کیوکو تاکزاوا، ویولونیست ژاپنی

کیوکو تاکزاوا
کیوکو تاکزاوا
خانم کیوکو تاکزاوا (Kyoko Takezawa) ویلنیست مشهور متولد ژاپن می باشد. وی با کمپانی های BMG و RCA ضبط کرده است. خانم کیوکو در ۳ سالگی آغاز به یادگیری ویلن نمود و در ۷ سالگی به آمریکا، کانادا و سوئیس به عنوان عضوی از انجمن شیوه سوزوکی سفر کرد. در سال ۱۹۸۲ در رقابت پنجاهمین سالگرد موسیقی ژاپن مقام اول را کسب نمود و در ۱۷ سالگی برای تحصیل در محضر خانم دوروتی دیلی (Dorothy DeLay) به مدرسه موسیقی آسپن وارد شد که یادگیری از این استاد را تا فارغ التحصیل شدن از مدرسه جولیارد در سال ۱۹۸۹ ادامه داد.

خانم تاکزاوا در سالهای اخیر جایزه برجسته ترین موسیقیدان را از آن خود کرده است. وی مدال طلای رقابت بین المللی ویلن در شهر ایندیاناپلیس سال ۱۹۸۶ را از آن خود نمود.

تاکزاوا ویلن ساخته آنتونیو استرادیواریوس (Antonio Stradivarius) سال ۱۷۱۰ را می نواخت تا آنکه آن ساز در سال ۲۰۰۶ در مزایده ای به مبلغ ۳۵۴۴۰۰۰ دلار به فروش رساند!

تاکزاوا با قدرت موسیقی خود تماشاگران را جذب می کند، احساس اعتمادی عمیق به خود و شوقی که او را به عنوان یکی از مشهورترین ویلنیستهای معاصر ثبت نموده است. استعداد انکار ناپذیر و بینش فوق العاده وی در تفسیر و نواختن قطعات، او را سولیستی ساخته است که هر ارکستر مشهوری در دنیا آرزوی اجرایی با او دارد.

audio fileبشنوید قسمتی از سونات شماره یک برای ویولون و پیانو از سن سان را با ویولون تاکزاوا

کیوکو تاکزاوا با ارکسترهای بزرگی همچون: فیلارمونیک نیویورک، سمفونیک بوستون، ارکستر فیلادلفیا، سمفونیک شیکاگو، سمفونیک سن فرنسیسکو و ارکستر سمفونیکهای: کلولند، بالتیمور، هوستون، تورنتو، دتوریت، سینسیناتی، لندن، زوریخ، رادیو باورین، concertgebow amsterdam، لپزیگ، فیلارمونیک ژاپن، هونگ کونگ، بوستون و بسیاری دیگر از ارکستر سمفونیکها و فیلارمونیکهای مهم دنیا نواخته است. همچنین با رهبران بزرگ دنیا اجرا داشته است همچون: سجی اوزاوا، کورت مازور، مایکل تیلسون و مرن جانوویکس.

خانم تاکزاوا در تالارهای مشهور دنیا نیز حضور یافته از برجسته ترین آنها: تالار کارنگی نیویورک، مرکز کندی در واشنگتن، بی بی سی پرومز لندن، مرکز موسیقی وین و تالار سانتوری در توکیو است. فصل ۲۰۰۸-۹ خانم تاکزاوا با اجراهایی در آمریکای شمالی به همراه ارکستر سمفونیک ونکور، ارکستر سمفونیک مینسوتا و ارکستر سمفونیک آماریلو و در فنلاند به همراه ارکستر سمفونیک کیمی آغاز شد.

audio fileبشنوید قسمتی از کنسرتو ویولون باربر را با ویولون تاکزاوا

در بهار ۲۰۰۹ به همراه ارکستر سمفونیک استرالیا در استرالیا و ژاپن، ویلن کنسرتوی بتهوون را اجرا کرد. وی همچنین به همراه ارکستر سمفونیک هامبورگ در سفری به ژاپن، سولیست بود. نوازنده بزرگ موسیقی مجلسی خانم تاکزاوا، در جشنواره های موسیقی بسیاری از جمله در آمریکا و کره شرکت نموده است. وی همچنین از برگزارکنندگان جشنواره سانتوری در توکیو می باشد.

