رسیتال گیتار حسین درست پور برگزار می شود

در تاریخ سوم و چهارم بهمن ماه در خانه هنرمندان، رسیتالی توسط حسین درست پور تک نواز گیتار کلاسیک اجرا می گردد. درباره این کنسرت پیمان شیرعلی توضیحاتی به سایت ارسال کرده است که در ادامه می خوانید.

رسیتال گیتار حسین درست پور در خانه هنرمندان، پلی خواهد بود برای زنده نگه داشتن فرهنگ موسیقی و شناخت آهنگسازان بزرگی که با تلاش خود و تفکرشان، هویت این ساز را با نوشتن قطعات متعدد تا به امروز زنده نگه داشته اند.

حسین درست پور با مجموعه ای از قطعات آهنگسازان بزرگی چون: سور، گرانادوس، آلبنیز، باریوس و کوشکین به صحنه می آید؛ قطعاتی که که در تاریخ این ساز گامهای بلندی برداشته اند.

این رسیتال در دو بخش انجام می گیرد، بخش اول را با آهنگساز روسی نیکیتا کوشکین آغاز می گردد که این اثر نمایشی از احساسات و صداهای شگفت است که شنیدنش می تواند، بارها حس نابی را به شنونده انتقال می دهد.

در ادامه بخش اول، قطعاتی از سور، باریوس و مرتز اجرا می گردد.

درآغاز بخش دوم، باز هم شاهد اجرای یکی دیگر از قطعات مشهور و محبوب مرتز هستیم و در ادامه ی بخش دوم قطعاتی از آلبنیز و گرانادوس اجرا می شود.

در پایان این برنامه، قطعه افتخاری توسط آقای درست پور برنامه را به اتمام می رساند.

قدرت، تسلط و تمرکز یک نوازنده می تواند احساسات، عواطف درونی وی را به بهترین شکل ممکن بیان کند. نوازندگی مجموعه قطعات این رسیتال نیاز به سالها تلاش و تمرین مکرر دارد.

کوتاه درباره سور، مرتز و منگور
جوزف فرناندو ماکاری سور، آهنگساز و نوازنده ی برجسته اسپانیایی است که تاثیر زیادی بر تکنیکهای گیتار در عصر خود گذاشته است، همچنین او در تحقیقات بنیادی در مورد گیتار نقش چشمگیری داشته است.

سور از سن ۱۲ سالگی به پاریس، لندن و مسکو سفر کرد و خیلی زود آهنگساز و گیتاریست معروفی شد.

در سال ۱۸۲۸ به پاریس رفت و تا پایان عمر در آنجا اقامت کرد.

بخش مهمی از این رپرتوار شامل مجموعه قطعاتی است که شاخصه های دوران رومانتیک را به خوبی برای ما به تصویر می کشد.

قطعاتی از آهنگسازانی چون مرتز، گرانادوس، آلبنیز و باریوس اجرا می شود که بخش عمده ای از رپرتوار نوازندگان برجسته دنیا را تشکیل می دهد.

هر کدام از این آهنگسازان با فعالیتها و آثار خود، فرهنگ های مختلفی را به نمایش می گذاشتند.

یوهان کاسپار مرتز، آهنگساز و نوازنده ی مجاری است که بر خلاف خیلی از آهنگسازان دوره خود از سبک کلاسیک هایدن و موتسارت پیروی می کرد.

مرتز در سال ۱۸۵۶ در بخش آهنگسازی جایزه اول مسابقه ی بروکسل را از آن خود کرد. وی از طرف نیکولای پتروویچ ماکارف بسیار تحسین شده است. امروزه مهمترین بخش رپرتوار یک نوازنده گیتار از مجموعه قطعات مرتز است.

آگوستین باریوس منگور، آهنگساز و نوازنده ی پاراگوئه ای است که از کودکی به موسیقی و ادبیات علاقه مند بود و به چندین زبان تسلط داشت. او زندگی خود را وقف نوشتن شعر و موسیقی کرد. وی بیش از ۳۰۰ آواز نوشته است که آثارش تحت تاثیر موسیقی آمریکای جنوبی است.
***
به امید اجراهای متعدد و قدمهای بلند در زمینه ی موسیقی و مخصوصا گیتار که سازی است با اصالت و ریشه ایرانی.

