زوج هنری باربیرولی (II)

جان و اولین باربیرولی
جان و اولین باربیرولی
جان باربیرولی در طی پخش مجموعه کنسرتهای یکشنبه از رادیو NBC مخاطبان زیادی را جذب خود نمود. از جمله مجموعه کنسرتهای مطرح وی به همراه این ارکستر (فیلارمونیک نیویورک)، در هالیوود بال بود که با استقبال زیادی مواجه شد. در سال ۱۹۴۲ با جنگی که در وطن اش اتفاق افتاد به شدت زجر کشید و دلتنگ دیار و برای خانواده خود نگران بود. او از طریق دریا از آمریکا به بریتانیا رفت و در این سفر طولانی کنسرتهایی را به همراه ارکسترهای مختلف رهبری نمود.

او برای پیوستن به اتحادیه موسیقیدانان آمریکایی می بایست شهروند آنجا می بود، اما شهروندی آمریکا را رد کرد و فصل ۱۹۴۱-۴۲ آخرین حضور وی به عنوان رهبر اصلی در فیلارمونیک نیویورک بود اگرچه فصل ۱۹۴۲-۴۳ را نیز رهبری کرد. در فوریه ۱۹۴۳ تلگرامی از منچستر دریافت نمود مبنی بر دعوت از او به عنوان رهبر ارکستر هاله! وی به همسرش ایولین روثول/ باربیرولی گفت: ”همین است، آنچه من می خواهم!”

ورود او به آنجا در ۲ ژوئن ۱۹۴۳ بود، نوازندگان ارکستر هاله، باقی ماندگان ارکستر سمفونیک BBC بودند که حاضر به بستن قرارداد تمام وقت با آن ارکستر نشده بودند. سه هفته فشرده و پر کار برای انتخاب نوازندگان در شرایطی که بریتانیا در جنگ به سر می برد، ادامه داشت. جان باربیرولی تا پایان عمرش در ارکستر هاله ماند… زمانی در حدود ۲۷ سال (البته تنها ۱۵ سال آن یعنی تا سال ۱۹۵۸) به عنوان رهبر اصلی در آنجا حضور داشت.

وی تمرینها و کنسرتها و ضبطهای فراوانی را به همراه این ارکستر عرضه کرد. از سال ۱۹۵۸ پس از موفقیتهای بزرگ ارکستر، او تعداد اجراهای خود در آنجا را کاهش داد و آن را به ۷۰ کنسرت در سال رسانید تا قادر باشد زمان برای رهبری در ارکسترهای بزرگ دنیا را نیز داشته باشد. علی رغم به خطر افتادن سلامتیش، دهه پر کاری را گذرانید.

در سال ۱۹۶۱ به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک بوستون منصوب شد و چندین فصل را در آنجا رهبری نمود. در سالهای ۱۹۶۰ برای رهبری فیلارمونیک برلین به طور مرتب به برلین می رفت که با حضور در این ارکستر شهرت ویژه اش افزایش یافت. او بار دیگر رهبری اپرا را در بریتانا و اروپا از سر گرفت و اپرای ”خانم پروانه” را در روم و “اتلو” را در لندن برای شرکت ضبط EMI ضبط نمود.

در سال ۱۹۶۸ به عنوان برجسته ترین رهبر ارکستر هاله شناخته شد و رهبری آنان را در کنسرتهای مهمشان برعهده گرفت و ضبطهای فراوان و مهمی را در این دوره با آنان و دیگر ارکسترها انجام داد. آخرین ضبط وی برای EMI در جولای ۱۹۷۰ ”آپالاچیا” اثر آهنگساز انگلیسی فردریک دلیوس، به همراه ارکستر هاله بود. آخرین کنسرت باربیرولی نیز به همرا ارکستر هاله و در جشنواره پادشاهی ۲۵ جولای ۱۹۷۰ برگزار شد.

چند روز بعد جان باربیرولی بر اثر حمله قلبی در لندن از دنیا رفت! تنها چند ساعت پیش از آن مشغول تمرین به همراه ارکستر فیلارمونیا برای سفرشان به ژاپن بود، همانطور که آرزو داشت، در حین کار از دنیا رفت… موسیقی زندگی اش بود!

ایولین روثول (Evelyn Rothwell) که تا مرگ همسرش به همان نام اصلی خویش شهرت داشت و پس از آن بود که نامش به نام ایولین باربیرولی (Evelyn Lady Barbirolli) تغییر یافت. وی زمانی به شهرت دست یافت که خانمهای کمی در ارکستر به این مقام دست می یافتند البته نوازندگان چنگ استثنا بودند. پدر وی فروشنده چای در لندن بود، مادرش از بستگان چارلز رید (Charles Reade) نویسنده رمان دوران ملکه ویکتوریا بود.

