تاکول و شکوه هورن (I)

بری امانوئل تاکول
بری امانوئل تاکول
بری امانوئل تاکول یک هورن نواز استرالیایی فرانسوی است که بیش تر تجربه حرفه ای خود را در انگلستان و در ایالات متحده آمریکا کسب کرده است. او در پنجم مارس ۱۹۳۱ در شهر ملبورن استرالیا در خانواده ای که همگی اهل موسیقی بودند به دنیا آمد. او قبل از آنکه خواندن و نوشتن بیاموزد نت ها را می شناخت. پس از آموختن پیانو، ارگ و ویولون در گروه کر کلیسای جامع سن اندرو در سن ۱۳ سالگی با هورن آشنا شد و ۶ ماه بعد به طور حرفه ای آن را می نواخت.

او تحصیلات خود را در کنسرواتور موسیقی سیدنی زیر نظر آلن مان (Alan Mann)، یکی از تاثیرگذارترین نوازندگان سازهای برنجی در استرالیا، به پایان رساند.

تاکول میگوید:«هورن من را انتخاب کرد نه من آن را. از همان ابتدا می دانستم که می توانم این ساز را به خوبی بنوازم.»

به گفته تاکول ماجرای انتخاب این ساز از این قرار است که: «روزی در حالیکه با خواهرش پاتریشیا، چارلز مکراس (Charles Mackerras) و یک هورن نواز فرانسوی از یک گروه سمفونیک محلی دور هم نشسته بودند، پاتریشیا سعی می کند آینده بری را به عنوان یک نوازنده تصور کند. هورن نواز پیشنهاد داد که چرا هورن را انتخاب نمی کنی؟».

تاکول این پیشنهاد را قبول کرد و طی ۲ سال به ارکستر سمفونیک سیدنی پیوست! زمانی که بری این ماجرا را در جشنواره انجمن هورن نوازان انگلیس در سال ۲۰۰۵ تعریف می کرد، با همان حس شوخ طبعی خود رو به حاضران گفت: «یواش یواش نت ها را یاد می گرفتم؛ کاری نداشت!». در واقع هورن یکی از دشوارترین سازها برای نواختن در ارکستر است.

audio file قسمتی از روندو در “ر” اثر موزار را بشنوید

جوزف پُست بری را در سن ۱۵ سالگی به عنوان سومین هورن نواز در ارکستر سمفونیک ملبورن انتخاب کرد. یک سال بعد او به ارکستر سمفونیک سیدنی به رهبری یوجین گوسنز پیوست و به مدت ۳ سال و نیم با آن ها همکاری کرد و سپس به انگلیس رفت. اولین دوره کاری او در ارکستر هاله (Hallé) به رهبری سِر جان باربیرلی بود.

پس از دو سال، بری به ارکستر ملی اسکاتلند به رهبری کارل رانکل و در سال بعد به ارکستر سمفونیک بورنماوث به رهبری چارلز گراوز پیوست. در سال ۱۹۵۵، او به عنوان هورن نواز اول ارکستر سمفونیک لندن انتخاب شد. در ۱۳ سال عضویتش در ارکستر سمفونیک لندن که کلا توسط نوازندگان اداره می شد، بری به عنوان عضو هیئت مدیره و ۶ سال نیز به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب شد.

رهبران اصلی در این ۱۳ سال جوزف کریپز (Josef Krips)، پیر مونتو (Pierre Monteux)، ایستوان کرتز (István Kertész) و آندره پِروین (André Previn) بودند.

بری در سال ۱۹۶۸ از عضویت ارکستر سمفونیک لندن استعفا داد تا حرفه خود را به عنوان تکنواز و رهبر ادامه دهد. قبل از اجرای آخرین کنسرت خود با ارکستر سمفونیک بالتیمور در سال ۱۹۹۷ ف بری به مدت ۳۰ سال یک تکنواز باقی ماند او شاید تنها استاد هورنی است که چنین کاری کرد به جای اینکه همراه با اجرای کنسرت در ارکستر نیز فعالیت کند یا به تدریس بپردازد.