او با ایساک استرن، یویو ما، ولفانگ ساوالیچ (Wolfgang Sawallisch)، ژوزف ساک (Joseph Suk)، پینچز زوکرمن (Pinchas Zukerman) و بسیاری دیگر از موسیقیدانان مشهور عصر خود همکاری و همنوازی داشته است. در فصلهای اخیر در جشنواره آسپن و در اولین جشنواره موسیقی مجلسی تایوان به همراه چو لیانگ شرکت کرد.

در حالی که خانم تاکزاوا پیش از این برنده رقابت ویلن ایندیاناپلیس بود، اخیرا به عنوان داور به این جشنواره دعوت شده است. وی در زمینه ضبط آثارش نیز بسیار درخشیده است؛ هنر وی را میتوان بر روی ضبطهای با نشان قرمز ویکتور RCA و BMG شنید. از جدیدترین ضبطهایش اجرای او به همراه ارکستر سمفونیک سن لوئیز می باشد.

audio fileبشنوید قسمتی از سونات شماره دو برای ویولون و پیانو از راول را با ویولون تاکزاوا

ضبط های دیگر او: کنسرتو ویلن الگار به همراه سر کالین دیویس (Sir Colin Davis) و ارکستر سمفونیک رادیو باورین، کنسرتو ویلن ۲ بارتوک به همراه سمفونیک لندن، کنسرتوی ۱ و۲ مندلسون با سمفونیک بمبرگ. ضبط او از سوناتهای فرانسوی توسط استریو ریویو به عنوان یکی از بهترین آثار ضبط شده سال ۱۹۹۳ شناخته شده است.

kyokotakezawa.com

3 دیدگاه

 • کیوان میرهادی
  ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۸۹ در ۹:۵۱ ق.ظ

  سلام به دوستان

  ببخشید ، ترجمه Label در این متن ” برچسب”

  نمی شود . کسی با برچسب ضبط نمی کند!!

  آلبوم تحت اسم یک “شرکت” یا ” کمپانی ”

  بیرون می آید.

  ۲- بگوئید : concertgebow amsterdam

  کسی در ایران این ارکستر مقتدر را به نام

  “عمارت کنسزت …” نمی شناسد. تو رو خدا

  در ترجمه دقت کنید. متن تان را بارها و بارها بخوانید.

  ۳- تمام ” سمفونی ” ها را بکنید ” سمفونیک”

  ۴- ایساک استرن درست است.

  ۵- لوئیز مقدس دیگر چه صیفه ای است؟!!

  بابا جان …: سنت لوئیس.( لوو ئس )

  ۶- شما چطوری KYOKO را KYOTO خواندید؟!!

  شما حتما دختر خانم هستید.

 • ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۸۹ در ۵:۱۲ ب.ظ

  با تشکر از راهنمایی های استاد میرهادی، گفته های شما در متن اصلاح شد.

 • بابک ولی پور
  ارسال شده در تیر ۸, ۱۳۸۹ در ۷:۳۰ ب.ظ

  در ادامه {گفته های} جناب میرهادی چند نکته :
  در ایران اهالی موسیقی بیشتر از واژه “سولیست” استفاده می کنند، اگر این تلفظ رایج اشکال معنایی ایجاد نمی کند چه خوب است که در راستای ساده سازی نوشتار همه ی دوستان از واژه “سولوئیست” به “سولیست” اجماع کنند .
  “استعداد انکار ناپذیرش و بینش فوق العاده وی در تفسیر و نواختن قطعات، او را سولوئیستی ساخته است که هر ارکستر مشهوری در دنیا آرزوی اجرایی با او را دارد” : در این بخش در خط اول حرف “ش” در “ناپذیرش” به قرینه ی “وی” بهتر است حذف شود.
  دوباراستفاده از “را” پیش از “او” باعث تکرار دوباره ی مفعول شده است؛ می توان بار اول از حرف اضافه و متمم استفاده کرد تا مفعول تنها یکبار آن هم در پایان جمله بیاید..همچنین در خط پایانی “اجرایی” بهتر است به “اجرا” تبدیل شود …
  در نهایت می توان این بخش را اینطور بازنویسی کرد :
  استعداد انکارناپذیر و بینش فوق العاده ی وی در تفسیر و نواختن قطعات، از او سولیستی ساخته که هر ارکستر مشهوری در دنیا آرزوی اجرا با او را دارد .

