گفتگوی هارمونیک | Harmony Talk

تجهیزات لازم برای ضبط یک اجرای ارکسترال

در مراحل ضبط از یک اثر ارکستری (که معمولا هم اجرای یک موسیقی کلاسیک را انجام میدهند) عمومآ از میکروفونهای خازنی با دیاگرام کوچک استفاده میشود؛ چرا که دریافت دقیق صدای آن برای این کار بسیار مناسب است. از شرکتهایی که اختصاصآ در زمینه تجهیزات ضبط موسیقی کلاسیک فعالیت دارند، میتوان به Sennheiser و Schoeps و DPA اشاره داشت. محل نصب میکروفونها از بالای سازها تا ارتفاع چهارمتری خواهد بود.

کنسول میکس مورد نیاز برای ضبط نیز از نوع کوچک و قابل حمل بوده که اغلب نوع دیجیتالی آن انتخاب میشود. در این نوع صدابرداری معمولا نیازی به داشتن کانالهای مختلف صدا ندارید و به ندرت اتفاق می افتد که در یک کار ارکستری بیش از پانزده میکروفون بکار برده شود. برای ضبط قطعات کلاسیک همواره بالاترین درجه کیفیت دیجیتالی پیشنهاد میشود که در این مورد رزولوشن ۲۴ بیتی و نرخ نمونه برداری ۹۶ کیلو هرتز میتواند معیار مناسبی برای این امر به حساب آید.

به عنوان مثال Nagra D و Genex GX8000 میتوانند نمونه های خوبی برای ضبط صدا به حساب آیند. یکی از مهارتهای مهم که یک مهندس صدا در صدابرداری موسیقی کلاسیک لازم است داشته باشد، توانایی میکس قطعات و ضبط بصورت مستقیم و با فرمت استریو است. برای یک ضبط ارکسترال لزومی به داشتن تعداد زیاد track نیست ولی در مواردی مثل ضبط یک کار اپرایی ممکن است بیش از ۸ track بکار برده شوند. شاید در برخی اجراهای زنده رادیو تلویزیونی تا ۴۸ track را برای ضبط آماده داشته باشند ولی باید توجه کنید که تمام این track ها همزمان با یکدیگر فعال نمیباشند و در واقع بیشتر آنها را برای اطمینان از کیفیت کار اجرا در سیستم قرار میدهند.

بلندگوهای مونیتوری اغلب از بهترین نوع و بالاترین کیفیت بلندگوهای های فای انتخاب میشوند تا بتوانند صدای واقعی را با بیشترین دقت ممکن ارائه کنند.
اگر در قسمت وکال ارکستر صدای سوپرانو وجود داشته باشد و بالاخص برای آثار اپرایی، این احتمال وجود دارد که به یک کمپرسور نیاز پیدا کنید. اگرچه خوانندگان موسیقی کلاسیک عمدتآ این توانایی را دارند که اختلاف ارتفاع نت ها را درک کرده و روی آن با دقت عمل کنند، با این وجود اگر از یک کمپرسور برای کنترل ارتفاع صدا بهره بگیرید، بسیار مفید خواهد بود.

استفاده از دستگاه های دیجیتالی Reverb کردن صدا (Digital Reverbration Unit) در افزایش کیفیت صدا در محل هایی که از نظر آکوستیکی نامطلوب هستند بسیار سودمند است. اگرچه نباید چنین مکانهایی برای اجرای موسیقی انتخاب شوند. همچنین یک دستگاه reverb میتواند برای افزایش کیفیت صدا و دستیابی سریع و مناسب در ایجاد تغییرات آکوستیکی برای پخش های رادیو تلویزیونی بکار برده شود.

به جز این موارد به تجهیزات خاص دیگری نیاز نیست و با همین وسایل میتوانید از کیفیت انجام کار خود مطمئن باشید.


منابع:


www. AudioMasterclass. com

en. wikipedia. org

ملیحه شیدایی فر

ملیحه شیدایی فر

دیدگاه ها ۲

بیشتر بحث شده است