بری با اجرای چند صد کنسرت توسط منتقدان هم چنان به خاطر «شکوه آوای زیبای» نوازندگی، «درخشش ابریشمی صدا»، «جوهر موسیقای بی نظیر عبارت ها» و «آسانی غیرقابل باور نوازندگیش» مورد تحسین قرار گرفته است. او رکود بیش ترین قطعات ضبط شده را با بیش از ۵۰ قطه در بین هورن نوازان از آن خود کرده است. بری همچنین ۳ بار نامزد دریافت جایزه گِرَمی (Grammy) نیز بوده است.

یک دیدگاه

  • amir
    ارسال شده در شهریور ۶, ۱۳۸۹ در ۷:۵۰ ق.ظ

    آخرش نفهمیدیم، موتزارت درسته موزارت درسته یا موزار؟

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر آلبوم «سالنامه»

سالنامه در میان آثار فیاض، بیش از همه در مسیرِ «در گذر» است. علاوه بر مشابهت در فرایند آهنگسازی و نوعِ کنار هم نشاندنِ و برخورد با مواد و مصالح موسیقی، حضور صریحِ برخی نقش‌­مایه­‌های «در گذر»، مدگردی­‌های متنوع، استفاده از نوازندگانِ گروه در مقامِ خواننده و ساختار کلی مجموعه، این همانندی را پررنگ­‌تر می­‌کند.

آرنولد شونبرگ و آهنگسازی ددکافونیک (III)

آنچه شونبرگ دنبالش می گشت، همان بود که باخ می جست: دست یافتن به وحدت کامل در یک ترکیب موسیقی. شونبرگ احساس می کرد که این روش نوین مبتنی بر ادراک کامل و جامع فضای موسیقی است. ولی به هر حال موسیقی نوشته می شد، با تمام شیوه ها، و شونبرگ اصرار داشت شنونده و آهنگساز هر دو باید شیوه ها را فراموش کنند، و موسیقی را به عنوان موسیقی بشنوند و قضاوت کنند. گفته است: «اغلب درست نمی توانم توضیح دهم: کار من ساختن موسیقی ۱۲ صدایی است نه ساختن موسیقی ۱۲ صدایی.»

از روزهای گذشته…

بررسی ساختار دستگاه شور در ردیف میرزاعبدالله» (I)

بررسی ساختار دستگاه شور در ردیف میرزاعبدالله» (I)

دستگاه/آواز‌ها در موسیقی کلاسیک ایران‌ به طور کلی از الگویی یکسان پیروی می‌کنند و می‌توان تصور کرد که ‌این الگو خاستگاه شکل‌گیری دستگاه‌ها نیز بوده و نشانگر منطق حاکم بر تدوین ردیف باشد. الگوی مورد نظر،‌ به بیانی ساده، همان ردیف‌شدن مدهایی مرتبط با هم و درپی هم‌آمدن آنها در قالب یک مجموعه به نام دستگاه است. به نحوی که روند چرخه‌وار مدها از مد مبنای هر دستگاه شروع و پس از سلسله‌ای از مدگردی‌ها سرانجام به همان مد نخستین یا مبنا باز می‌گردد (اسعدی، ۱۳۸۲: ۴۷). برای نمونه می‌توان به اجمال روند سیکلیک مدگردی‌های دستگاه ماهور را اینگونه بیان کرد: درآمد ماهور مد مبنای دستگاه یا همان مد ماهور را معرفی می‌کند. مدهایی همچون داد، دلکش، خاوران، فیلی، حصار، شکسته، عراق و راک (با شاهدها و اشل‌های صوتی متفاوت) یک به یک ارائه می‌شوند و هر کدام، در پایان، با الگوهای فرودی ترجیع‌بندگونه به منطقه‌ی ‌مُدال مبنا یا همان مد ماهور باز می‌گردند.
مصالحه فیزیک و موسیقی (I)

مصالحه فیزیک و موسیقی (I)