  البته اشکالات دیگری هم در متن است ، که بنده به همین مقدار بسنده می کنم و امیدوارم روز به روز وضعیت ترجمه و البته ویرایش متون بهتر شود.
  به نظر من بارنویسی متون ترجمه شده در زبان فارسی امری ضروری است .
  تشکر می کنم از دوستان “هارمونی تاک” که هر روز مطالبی مفید را قلمی می کنند .

ارسال دیدگاه

رایانامهٔ شما نمایش داده نخواهد شد.

حنانه: پدرم هارمونی زوج را به هیچ کس تدریس نکرده است

به تازگی شایعه ای منتشر شده است که رساله «هارمونی زوج» مرتضی حنانه در انتظار انتشار است. از طرفی افرادی نیز خود را صاحب صلاحیت در آنالیز و حتی تدریس هارمونی زوج معرفی می کنند. این مسائل باعث شد تا از زبان فرزند مرتضی حنانه، امیرعلی حنانه، موضوع را بررسی کنیم:

نگرشی به تجدد طلبی در هنر و فرهنگ ایرانِ قرن بیستم (III)

عصر جدیدی است که خود محصول رنسانس و روشنگری در اروپا است؛ همراه با شکست نیروهای ارتجاعی در جنگ اول جهانی، فرهیختگان و هنرمندان اروپایی به خصوص دربرلین، پاریس و وین، با امیدواری و خوشبینی به آینده ای چشم دوخته بودند که ملت های رها شده از سلطه حکومت های خود کامه با استفاده از دانش و صنعت پیشرفته یک «نظام جدید جهانی»، شکل یافته از ایده های دموکراسی و سوسیالیزم، به وجود آورند. انگیزه و موضوع فعالیت های هنری یکسره دگرگون شده بود. برنامه «جهان نو» و «انسان نو» در دستور کار هنرمندان قرار داشت. درگیری و رویاروئی هنرمندان با ضابطه ها و معیارهای جدید آنها را در پی شیوه های جدید بیان به جستجو وا داشته بود. در تمام رشته های هنری به یک باره مکتب های مختلف و متنوع هنری، با برداشت های جدید و«مدرن» به وجود آمدند. برنامه «هنر مدرن»، پا به پای ایدئولوژی های جدید، آزاد کردن هنر از قیدهای تاریخی، سنتی، بومی، دینی و طبقاتی و قابل استفاده کردن آن برای عموم مردم دنیا یا همگانی کردن آن بدون تفکیک های نژادی، قومی و دینی و طبقاتی بود. به عبارت دیگر دو ویژگی مهم هنر مدرن، یکی «جهانی بودن» هنر در سطح جهان و دیگری «همگانی بودن» آن در عمق جامعه بود. سومین ویژگی هنر را می توان «پیراسته بودن» نامید. در ادبیات آلمانی، شروع ادبیات مدرن به مکتب ناتورالیسم موسوم شد. یعنی تعریف و توصیف هرچیز به خصوص انسان آن طور که «هست».

از روزهای گذشته…

ساموئل زیگمونتوویچ (I)

ساموئل زیگمونتوویچ (I)

در سال ۲۰۰۳ ویولونی که توسط ساموئل زیگمونتوویچ (Samuel Zygmuntowicz) برای ایزاک ایشترن ساخته شده بود، در مزایده ۱۳۰۰۰۰ دلار به فروش رفت که بالاترین قیمت پرداخته شده برای سازی که یک فرد زنده ساخته است به شمار می رود. سال گذشته، یویو ما در تمام مدت تور دو ماهه خود ویلنسلی ساخت زیگمونتوویچ را نواخت که ارزش آن را ۸۰۰۰۰ دلار تخمین زده اند.
با هنر مینیمال آشنا شویم

با هنر مینیمال آشنا شویم

هنر مینیمال شاخه ای از هنرهای مختلف – بخصوص نقاشی و موسیقی – است که حدودآ از دهه ۱۹۶۰ بطور رسمی پای به عرصه هستی نهاد.در این سبک هنری، المانهای سازنده اثر تا حد ممکن به سمت المانهای پایه ای تنزل پیدا میکنند.در نظر داریم راجع به این سبک هنری در موسیقی صحبتی داشته باشیم اما برای درک بهتر، پیش از بحث ورود به بحث موسیقی، نگاهی داریم به این موضوع در سایر رشته های هنری.
بسامه موچو یا مرا ببوس!