یک دیدگاه

  • رامین منصفی
    ارسال شده در بهمن ۳, ۱۳۹۲ در ۹:۴۱ ب.ظ

    حسین جان موفق باشی

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

تحقیقی درباره باربد؛ موسیقیدان دوره ساسانی (III)

محمدالله مستوفی گوید: در زمان بهرام کار مطربان بالا گرفت چنانکه مطربی روزی بصد درم قانع نمیشد بهرام گوراز هندوستان دوازده هزار لولی آورد که نوادگان ایشان هنوز در ایران مطربی می کنند.

مروری بر آلبوم «ایوارگاه»

وحید طهرانی آزاد با ایوارگاهش نشان می‌دهد که امروز، برخلاف تصور درونی‌شده‌ی عمومی، می‌توان بدون عملیات محیرالعقول و شعبده ساز درخور زد و گوشی یافت. اگر از چهار دونوازی کوتاه سنتور و ویلن (پرنای ۱ تا ۴)، با همه‌ی کمیابیِ خودِ ترکیب و نگاه متفاوت به سبک و سیاق خط ویلن، موقتا چشم بپوشیم هیچ چیز عجیب و غریبی در ایوارگاه نمی‌یابیم. آنچه در ایوارگاه به گوش می‌رسد غریبه که نه، اما شخصی است.

از روزهای گذشته…

گزارش مراسم رونمایی کتاب «بررسی ساختار تصنیف‌های عارف قزوینی» (I)

گزارش مراسم رونمایی کتاب «بررسی ساختار تصنیف‌های عارف قزوینی» (I)

ساعت ۱۷ عصر جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۶، مراسم رونمایی کتاب «بررسی ساختار تصنیف‌های عارف قزوینی»، نگارش مرجان راغب، که اخیراً توسط نشر خنیاگر به بازار نشر عرضه شده است در شهر کتاب دانشگاه برگزار شد. در این مراسم دکتر هومان اسعدی، دکتر بابک خضرایی، شهاب مِنا (ناشر) و مرجان راغب (مؤلف) دربارۀ این اثر سخنرانی کردند.
چیستا غریب: استاد باید بتواند شاگرد را بشناسد

چیستا غریب: استاد باید بتواند شاگرد را بشناسد

بله، شاگرد هایی اینچنینی در دانشگاه زیاد داشته ام مثل آقای سعید خرمشاهی و آقای رضا تفضلی. الان آقای خرمشاهی، سلفژ را در همان دانشگاه تدریس می کنند؛ آقای رضا تفضلی که از موزسین های خوب هستند الان هارمونی، کنترپوان و فرم را در دانشگاه تدریس می کنند.
کرونوس کوارتت و اجرای آثار تازه

کرونوس کوارتت و اجرای آثار تازه

بر عهده گرفتن اولین اجرای یک قطعه موسیقی برای گروه نوازندگان سازهای زهی کرونوس کوارتت Kronos Quartet امری عادی است. از سال ۱۹۷۳، زمانی که دیوید هرینگتون David Harrington این گروه چهارنفری را در سانفرانسیسکو به وجود آورد تاکنون، کرونوس به اجرای بیش از ۵۰۰ قطعه موسیقی جدید از آهنگسازان مختلف پرداخته است که ۲۰۰ قطعه از آنها به قدری قابل توجه و با ارزش بوده اند که توسط گروههای دیگری از نوازندگان اجرا و ضبط شده اند.
تحلیلی بر کتاب‌شناسی‌های موسیقی در ایران (VI)

تحلیلی بر کتاب‌شناسی‌های موسیقی در ایران (VI)

روش‌های حفظ و نگهداری و استفادۀ صحیح از وسایل صوتی» [۳] «مجموعه حاضر گزارشی است درباره شیوه‌ها و تمهیدات و ضبط و پخش صدا که در آن سیر تکاملی ضبط موسیقی در ایران به تدریج از زمان ساخت فوندگراف آغاز می‌شود، سپس با اولین ضبط آثار تاریخ موسیقی ایران، سیر تحول صفحه گرامافون و صداگذاری فیلم ناطق ادامه می‌یابد. مباحث دیگر کتاب درباره ضبط موسیقی، مربوط به اختراع رادیو و تلویزیون، صفحه ریز شیار، ضبط استریو، نوار کاست و سرانجام آخرین ابتکار در کار ضبط صدا و ساخته شدن دیسک فشرده (CD) است. در این اثر همچنین شرح حال بعضی از چهره‌های برجسته موسیقی ایران و نحوه حفظ نگهداری از وسایل صوتی به تفصیل بیان شده است.» از مقایسه‌ی این دو نوشته کاملا مشخص است که [۳] بیانی عمومی‌تر، نزدیک‌تر به روایت و کم دقت (به واژه‌ی فوندگراف که به جای فونوگراف آمده توجه کنید) دارد و [۵] بیشتر برای استفاده‌ی اهل پژوهش فراهم شده است.
پنجمین بیتل در تالار شهرت

