کیوکو تاکزاوا، ویولونیست ژاپنی

کیوکو تاکزاوا
کیوکو تاکزاوا
خانم کیوکو تاکزاوا (Kyoko Takezawa) ویلنیست مشهور متولد ژاپن می باشد. وی با کمپانی های BMG و RCA ضبط کرده است. خانم کیوکو در ۳ سالگی آغاز به یادگیری ویلن نمود و در ۷ سالگی به آمریکا، کانادا و سوئیس به عنوان عضوی از انجمن شیوه سوزوکی سفر کرد. در سال ۱۹۸۲ در رقابت پنجاهمین سالگرد موسیقی ژاپن مقام اول را کسب نمود و در ۱۷ سالگی برای تحصیل در محضر خانم دوروتی دیلی (Dorothy DeLay) به مدرسه موسیقی آسپن وارد شد که یادگیری از این استاد را تا فارغ التحصیل شدن از مدرسه جولیارد در سال ۱۹۸۹ ادامه داد.

خانم تاکزاوا در سالهای اخیر جایزه برجسته ترین موسیقیدان را از آن خود کرده است. وی مدال طلای رقابت بین المللی ویلن در شهر ایندیاناپلیس سال ۱۹۸۶ را از آن خود نمود.

تاکزاوا ویلن ساخته آنتونیو استرادیواریوس (Antonio Stradivarius) سال ۱۷۱۰ را می نواخت تا آنکه آن ساز در سال ۲۰۰۶ در مزایده ای به مبلغ ۳۵۴۴۰۰۰ دلار به فروش رساند!

تاکزاوا با قدرت موسیقی خود تماشاگران را جذب می کند، احساس اعتمادی عمیق به خود و شوقی که او را به عنوان یکی از مشهورترین ویلنیستهای معاصر ثبت نموده است. استعداد انکار ناپذیر و بینش فوق العاده وی در تفسیر و نواختن قطعات، او را سولیستی ساخته است که هر ارکستر مشهوری در دنیا آرزوی اجرایی با او دارد.

audio fileبشنوید قسمتی از سونات شماره یک برای ویولون و پیانو از سن سان را با ویولون تاکزاوا

کیوکو تاکزاوا با ارکسترهای بزرگی همچون: فیلارمونیک نیویورک، سمفونیک بوستون، ارکستر فیلادلفیا، سمفونیک شیکاگو، سمفونیک سن فرنسیسکو و ارکستر سمفونیکهای: کلولند، بالتیمور، هوستون، تورنتو، دتوریت، سینسیناتی، لندن، زوریخ، رادیو باورین، concertgebow amsterdam، لپزیگ، فیلارمونیک ژاپن، هونگ کونگ، بوستون و بسیاری دیگر از ارکستر سمفونیکها و فیلارمونیکهای مهم دنیا نواخته است. همچنین با رهبران بزرگ دنیا اجرا داشته است همچون: سجی اوزاوا، کورت مازور، مایکل تیلسون و مرن جانوویکس.

خانم تاکزاوا در تالارهای مشهور دنیا نیز حضور یافته از برجسته ترین آنها: تالار کارنگی نیویورک، مرکز کندی در واشنگتن، بی بی سی پرومز لندن، مرکز موسیقی وین و تالار سانتوری در توکیو است. فصل ۲۰۰۸-۹ خانم تاکزاوا با اجراهایی در آمریکای شمالی به همراه ارکستر سمفونیک ونکور، ارکستر سمفونیک مینسوتا و ارکستر سمفونیک آماریلو و در فنلاند به همراه ارکستر سمفونیک کیمی آغاز شد.

audio fileبشنوید قسمتی از کنسرتو ویولون باربر را با ویولون تاکزاوا

در بهار ۲۰۰۹ به همراه ارکستر سمفونیک استرالیا در استرالیا و ژاپن، ویلن کنسرتوی بتهوون را اجرا کرد. وی همچنین به همراه ارکستر سمفونیک هامبورگ در سفری به ژاپن، سولیست بود. نوازنده بزرگ موسیقی مجلسی خانم تاکزاوا، در جشنواره های موسیقی بسیاری از جمله در آمریکا و کره شرکت نموده است. وی همچنین از برگزارکنندگان جشنواره سانتوری در توکیو می باشد.

او با ایساک استرن، یویو ما، ولفانگ ساوالیچ (Wolfgang Sawallisch)، ژوزف ساک (Joseph Suk)، پینچز زوکرمن (Pinchas Zukerman) و بسیاری دیگر از موسیقیدانان مشهور عصر خود همکاری و همنوازی داشته است. در فصلهای اخیر در جشنواره آسپن و در اولین جشنواره موسیقی مجلسی تایوان به همراه چو لیانگ شرکت کرد.

