در اروپا (V)

فرهنگ اسلامی و پیدایش موسیقی چند صدائی در اروپا (V)

البته تجزیه و تحلیل موسیقی و ملودی برای اثبات این نظریه که موسیقی اسلامی سرچشمه اصلی موسیقی مکتب له اونیسوس بوده، در ابعاد محدود یک مقاله نمی گنجد. (۱۳) اما مقابله و مقایسه ساده ی قسمتی از یک “Haece dies” له اونین با یک موسیقی سازی که در دهکده ای عرب نشین در اسرائیل اجرا و ضبط شده است، تا حدی روشنگر است. برای نتیجه گیری بهتر، ملودی عربی(A) و موسیقی ملیسمای له اونین (B) خط به خط، پشت سرِ هم نوشته و مقایسه می کنیم: (۱۴)
موسیقی هنگام خواب

موسیقی هنگام خواب

اگر شبها برای به خواب رفتن مشکل دارید از این به بعد به موسیقی Jazz ملایم گوش کنید. تحقیقات دانشمندان نشان داده است که کافی است ۴۵ دقیقه به موسیقی Jazz ملایم، قبل از خوابیدن گوش کنید تا با آرامش بسیار به خواب شیرین فرو روید.
بد فهمی از گفتار وزیری (III)

بد فهمی از گفتار وزیری (III)

این جریان تا سالهای پایانی دهه چهل شمسی ادامه داشت، همزمان با تاسیس «مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ملی ایران» رادیو در اواخر دهه چهل، پر شده بود از موسیقی های عامیانه و سطحی که البته بعضی از شاگردان مکتب وزیری هم جزو پدیدآورندگان آن بودند.