ایولین تا ۱۷ سالگی نوازندگی اُبوُا را آغاز نکرد تا آنکه در مدرسه ای با مدیریت اُلیو ویلز (Olive Willis) شروع به یادگیری آن ساز نمود. پدرش حامی یادگیری موسیقی وی نبود اما مادرش او را تشویق کرد تا به کالج موسیقی رویال برود. در آنجا ابوا را از لئون گوسنز (Léon Goossens) آموخت و پیانو را به عنوان ساز دوم خود برگزید و در کنار آن ویلنسل و تیمپانی (نوعی درام) نیز می نواخت.

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

آلبوم «انگاره‌ها»؛ به‌آهنگ‌سازی و نوازندگیِ مهران بدخشان منتشر شد

این اثر که نخستین آلبوم مهران بدخشان به‌عنوان آهنگ‌ساز و نوازنده است؛ شامل مجموعه‌ای از قطعات پیانوییِ آهنگ‌ساز است که تحتِ عناوین پرلود در می‌بمل مینور، واریاسیون‌ بر روی تمی عاشقانه، شش‌قطعه کوتاه برای پیانو، دو قطعه تغزلی، امپرومتو و سونات پیانو شماره ۱ (در دو موومان) عرضه شده‌است.

تاریخ مختصر موسیقی ایران، پیش از اسلام تا صفویه (IV)

در این دوره وضعیت موسیقیدانان بسیار بهتر شد. خسرو پرویز بزم ها و مجالس بسیاری داشت. در حجاری طاق بستان در کرمانشاه یک شکار به تصویر کشیده شده که تعداد زیادی چنگ، موسیقار، دف های چهارگوش، شیپور، نی، سازهای کوبه ای و یک نفر در حال دست زدن را نشان می دهد. چنگ های مثلث و افقی در این دوره بسیار رایج بوده است.

از روزهای گذشته…

والی: موسیقی چندصدایی غرب به پایان رسیده

والی: موسیقی چندصدایی غرب به پایان رسیده

مسئله ایرانی بودن و غیر ایرانی بودن نیست،‌ مسئله پایه موسیقی است؛ آیا این موسیقی از درون خود سیستم دستگاه آمده است یا پایه غربی دارد و رویش موسیقی ایران کار شده است.
موسیقی هند و مقایسه آن با موسیقی ایران (IV)

موسیقی هند و مقایسه آن با موسیقی ایران (IV)

شکل دیگری از سارنگی است که با مضراب نواخته می شود. سازیست مضرابی که صدای آن به تار شبیه است. امروز سازی به این نام در ایران نداریم ولی کلمه سرود خاطره قدیم ایرانی بودن آنرا به یاد می آورد.
سیستم فواصل تقسیم مساوی طول (I)

سیستم فواصل تقسیم مساوی طول (I)

سیستم تقسیم مساوی طول یا “Equal divisions of length EDL” روش تعیین فواصل موسیقی است که در آن به جای به کارگیری نسبت های فرکانسی فواصل از روابط طولی و تقسیم طول سیم به فواصل مساوی و سپس برآورد نسبت های فرکانسی استفاده می شود. در این سیستم مفروضات زیر را داریم:
نوایی: میخواهیم  کر فلوت تشکیل بدهیم

نوایی: میخواهیم کر فلوت تشکیل بدهیم

از این رو بلافاصله پس از بازگشت به ایران در هنرستان به عنوان استاد یار استخدام شدم و در ارکستر سمفونیک هم به عنوان اولین نوازنده زن فلوت وارد ارکستر سمفونیک تهران شدم. البته قبل از من نوازنده فلوت زن در ارکستر بود ولی تمام آنها خارجی بودند. آقای مشکات از من امتحان گرفت و خیلی نوازندگی من را پسندید و آن زمان خیلی اصرار داشت که من حتماً در ایران بمانم. شش ماه پس از زمانی که من وارد ارکستر شدم، انقلاب شد.
از آخرین نوازنده تا اولین آهنگ‌ساز (II)

از آخرین نوازنده تا اولین آهنگ‌ساز (II)

خالقی استاد یافتن ملودی‌های زیبا بود. او در راس تاریخی قرار دارد که برای اولین بار به همت وزیری آغاز گردید و موسیقی ایران از یک موسیقی محفلی به موسیقی کلاسیک این کشور تبدیل شد. اولین کوشش‌ها برای خلق موسیقی مستقل و بدون کلام را نیز باید در کوشش‌های خالقی ردیابی کرد. او در ادامه‌ی فعالیت های وزیری توانست ظرفیت‌های جذابی از دستگاه‌های ماهور، راست‌پنجگاه و غیره را به عرصه‌ی ارکستر کشاند و موسیقی ایرانی را تبدیل به مضمونی کند که امروزه آهنگ‌سازانش قادرند حتی در فیلم‌ها نیز از تنوع دراماتیزه‌ی آن بهره‌برداری کنند. استفاده‌ی بجا از سازها و به‌ویژه کاربرد آن‌ها به‌صورتی که بتوانند حالات ویژه و متنوع انسانی را آشکار سازند و به شنوندگان القا کنند، یکی از مهم‌ترین رویدادهایی بودند که با کوشش‌های خالقی آغاز گردیدند. این خالقی بود که با آثار خود توانست فضایی در عرصه‌ی این هنر پدید آورد که حاصلش امروزه ظهور آهنگ‌سازانی با قابلیت خلق آثاری متنوع است.
آغاز برگزاری کلاس «بررسی ساختاری ردیف و موسیقی دستگاهی ایران»