در حالی که خانم تاکزاوا پیش از این برنده رقابت ویلن ایندیاناپلیس بود، اخیرا به عنوان داور به این جشنواره دعوت شده است. وی در زمینه ضبط آثارش نیز بسیار درخشیده است؛ هنر وی را میتوان بر روی ضبطهای با نشان قرمز ویکتور RCA و BMG شنید. از جدیدترین ضبطهایش اجرای او به همراه ارکستر سمفونیک سن لوئیز می باشد.

audio fileبشنوید قسمتی از سونات شماره دو برای ویولون و پیانو از راول را با ویولون تاکزاوا

ضبط های دیگر او: کنسرتو ویلن الگار به همراه سر کالین دیویس (Sir Colin Davis) و ارکستر سمفونیک رادیو باورین، کنسرتو ویلن ۲ بارتوک به همراه سمفونیک لندن، کنسرتوی ۱ و۲ مندلسون با سمفونیک بمبرگ. ضبط او از سوناتهای فرانسوی توسط استریو ریویو به عنوان یکی از بهترین آثار ضبط شده سال ۱۹۹۳ شناخته شده است.

kyokotakezawa.com

3 دیدگاه

 • کیوان میرهادی
  ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۸۹ در ۹:۵۱ ق.ظ

  سلام به دوستان

  ببخشید ، ترجمه Label در این متن ” برچسب”

  نمی شود . کسی با برچسب ضبط نمی کند!!

  آلبوم تحت اسم یک “شرکت” یا ” کمپانی ”

  بیرون می آید.

  ۲- بگوئید : concertgebow amsterdam

  کسی در ایران این ارکستر مقتدر را به نام

  “عمارت کنسزت …” نمی شناسد. تو رو خدا

  در ترجمه دقت کنید. متن تان را بارها و بارها بخوانید.

  ۳- تمام ” سمفونی ” ها را بکنید ” سمفونیک”

  ۴- ایساک استرن درست است.

  ۵- لوئیز مقدس دیگر چه صیفه ای است؟!!

  بابا جان …: سنت لوئیس.( لوو ئس )

  ۶- شما چطوری KYOKO را KYOTO خواندید؟!!

  شما حتما دختر خانم هستید.

 • ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۸۹ در ۵:۱۲ ب.ظ

  با تشکر از راهنمایی های استاد میرهادی، گفته های شما در متن اصلاح شد.

 • بابک ولی پور
  ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۸۹ در ۷:۳۰ ب.ظ

  در ادامه {گفته های} جناب میرهادی چند نکته :
  در ایران اهالی موسیقی بیشتر از واژه “سولیست” استفاده می کنند، اگر این تلفظ رایج اشکال معنایی ایجاد نمی کند چه خوب است که در راستای ساده سازی نوشتار همه ی دوستان از واژه “سولوئیست” به “سولیست” اجماع کنند .
  “استعداد انکار ناپذیرش و بینش فوق العاده وی در تفسیر و نواختن قطعات، او را سولوئیستی ساخته است که هر ارکستر مشهوری در دنیا آرزوی اجرایی با او را دارد” : در این بخش در خط اول حرف “ش” در “ناپذیرش” به قرینه ی “وی” بهتر است حذف شود.
  دوباراستفاده از “را” پیش از “او” باعث تکرار دوباره ی مفعول شده است؛ می توان بار اول از حرف اضافه و متمم استفاده کرد تا مفعول تنها یکبار آن هم در پایان جمله بیاید..همچنین در خط پایانی “اجرایی” بهتر است به “اجرا” تبدیل شود …
  در نهایت می توان این بخش را اینطور بازنویسی کرد :
  استعداد انکارناپذیر و بینش فوق العاده ی وی در تفسیر و نواختن قطعات، از او سولیستی ساخته که هر ارکستر مشهوری در دنیا آرزوی اجرا با او را دارد .

  البته اشکالات دیگری هم در متن است ، که بنده به همین مقدار بسنده می کنم و امیدوارم روز به روز وضعیت ترجمه و البته ویرایش متون بهتر شود.
  به نظر من بارنویسی متون ترجمه شده در زبان فارسی امری ضروری است .
  تشکر می کنم از دوستان “هارمونی تاک” که هر روز مطالبی مفید را قلمی می کنند .