پنجمین بیتل در تالار شهرت

سر جورج مارتین Sir George Martin که به بیتل Beatle پنجم شهرت دارد، شب سه شنبه در تالار شهرت موسیقی Music Hall of Fameبریتانیا پذیرفته خواهد شد.مجموعه ای از ترانه های گروه بیتلز به افتخار این تهیه کننده بزرگ اجرا خواهد شد.
«نیاز به کمالگرایی داریم» (I)

«نیاز به کمالگرایی داریم» (I)

اگر اهل مطالعه نوشته های مربوط به موسیقی باشید حتما نام سجاد پورقناد برای شما آشناست؛ او سردبیر قدیمی ترین مجله اینترنتی روزانه موسیقی به نام گفتگوی هارمونیک است. البته فعالیت در عرصه مطبوعاتی (اینترنتی و کاغذی) تنها بخشی از فعالیت های پورقناد را تشکیل می دهد. او غیر از فعالیت گسترده در زمینه نقد، گزارش و مقاله نویسی، تلاش های قابل توجهی در زمینه تولید و اجرای موسیقی داشته است که شامل آثار مختلفی از نوازندگی، خوانندگی و در این اواخر آهنگسازی می شود.
یوسفی: جای خالی تفکر را در موزیسین ها میبینم

یوسفی: جای خالی تفکر را در موزیسین ها میبینم

چهار سال پیش خبری مبنی بر چاپ سالشمار موسیقی زنان توسط نیکو یوسفی در خبرگزاری ها قرار گرفت ولی به دلایل مختلفی این اتفاق به تاخیر افتاد تا اینکه قرار شد، اطلاعاتی مربوط به موسیقی زنان در سایتی خصوصی به مدیریت نیکو یوسفی به انتشار برسد. با او به گفتگو نشسته ایم درباره شکل جدید این پروژه و فعالیتش.
اولین جشنواره موسیقی اقوام شرق ایران برگزار می شود

اولین جشنواره موسیقی اقوام شرق ایران برگزار می شود

روح الله کلامی، اتنوموزیکولوژیست، مدیر مؤسسه فرهنگی هنری عقل سُرخ و دبیر اولین جشنواره موسیقی اقوام شرق ایران از اجرای آیین های موسیقایی استان های شرق کشور در این جشنواره خبر داد. وی گفت: این جشنواره ظرفیت ورود به جدول جشنواره های بین المللی را دارد. آیین های موسیقایی شرق ایران، ریشه در فرهنگ و تمدن دارند. این جشنواره برای نخستین بار به میزبانی استان سمنان و در شهر تاریخی سرخه برگزار می گردد. گروه های موسیقی متعددی از استان های گلستان، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و سمنان در این جشنواره حضور فعال داشته و به اجرای موسیقی می پردازند.
مستر کلاس های هومن خلعتبری برگزار می شود

مستر کلاس های هومن خلعتبری برگزار می شود

هومن خلعتبری، رهبر ارکستر و کر و پیانیست در تاریخ ۹ تا ۱۱ ژوئن امسال در لندن به برگزاری مستر کلاس اجراء و آواز برای ایرانیان می پردازد. قرار است این مستر کلاس ها در کشور های نزدیک ایران که نیاز به ویزا ندارد برگزار شود تا هنرجویان ایرانی بتوانند در این دوره شرکت کنند.
جایگاه رهبر (II)

جایگاه رهبر (II)

یکی رهبر حرفه ای غیر از اینکه در دوره های آموزشی با روشهای حرکت دست ( با چوب یا بدون آن) آشنا شده است و میداند چه حرکتی حواس نوازنده را به خود جلب کرده و چه حرکتی اشتباه است و نوازنده را گیج میکند، آشنایی کلی ای با روشهای مختلف نگارش و اصطلاحات نوشته شده توسط آهنگساز (به زبانهای مختلف و البته معروف) دارد. این اشراف بخاطر دیدن نت های مختلف و آموزشهای قبلی او حاصل شده و از عهده یک نوازنده ساده و غیر پی گیر(در این زمینه) خارج است.