آیا می دانید مشکل بین موسیقی و فیزیک از کجا شروع شد؟ بگذارید کمی راجع به آن صحبت کنیم، بله موضوع از اینجا شروع شد که سازهایی مثل پیانو یا گیتار درست شدند.
بی احترامی به موسیقی (II)

بی احترامی به موسیقی (II)

تنها به آنهایی اهمیت می دادم که به خاطر کارم باید چندین بار گوش می کردم. حتی با گستاخی تمام از آلبوم هایی که فکر می کردم دشوارترند روی بر می گرداندم. تعداد آهنگ های پیشنهادی هم که سر به فلک کشیده بود و نهایتا به گوش دادن به ریدیوهد (Radiohead) ختم می شد. وقتی که از جشنواره موسیقی SXSW که در تگزاس برگزار شد بازگشتم احساس می کردم که دچار اُوردوزِ موسیقی پاپ شده ام.
درباره کتاب «خاطره»

درباره کتاب «خاطره»

«خاطره» آموزش موسیقی کودک با بِلز (با رویکرد تقویت دو نیمکُرۀ مغز) کتابی است با تالیف مهدی عقیلی که سال جاری بوسیله انتشارات خنیاگر روانه بازار موسیقی شده است.
گزارش جلسه چهارم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (III)

گزارش جلسه چهارم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (III)

«سجاد پورقناد» اما معتقد بود که می‌توان به سادگی این دو را از هم تمییز داد و بر خصلت توصیفی آنالیز (به عنوان ممیز) تکیه می‌کرد با این مضمون که «اگر نوشته از شرح این که قطعه چند میزان دارد و هارمونی آن چگونه است و… شروع شود و به همین منوال ادامه بیابد» تجزیه و تحلیل است اما اگر «تاکیدی بر این که چرا و چگونه چنین اتفاقاتی در قطعه افتاده و مسائل جنبی آن» وجود داشته باشد نقد است. «نیوشا مزیدآبادی» با این نظر موافق نبود و معتقد بود که در این صورت آنالیز و نقد باز هم یکی می‌شوند.
عبدالکریم مهرافشان درگذشت

عبدالکریم مهرافشان درگذشت

عبدالکریم مهرافشان از آهنگسازان و نوازندگان پیشکسوت موسیقی ایرانی بعد از مدت ها مبارزه با بیماری شنبه ۵ اسفند ماه درگذشت. آثار مهرافشان در دوره اول فعالیت های ارکستر ملی به رهبری فرهاد فخرالدینی چندین بار به روی صحنه رفته بود.
تفاوتهای صوتی استردیواری و گوارنری (III)

تفاوتهای صوتی استردیواری و گوارنری (III)

نمودار ۲ نشان دهنده طیف های بدست آمده از نواختن یک قطعه با استفاده از هر سی ساز است.
مد، نمایان و محسوس در موسیقی ایرانی (III)

مد، نمایان و محسوس در موسیقی ایرانی (III)

اینگونه است که حرکت ملودی در موسیقی ایرانی را بر مبنای مد می نامند نه گام زیرا بیشتر سیطره ی «ملودی مدل» عموما در محدوده ی یک دانگ (چهارم درست) شکل می گیرد نه یک اکتاو (هشتم درست) اما واریاسیون های ملودی معمولا در محدوده ی فضای یک اکتاو می تواند جریان یابد.
روایاتی از زندگی بتهوون

روایاتی از زندگی بتهوون

به روایتی بتهوون ۱۸ ساله بود که پدر خود را از دست می دهد و مسئولیت اداره زندگی دو برادر کوچکترش را عهده دار می شود و مجبور می شود که به منظور گذران زندگی در ارکستری در شهر بن به نوازندگی ویولا بپردازد.
نوازنده و تمرین (III)

نوازنده و تمرین (III)

۱۱- قطعات با چه سطح تکنیکی را برای تمرین و نواختن انتخاب کنیم؟
نوازنده همواره بایستی در سه سطح مختلف تکنیکی قطعاتی را انتخاب کرده و بنوازد :