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

مروری بر کتاب «موسیقی ایرانی در شعر سایه»

«سایه» در دوره‌ای از موسیقی ایران تأثیرگذار بوده است. این تأثیرگذاری می‌تواند موضوع مقاله‌ای تحلیلی-انتقادی باشد. چنین پژوهش‌هایی نه تنها در مورد سایه بلکه در مورد دیگر هم‌دوره‌هایش نیز باید صورت گیرد (که به هر دلیل هنوز انجام نشده). سایه با موسیقی دستگاهی نیز در حد یک موسیقی‌دوستِ بسیار پیگیر که معاشرت‌هایی با اهالی این موسیقی داشته، آشنایی‌هایی دارد. از مجموع صحبت‌های او در منابع مختلف چنین برمی‌آید که این آشنایی، علمی و چندان عمیق نیست و بالطبع شامل داده‌هایی درست و غلط از دیده‌ها و شنیده‌هاست (مانند بیگجه‌خانی را شاگرد درویش‌خان دانستن! و موارد دیگر). واژگانِ موسیقایی نیز در شعرِ او فراوان‌اند.

نظر من، نظر شما، نظر او

خیلی پیش می‌آید که در واکنش به یک نقد بشنویم؛ «این نظر نویسنده است». آیا تا به‌حال دقیقاً فکر کرده‌ایم که چنین جمله‌ای یعنی چه؟ کسی که این جمله را می‌گوید درواقع دارد اعتبار حکم‌های درون نقد را زیر سؤال می‌برد. می‌گوید آنها از جنس «نظر شخصی» هستند. اولین مفهومی که از نظر شخصی به ذهنمان می‌آید چیزی است مثل این جمله «قورمه‌سبزی خیلی خوب است». این «نظر» گوینده است درباره‌ی یک غذا. آنجا «شخصی» بودنش معلوم می‌شود که یک نفر دیگر پیدا می‌شود و درست برعکسش را می‌گوید و ما هم راهی پیدا نمی‌کنیم که بگوییم کدام درست گفته. فقط می‌توانیم بگوییم با اولی موافقیم یا با دومی. یعنی وابسته به «شخص» گوینده یا شنونده است.

از روزهای گذشته…

لیلا رمضان در جشنواره «سه گاه»

لیلا رمضان در جشنواره «سه گاه»

لیلا رمضان در جشنواره «سه گاه» پنسیلوانیا با اجرای آثار آهنگسازان ایرانی و ترک شرکت می کند. در این فستیوال که با حمایت دانشگاه کارنگی ملون آمریکا (Carnegie Mellon University) و مرکز موسیقی ایرانیان (CFIM) برگزار می شود غیر از لیلی رمضان هنرمندان دیگری از کشور ایران به اجرای برنامه می پردازند که شامل: داریوش ثقفی (Dariush Saghafi)، جهانگیر محمدی (Jahangir Mohammadi)، خسرو سلطانی (Khosrow Soltani) و کیان سلطانی (Kian Soltani) می شوند.
آفاق” را گردیده ام …

آفاق” را گردیده ام …

گزارشی از برگزاری گرامیداشت استاد حسن ناهید، بزرگداشت یاد و خاطره زنده یاد سیاوش زندگانی و کنسرت گروه “آفاق” :
اپرای سان فرانسیسکو (II)

اپرای سان فرانسیسکو (II)

کورت هربرت آدلر (Kurt Herbert Adler) (1905-1988) کارگردان و رهبر اپرا در سال ۱۹۳۸ بعد از تجربه های اولیه و تمارین فراوان در زمینه های مختلف موسیقی و تاتر در اتریش، آلمان و ایتالیا، به آمریکا رفت. به مدت ۵ سال برای تشکیل گروه کر، در کمپانی اپرای شیکاگو (chorus of the Chicago Opera Company) کار کرد. مرولا (Merola) که درباره او شنیده بود، او را به اپرای سن فرنسیسکو (San Francisco opera) در سال ۱۹۴۳ به عنوان گرداننده اجراهای کر، دعوت کرد.
نقشه‌برداری موسیقایی (V)

نقشه‌برداری موسیقایی (V)

بنابراین رابطه‌هایی بین موسیقی و معماری وجود دارد که آنها را تطبیق‌پذیری نمی‌توان نامید؛ از سوی دیگر، بهره‌بردن از معماری برای موسیقی و برعکس، کافی نیست؛ هنرمند باید در پیِ شناخت کلّی و جامع از اوضاع زمان و مکان خودش باشد.
«نیاز به کمالگرایی داریم» (III)

«نیاز به کمالگرایی داریم» (III)