بسامه موچو یا مرا ببوس!

چندی قبل به بهانه درگذشت یکی از ترانه سرایان لاتین به نام “کونسوئلو ولازکوئز” مطلبی تهیه کردیم و در آن راجع به یکی از ترانه های جاودانه این شاعر که در اغلب کشورها از شهرت بسیاری برخوردار است صحبت شد. این ترانه Besame Mucho (مرا ببوس) نام دارد که توسط خواننده ها و گروه های بسیاری به زبانهای مختلف اجرا شده است.
امیرآهنگ: تقریبا تمام کتاب های آموزشی موسیقی نظری غربی ایران کپی است

امیرآهنگ: تقریبا تمام کتاب های آموزشی موسیقی نظری غربی ایران کپی است

با قاطعیت می توان گفت بجز چند مورد بسیار نادر و اِستثنایی، تقریباً تمامِ کتاب ها و مِتُد های آموزشی ای که در خصوص آموزشِ تئوری موسیقی عمومی، سُلفِژ، هارمونی و غیره توسط موسیقی دانان ایرانی نوشته شده و چاپ شده اند، رونویسیِ دوباره و کپی برابر با اصل بطور عینی از کتاب های تألیفیِ نویسندگان خارجی آن هم اغلب بطور ناقص ارائه شده اند. آن هم بدونِ در نظر گرفتن اینکه آیا اصلا طریقه و شیوه موردِ نظرِ آموزش از نظر طریقه بیان در آن کتابِ مربوطه متناسب با درک و فهم هنرجوی ایرانی می باشد یا نه؟!
ساز دهنی (II)

ساز دهنی (II)

در مقاله قبلی که در این سایت نوشته شد، انواع ساز دهنی معرفی گردید و تفاوت آنها بررسی شد. در بین انواع ساز دهنی معرفی شده، نوع «دیاتونیک» که به «هارپ» Harp معروف است بیشترین کاربرد را در انواع موسیقی دارد و نوع رایج تری به حساب می آید. سازدهنی دیاتونیک از نظر ساختار ساده ترین و در عین حال ارزانترین نوع سازدهنی است.
صبا از زبان سپنتا (III)

صبا از زبان سپنتا (III)

کوک ویلن صبا در آن اثر، از نت معیار که در آن‌ زمان‌ در نت لا، HZ 439 (هرتز) بوده است تبعیت‌ کرده و به آن مناسبت، تن درخشان ویلن در کل اثر عرصهء تجلی یافته است. صبا درآمد ابو عطا را در اجرای «ویبراتور» سنگین و با تأنی، از نت شاهد ابو عطا شروع کرده و پریودهای دیگری را نیز در درآمد ابو عطا در اکتاوهای دیگر اجرا کرده‌اند بعد از آن «حجاز» را از نت شاهد آنکه درجه پنجم گام‌ شور است با جمله‌های مختلف در سه اکتاو که از نت‌ B4 (سی) روی سیم دوم ویلن شروع می‌شود، آغاز کرده و اکتاو دوم آن را روی سیم اول با نت‌ B5 و اکتاو سوم آن را روی همان سیم از نت‌ B6 (فرکانس ۵۷۹۱ هرتز)در پوزیسیون نهم روی سیم‌ «می» اجرا کرده است.
رامین بحیرایی «شبی با خیام» را در مالزی اجرا می کند

رامین بحیرایی «شبی با خیام» را در مالزی اجرا می کند

به مناسبت ۲۷ اردیبهشت (۱۷ می) روز خیام، برنامه ای با عنوان «شبی با خیام» در کولالامپور مالزی اجرا می شود. این برنامه با آواز رامین بحیرایی خواننده موسیقی کلاسیک ایرانی و همراهی تار حمیدرضا فولادگران با اشعاری از حکیم عمر خیام اجرا می شود.
نشر سوپرمارکتی، آری یا خیر؟