آغاز برگزاری کلاس «بررسی ساختاری ردیف و موسیقی دستگاهی ایران»

دوره «بررسی ساختاری ردیف و موسیقی دستگاهی ایران» از تاریخ جمعه ۲۳ آذر ۹۷ در آموزشگاه موسیقی برومند در تهران و به صورت یک هفته در میان از ساعت ۱۰ تا ۱۳ برگزار می شود. مدرس این دوره فرهود امیرانی پژوهشگر، نوازنده و مدرّس سه تار است که قبلا از وی چندین مقاله و ترجمه در زمینه موسیقی و نیز کتابی انتقادی به نام «سه تار و تاراندیشی» منتشر شده است.
ال سیستما، مدلی موسیقی و اجتماعی متولد ونزوئلا (VIII)

ال سیستما، مدلی موسیقی و اجتماعی متولد ونزوئلا (VIII)

این برنامه در شهر فوکوشیما پس از وقوع سونامی سال ۲۰۱۱، و پس از تشعشعات اتمی و مشکلات زیست محیطی ناشی از آن، اجرا شد. زمانی که شهر پُر شده بود از کودکان با جراحت های روحی، ژاپنی ها بهترین برنامه آموزشی را پیاده کردند. مطمئنا موفقیت این برنامه از جوایزی که به کودکان می داد نبود بلکه رمز موفقیت آن در “آموزش شاد زیستن” نهفته بود.
سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (VI)

سیری در تاریخ موسیقی و خنیاگری ساسانیان (VI)

مزدک فرزند بامداد بعد از مانی و در زمان قباد پدر انوشیروان ظهور کرد و مدعی آیینی شد که موسیقی یکی از نمادهای آن بود. در آیین مزدک موسیقی مقام خاصی دارد چنانکه در مکاتب فلسفی و آیین مزدک پس از فیثاغورث بزرگ‌ترین ارج و اعتبار به موسیقی نهاده شده است. در مذهب مزدک «نیروی شادی» نماینده موسیقی ذکر گردیده که مانند سه نیروی دیگر ـ شعور، عقل و حافظه ـ از اهمیت خاصی برخوردار است. او موسیقی و شادی را یکی از قوای محترم نزد ایزد بیان کرده است. کریستنسن در کتاب تمدن در زمان ساسانیان از مزدک یاد می‌کند و اهمیت و مقام موسیقی را در آیین او شرح می‌دهد که چگونه آن را مانند یکی از نیروهای معنوی چهارگانه برابر خداوند جلوه‌گر می‌سازد. (راهگانی، ۱۳۷۷: ۱۰۸)
گفتگو با علی صمدپور (VII)

گفتگو با علی صمدپور (VII)

بله نشان هم می‌دادم. با چند چیز دیگر هم مشکل داشتم. یکی مخاطب زیاد داشتن بود. اساساً موسیقی ما با این سازگاری ندارد. نقص معماری موسیقی قرار نیست با اسپیکرهای بزرگ رفع شود. ما نه سازهایمان را درست کردیم نه معماری‌مان را. رفته‌ایم سراغ آمپلی‌فایر: این هم مثل همان قوانین ارشاد است، دیگران برای‌مان دانه‌دانه همه‌چیز را می‌سازند: هرآنکس که دندان دهد نان دهد! شما یک کوارتت زهی را می‌شنوید در کلیسا بی هیچ میکروفونی. اما اینجا می‌روید کنسرت تک‌نوازی سه‌تار. سه‌هزار نفر هم شنونده دارد. یکی در بالکن پنجم نشسته گوش می‌کند. و یک انسان ۱ در ۲ سانت می‌بیند که برای شنیدن سازش و هیس هیس کردن برای ساکت کردن شنوندگان بی‌حوصله‌ی اطرافش احتیاج به یک دوربین شکاری و یک عصا از چوب گیلاس هست: خوب برو خانه موسیقی را با خیال راحت گوش کن.
رساله ای از خواجه نصیر الدین طوسی در علم موسیقی (II)

رساله ای از خواجه نصیر الدین طوسی در علم موسیقی (II)

خواجه نصیرالدین طوسی در اکثر علوم متداول آن عصر از جمله فقه، حکمت، کلام، منطق، اخلاق، طب، نجوم، ریاضیات، ادبیات و فن شعر و موسیقی آثار و تالیفاتی دارد و تا کنون تحقیقات بسیار ارزنده‌ای در شناخت آثار و دانش این ابرمرد دنیای علم و تفکر و تعقل و تحقیق ایران به عمل آمده است، از آن جمله چند اثری که در این مقاله به عنوان ماخذ و پانویس از آنان استفاده گردیده است.