اما باید اینجا به یک واقعیت مهم اشاره کنم که همیشه در بیوگرافی ها مغفول می ماند؛ همه ما همانقدر که تحت تاثیر آموزه های اساتیدمان در دوره تحصیل هستیم، تحت تاثیر محیط زندگی هنری خود هستیم؛ در واقع این دوستان و همکارانمان هستند که بار اصلی آموزش غیر مدرسی و غیر مکتوب ما را به عهده دارند؛ من از رضا ضیایی سازساز، در زمینه فیزیک و طراحی ساز بیشتر آموخته ام تا بعضی از استادانی که نام شان در بیوگرافی ام نوشته می شود، همینطور در مسائل تاریخ معاصر موسیقی ایران از علیرضا میرعلینقی و بهروز مبصری، درباره مسائل فلسفی حوزه هنر و اجتماع از زنده یاد محسن قانع بصیری، درباره مسائل نظری موسیقی از امیرآهنگ هاشمی، درباره تاریخ موسیقی کلاسیک غرب از فرهاد پوپل، مسائل مربوطه به فلسفه هنر از نگار صبوری، در مورد مسائل زیبایی شناسی هنر ایران از علیرضا سیفی، مسائل مربوط به صدابرداری و آکوستیک حامی حقیقی، در مورد ساز نی از خود شما!
ارکستر سمفونیک لندن (II)

ارکستر سمفونیک لندن (II)

در اجراهای LSO، فضایی آکنده از روح جوانی در صدای موسیقی وجود دارد که این نیرو در اجراهای ارکستر در آهنگهای ساخته برلیوز (Berlioz) و پروکوفیف (Prokofiev) به خوبی مشاهده می شود. LSO معمولا نوازندگان معروف جهانی داشته، از جمله تک نوازان سازهای بادی، مثل جیمز گالوی (James Galway) فلوت، ژروس- د- پییر (Gervase de Peyer) کلارینت، روژر لرد (Roger Lord) نوازنده ابوا نیز اسیان الیس (Osian Ellis) نوازنده چنگ، جان جئورجیادیس (John Georgiadis) نوازنده ویولن و باری تاکول (Barry Tuckwell) نوازنده هورن.
نگاهی به اپرای عاشورا (V)

نگاهی به اپرای عاشورا (V)

صدای خوف انگیز بادی چوبی ها با فاصله چند اکتاو از باسها، خبر از ورود ما به دربار یزید میدهد. یزید به عمر ابن سعد، دستور حمله به کاروان حسین میدهد و سلطنت بعد از این پیروزی… عمر هم میخواند “چه کردی ای امیر از مرحمت این لحظه سر دارم، ز اولاد علی یک تن به عالم زنده نگذارم…”
دوره آموزشی «مبانی موسیقی برای موسیقی فیلم» برگزار می شود

دوره آموزشی «مبانی موسیقی برای موسیقی فیلم» برگزار می شود

نخستین دوره «مبانی موسیقی برای موسیقی فیلم» از تاریخ ۱۱ مهرماه در آموزشگاه گذر، توسط بهداد بهرامی (آهنگساز و پیانیست) برگزار خواهد شد. بهرامی طی این دوره، روش ها و تکنیک های آهنگسازی فیلم را شرح داده و آموزش می دهد.
گزارش جلسه دوم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

گزارش جلسه دوم «کارگاه آشنایی با نقد موسیقی» (IV)

برای روشن‌تر شدن همه‌ی این مسائل (به ویژه تاثیر نام‌گذاری) قطعه‌ی «مرثیه برای قربانیان فاجعه‌ی هیروشیما» اثر «کریشتف پندرسکی» با اجرای ارکستر رادیو ملی لهستان و رهبری خود آهنگساز، ابتدا بدون آن که نام آن برده شود پخش و سپس شرح داده شد که این قطعه به بیان پندرسکی در ابتدای ساخت (۱۹۶۰) به عنوان «یک ایده‌ی انتزاعی برای سازهای زهی» مطرح بوده اما پس از اجرای آن آهنگساز خود «مصیبت‌زده‌ی بار عاطفی قطعه شده […] به دنبال تداعی معانی گشته […]» و در آخر تصمیم گرفته آن را به قربانیان هیروشیما تقدیم کند و در ۱۹۶۴ نوشته است: «بگذارید مرثیه باور راسخ مرا به این که قربانی شدن هیروشیما هرگز فراموش نخواهد شد، بیان کند.» (برداشت از دفترچه‌ی سی‌دی). این کنش تفسیری از طریق نام‌‌گذاری از آن رو که خود آهنگساز انجامش داده بود مشکلات یاد شده را به طور عملی و بدون مواجه شدن با مساله‌ی اصالت تفسیر به حاضران نشان داد.
لیپت: تجربه خوانندگی در کر مفید است

لیپت: تجربه خوانندگی در کر مفید است

یک مس موزار و اپرای موزار تفاوتشان از دید غیر موسیقایی تنها در مذهبی بودن و نبودنشان است و از نظر تاریخی هر دو اثر مربوط به یکدوره هستند و آهنگسازشان هم یکی است ولی از نظر موسیقایی تفاوت این دو استیل را باید در نوع رنگ آمیزی، خوانش و … نشان دهیم؛ پس حتی دو اثر مربوط به یک آهنگساز هم باید با مختصات مشخص شده برای آن اثر خاص اجرا شود.