نشر سوپرمارکتی، آری یا خیر؟

چندیست انتشار سوپرمارکتی آثار موسیقی مورد بحث محافل موسیقی قرار گرفته است. این نوع پخش موافقان و مخالفان زیادی دارد و تا به حال نظر سنجی گسترده ای در این زمینه صورت نگرفته است. در سال گذشته، پیوستن هنرمندان نامداری چون محمدرضا شجریان و حسام الدین سراج به این جریان باعث شد، بحث در این زمینه ابعاد جدی تری پیدا کند. امروز در نامه ای که محمد معتمدی در گفتگوی هارمونیک منتشر کرده است، نظر این خواننده جوان در مورد نشر سوپرمارکتی اعلام شده است و او نظر خوانندگان را برای آمار گیری جویا شده. نامه او را می خوانیم:
«نیاز به کمالگرایی داریم» (VIII)

«نیاز به کمالگرایی داریم» (VIII)

وجود دارد ولی تا حد بسیار کمتری… به همین خاطر است که کسانی که آهنگسازی می خوانند تقریبا سلیقه ای که قبل از خواندن آهنگسازی دارند حفظ می شود ولی کسانی که نوازندگی می آموزند سلیقه شان تا حدی تغییر می کند. به همین دلیل است که اکثر افراد تشخیص می دهند که قدرت ملودی پردازی مشکاتیان از بسیاری از آهنگسازان متوسط بالاتر است ولی کمتر می توانند تشخیص بدهند تفاوت تکنیکی تار نوازی جلیل شهناز را از لطف الله مجد؛ اصلا ممکن است این دو را با هم اشتباه بگیرند در حالی که همانطور که گفتم، با درصد پایین تری از خطا می توانند تفاوت قدرت ملودی پردازی یک آهنگساز را تخمین بزنند.
منا: از دوره سلامت رضا محجوبی، اثری در دسترس نیست

منا: از دوره سلامت رضا محجوبی، اثری در دسترس نیست

رضا محجوبی در واقع بر نوازندگان بعد از خودش هم موثر بوده است مثلا در نوازندگی استاد پرویز یاحقی؛ در واقع در دو صفحه که باعث اشتهار ایشان بود، استاد یاحقی دو اثر از رضا محجوبی اجرا کرده اند و در نوبت های اول انتشار نوشته شده است: «به یاد رضا محجوبی» و در واقع آثار، ساخته رضا محجوبی هستند که توسط پرویز یاحقی بازنوازی شده اند؛ البته با تغییراتی به سلیقه خودشان ولی ملودی از رضا محجوبی است. به نوعی این موسیقیدان در عین نبوغ و در واقع مایه ای که داشته اند، مهجور مانده و یک دلیل بخاطر جنونی است که به ایشان عارض می شود و کسالت روحی که بوجود می آید و بعد از یک دوره درمان و گذشت یکی دو سال، متاسفانه این بیماری ایشان را تا آخر عمر درگیر می کند، بعد در همان حدود سال های ۱۳۰۶، صفحاتی که از موسیقیدان های مختلف به جا مانده به وفور در ابتدا یا انتهای کارها، اثری از رضا محجوبی بازنوازی شده است و این نشان می دهد که او چقدر محبوبیت داشته حتی در لوح فشرده همراه کتاب دوم، یک نمونه فنوگراف هست (و توضیح اینکه فونوگراف قدیمی ترین سیستم ضبط صدا است که روی استوانه های مومی صدا را در طول مدت ۲ تا ۳ دقیقه ضبط می کرده و اختراع ادیسون بوده است) نمونه ای وجود دارد مربوط به سال ۱۳۰۶ که خواننده ای اثری را دارد زمزمه می کند که آن هم ملودیش از رضا محجوبی است و نشان می دهد که چقدر آثار رضا محجوبی در دوره خودش مقبول و محبوب بوده است ولی خوب طرز زندگی ایشان و سرانجام زندگی ایشان که به جنون می رسد، شاید که سایه می ندازد به آن همه آثار زیبا که خلق کرده و کمتر باعث درخشش و شنیده شدن نواخته هایش شده است.